Muntari odešel kvůli rasistickým urážkám a byl potrestán. Na rozdíl od fanoušků

ČTK Sport ČTK, Sport
2. 5. 2017 21:32
Ghanský fotbalista Sulley Muntari předčasně odešel ze hřiště kvůli rasistickým pokřikům fanoušků v Cagliari. Kvůli tomu si záložník Pescary nezahraje jedno utkání, Cagliari potrestáno nebude.
Sulley Muntari působí v Pescaře pod českým trenérem Zdeňkem Zemanem.
Sulley Muntari působí v Pescaře pod českým trenérem Zdeňkem Zemanem. | Foto: ČTK

Řím - Ghanský fotbalista Sulley Muntari z Pescary si nezahraje jeden zápas italské ligy za předčasný odchod ze hřiště kvůli rasistickým pokřikům domácích fanoušků v nedělním duelu v Cagliari. Disciplinární komise Serie A naopak nijak netrestala klub ze Sardinie, neboť dvaatřicetiletého záložníka uráželo "pouze" zhruba deset fanoušků.

Muntariho podle jeho slov rasisticky uráželi domácí příznivci od začátku utkání, které jeho tým prohrál 0:1. Svěřenec českého trenéra Zdeňka Zemana kvůli tomu v závěru vyzval rozhodčího, aby zápas zastavil, dostal však místo toho žlutou kartu. Ta ho tak rozčílila, že odešel ze hřiště ještě před skončením zápasu, za což následovala další žlutá a tedy červená karta.

Disciplinární komise dnes potvrdila, že Muntari za vyloučení dostane automatický jednozápasový distanc, i když například světová hráčská unie FIFPro vyzývala, aby byla druhá žlutá karta zrušena. "Muntari měl právo vyžadovat po rozhodčím, aby zasáhl. Profesionální fotbalisté by měli být odpovídajícím způsobem od svých autorit chráněni," napsali představitelé FIFPro.

Disciplinárka označila rasistické pokřiky v Cagliari za odsouzeníhodné. Zároveň však uvedla, že přicházely ze sektoru stadionu zaplněného zhruba 2000 lidmi a týkaly se přibližně desítky fanoušků, což podle pravidel Serie A k potrestání nestačí.

Podmíněnému trestu za rasismus fanoušků se naopak nevyhnuly Lazio Řím a Inter Milán. Fanoušci Lazia v městském derby proti AS podle komise uráželi německého obránce tmavé pleti Antonia Rüdigera, příznivci Interu si zase za svůj terč vybrali senegalského zadáka Neapole Kalidoua Koulibalyho.

V obou případech se rasismu dopustilo zhruba 80 procent příznivců v sektoru, které budou muset být uzavřeny na jedno utkání v případě, že se během následujícího roku bude prohřešek opakovat.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy