Barcelona trpí dál. Prohrála domácí El Clásico a v lize je až devátá

Aktualizováno 24. 10. 2021 23:13
Fotbalisté Realu Madrid zvítězili v "El Clásicu" na hřišti Barcelony 2:1 a v neúplné tabulce španělské ligy jsou druzí za San Sebastianem, který remizoval s Atléticem Madrid.
David Alaba z Reau Madrid slaví branku na Camp Nou.
David Alaba z Reau Madrid slaví branku na Camp Nou. | Foto: Reuters

"Bílý balet" dostal do vedení ve 32. minutě David Alaba a ve čtvrté minutě nastaveného času zvýšil náskok Lucas Vázquez. Domácí už jen korigovali premiérovou trefou Sergia Agüera v dresu Barcelony.

Real proti svému tradičnímu rivalovi z Barcelony přerušil ve španělské lize sérii předchozích dvou zápasů bez vítězství. Naopak katalánský velkoklub prohrál druhý ligový duel z posledních tří a je devátý. Trenér Koeman se stal teprve druhým koučem Barcelony v historii, který prohrál svá první tři Clásica ve funkci. Barcelona nebodovala ve čtvrtém ligovém Clásicu po sobě.

Úřadující španělský vicemistr Real hrozil od úvodu z rychlých brejků, ale Vinícius Junior byl buď v ofsajdu, nebo jeho pád v pokutovém území nebyl posouzen jako penaltový. Na druhé straně mohl udeřit v 25. minutě Dest, ale nemířil v nadějné příležitosti přesně.

Real poslal do vedení svou první brankou v dresu "Bílého baletu" Alaba, který si naběhl na přihrávku Rodryga a nedal gólmanovi Ten Stegenovi šanci. Barcelona se ve druhé půli vrhla za vyrovnáním, ale výraznou šanci si nevytvořila. Naopak ve třetí nastavené minutě vstřelil druhý gól Vázquez. Agüerova první trefa v Barceloně následně přišla už pozdě.

San Sebastian se na hřišti Atlética dostal po gólech Sörlotha a Isaka do dvougólového vedení, ale uruguayský kanonýr domácího celku Suárez nejprve hlavou snížil a čtvrt hodiny před koncem vyrovnal z penalty na konečných 2:2. San Sebastian se vrátil do čela, Atlético je čtvrté.

V dalším utkání Sevilla přestřílela Levante 5:3 a zařadila se s 20 body o skóre za Real. Vyhrála již svůj čtvrtý ligový zápas z posledních pěti, naopak Levante bodovalo jen jednom z posledních pěti utkání a je v neúplné tabulce na předposledním 19. místě.

Španělská fotbalová liga - 10. kolo:

FC Sevilla - Levante 5:3 (8. Torres, 24. Mir, 38. Diego Carlos, 50. El Haddadi, 64. Reges - 33. a 55. Morales, 62. Melero), FC Barcelona - Real Madrid 1:2 (90.+7 Agüero - 32. Alaba, 90.+3 Vázquez), Betis Sevilla - Vallecano 3:2 (22. Moreno, 24. Juanmi, 75. Willian Jose z pen. - 45.+1 Nteka, 65. Garcia), Atlético Madrid - San Sebastian 2:2 (62. a 77. z pen. Suárez - 8. Sörloth, 48. Isak).

Česká pošta zruší 669 pracovních míst, chce ušetřit půl miliardy ročně

Česká pošta zruší od letošního května 669 pracovních míst, zejména manažerských a úřednických. Státní podnik si od toho slibuje úsporu 500 milionů korun ročně. Restrukturalizace administrativních pozic a rušení jejich agend je podle vedení pošty dalším krokem k optimalizaci nákladů. Dnes o tom informoval mluvčí pošty Matyáš Vitík. Česká pošta zaměstnává celkem 27 000 pracovníků.

Rušení míst se týká úřednické, administrativní, centrálně řízené části firmy. "Pošťáků, tedy modrých límečku, se tak propouštění netýká. Lidi do provozu naopak nabíráme," uvedl generální ředitel pošty Roman Knap.

V posledních letech pošta hospodaří se ztrátou. Za rok 2021 počítá se ztrátou okolo 800 milionů Kč, což je však zhruba o půl miliardy korun nižší propad než v předchozím roce.

před 54 minutami

Při náletech v Jemenu podle nevládní organizace zahynulo přes 60 lidí

Při náletech v Jemenu v pátek přišlo život více než 60 dospělých a tři děti. S odkazem na humanitární organizaci Save the Children o tom informovala agentura Reuters. Svědci na místě předtím agentuře sdělili, že několik lidí, včetně afrických migrantů, přišlo o život při náletu v provincii Saada. Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) mezitím informoval, že si nálet na věznici, kterou kontrolují šíitští povstalci, vyžádal sto mrtvých nebo zraněných. V kolika případech šlo o oběti na životech, není ale z prohlášení jasné.

Koalice vedená Saúdskou Arábií v Jemenu zintenzivnila útoky proti šíitským povstalcům začátkem tohoto týdne po útocích na Spojené arabské emiráty. Při jednom z náletů bylo podle agentury Reuters zasaženo záchytné centrum v severojemenské provincii Saada. Zatím však není jasné, kolik lidí přišlo o život. Podle Reuters jsou mezi oběťmi i afričtí migranti. Záchranáři vytahovali těla z trosek ještě kolem poledne místního času.

Organizace Save the Children uvedla, že si nálety v Jemenu vyžádaly životy více než 60 dospělých a tří dětí. Další podrobnosti nesdělila. MVČK uvedl, že 100 lidí přišlo o život, nebo bylo zraněno při náletu na věznici, kterou v provincii Saada spravují povstalci. Podle MVČK nálet provedla koalice vedená Saúdskou Arábií a lze očekávat, že se bilance obětí bude zvyšovat, jelikož záchranné práce na místě pokračují.