Vrbu štvaly pomalé přihrávky. A z šancí už by chtěl góly

Luděk Mádl Luděk Mádl
3. 9. 2014 23:45
Pavel Vrba u fotbalové reprezentace stále čeká na vítězství, i po utkání s USA. Věří, že výhra přijde proti Nizozemsku.
V utkání s USA nebyl Pavel Vrba spokojen s přechodovou fází. A s koncovkou týmu
V utkání s USA nebyl Pavel Vrba spokojen s přechodovou fází. A s koncovkou týmu | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Trenér Pavel Vrba absolvoval u fotbalové reprezentace zápas číslo 4. A opět z lavičky odcházel bez vítězství. S týmem USA jeho tým prohrál na pražské Letné 0:1.

"Jestli věřím, že první výhra přijde za týden proti Nizozemsku? Samozřejmě, že věřím," neztratil před startem kvalifikace o Euro 2016 optimismus. Ale po generálce musel být ke svému týmu kritický. Hodně kritický.

"Jsem zklamaný, že jsme zase nevyhráli. Měli jsme přitom řadu příležitostí vstřelit gól. Hlavně tedy po šedesáté minutě, ale i předtím tam dvě šance byly, třeba Rosický šel sám na bránu a nedal. Opravdu často nevídáme týmy, které by měly v zápase tolik šancí a nedaly z toho ani jeden gól." zlobil se.

Naopak soupeř svou příležitost uchopil. "Nabídli jsme mu ji špatnou rozehrávkou ve středu pole," nevynechal Vrba kritiku Čechova pokusu rozehrát středem přes Daridu, který byl pod tlakem protihráčů a ztratil míč. Kvůli tomu pak soupeř vstřelil vítěznou branku.

Chci rychlejší a přesnější rozehrávku!

Špatná byla v českém podání zejména půle utkání. "Představoval bych si mnohem rychlejší a přesnější rozehrávku, než jsme předvedli," řekl Vrba.

Poněkud mimo těžiště hry se nečekaně často ocital Tomáš Rosický. "Souhlasím. Problém byl ale hlavně u jeho spoluhráčů. Ti mu musí vytvořit prostor, odblokovat protihráče, vytvářet přečíslení... Je to otázka rozboru u videa... Hrát se musí i bez míče. Když někdo stojí u lajny a čeká balon do nohy, tak s tím moc neuděláte," vytýkal Vrba nedostatky.

"V první půli jsme měli i málo odražených balonů. To byla taky záležitost nepřesného postavení. Zadní řada se tam špatně posouvala," pokračoval trenér v hledání nedostatků.

V kabině se tým o poločase zdržel déle, než bývá obvyklé. "Asi jsme si na některé věci museli najít čas, abychom si je vysvětlili. Byť to možná nebylo tak důrazné jako v klubu," srovnal se svým angažmá v Plzni.

Do druhé půle prostřídal a časem se aktivita jeho týmu zvýšila. Nutno dodat, že patrně i rozředěním kvality už tak dost mladé americké sestavy, která postupně také změnila obsazení.

"Po změně stran šel náš výkon nahoru, změnilo se to i střídáními. Ale to, co jsme všechno zahodili, to se jen tak nevidí," řekl Vrba.

Ty výkony mi mnohé ukázaly, řekl Vrba

Na tiskové konferenci po utkání dostal otázku, jestli mu výkon hráčů, nastoupivších až ve druhé půli, nezamotal hlavu co do úvah o sestavě pro zápas s Nizozemskem.

"Ale já jsem už před zápasem upozorňoval na to, že ti, co naskočí v základu proti USA, nemusí hrát proti Nizozemsku. A neřekl bych, že by mi výkony našich fotbalistů proti Spojeným státům hlavu zamotaly, naopak spoustu věcí mi to utkání ukázalo," reagoval trenér.

Německý kouč na americké lavičce Jürgen Klinsmann byl po utkání samý úsměv. "Pro naše mladé hráče bylo utkání s takovými plejery, jako jsou Čech, Rosický nebo Kadlec, obrovskou zkušeností. Až na posledních 20 minut to zvládli dobře, v závěru už mým svěřencům ztěžkly nohy."

Odpovědi na otázku, jakou má podle něj český tým šanci v souboji s Nizozemskem na startu kvalifikace, se Klinsmann víceméně elegantně vyhnul.

"To není úplně otázka pro mě. Každopádně vám přeju hodně štěstí. Každý zápas je jiný, ten kvalifikační bude provázet jiná energie. Už dnes byli čeští fanoušci slyšet a příští týden povzbudí jistě svůj tým ještě intenzivněji. Chci popřát českému týmu dobrý výsledek, ale jeho šance bych hodnotit nechtěl," dodal Jürgen Klinsmann.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy