VIDEO "Special One" je zpět v Chelsea. Kde bere sebevědomí?

Už je to devět let, co José Mourinho vstoupil poprvé do kabiny Chelsea. Nyní se do ní obloukem vrací.
José Mourinho na své první tiskovce v Chelsea, kde se o sobě prohlásil, že je "Special One" | Video:

Londýn - Ostrovní království má zpět svého krále. Ne, to nenahradil na trůnu Alžbětu II. její syn princ Charles. To se jen zpět do Anglie vrátil portugalský kouč José Mourinho, od pondělí oficiálně nový trenér Chelsea F.C.

"Teď můžu opět říct, že jsem jeden z vás. Nikdy jsem neskrýval, že ve fotbale mám dvě lásky - Chelsea a Inter Milán. A Chelsea je pro mě ta větší," pronesl v pondělí odpoledne extravagantní kouč pro klubovou televizi.

Oblíbený Mourinho zpět, nenaviděný Benítez ven

Ten střídá na lavičce klubu Španěla Rafaela Beníteze. Toho Beníteze, se kterým si v roce 2004 de facto vyměnili kluby. Mourinho měl totiž původně nakročeno do Liverpoolu, na poslední chvíli ale dal přednost "Blues" a klub z města Beatles tak sáhl pro španělském odborníkovi.

Ten se během svého angažmá u "Reds" několikrát nelichotivě vyjádřil na adresu Chelsea, což se mu letos na jaře vrátilo jako bumerang a mělo vliv i na to, že po sezóně skončil, přestože dovedl klub k triumfu v Evropské lize.

Mourinho také během svého prvního působení v Anglii nenechal na soupeřích nit suchou, při prvním interview po návratu ale svá slova věnoval výhradně klubu svého srdce: "Slibuji vám to stejné jako před devíti lety. Snad jen s tím rozdílem, že teď jsem jeden z vás."

Přezdívku si vymyslel Mourinho (ne)chtěně sám

V roce 2004 k tomu ale na své první tiskové konferenci v Londýně přidal dnes již legendární větu. "Prosím, nemyslete si, že jsem arogantní, ale přicházím sem coby vítěz Ligy mistrů (s Portem). Myslím, že jsem výjimečný," prohlásil tehdy s bohorovým klidem a britská média mu okamžitě poslední slova "Special One" přišila coby jeho přezdívku.

Ta se nejenže ujala, ale také sedla. Londýnský klub dovedl v roce 2005 po více jak půlstoletí čekání na mistrovský trůn, úspěch zopakoval i o rok později. Poté, co byl z Chelsea odejit, vyhrál s Interem Milán opět dvakrát domácí ligu, navrch italský pohár i Superpohár a v roce 2010 podruhé v kariéře Ligu mistrů.

Následovala tříletka v Realu Madrid, kde až na poslední sezónu získal vždy po jedné trofeji, královský klub navíc jako první kouč po sedmi letech protáhl alespoň do čtvrtfinále Champions League.

Po sporech v Realu opustil kormidlo

V ní sice třikrát za sebou dokráčel s Ronaldem a spol. až do semifinále, vysněnou desátou trofej pro vítěze nejprestižnější klubové soutěže Evropy do sbírky Realu přidat nedokázal. Po hádkách s některými hráči v čele s "nedotknutelným" Ikerem Casillasem, se tak rozhodl na ukončení smlouvy a návratu zpět do Londýna.

"Doufám, že trenér vyvrátí rčení, že dvakrát nevstoupíš do jedné řeky. Snad dokáže navázat na úspěchy, které u nás už měl. Nebo je dokonce překoná," pronesl na adresu oblíbeného kouče Petr Čech, nyní již osminásobný vítěz ankety Zlatý míč ČR.

Dohoda s Abramovičem byla rychlá

Pozitivní emoce jen stěží skrýval i nedávno padesátiletý kouč: "Na návrat do Chelsea jsem se musel trochu připravit, abych příliš nepodlehl emocím. Jsem moc rád, že jsem tady. Bylo to snadné rozhodování. Potkal jsem se s majitelem (Roman Abramovič) a po pěti minutách krátké, ale velmi konkrétní diskuze jsme šli přímo na věc. Zeptal jsem se: Chcete mě zpátky? A šéf se mě zeptal: Chceš se vrátit? Za pár minut bylo rozhodnuto."

Oba muži si tak během velmi krátké chvíle vyjasnili spory, které vedly k Mourinhově předčasnému konci v klubu v roce 2007. "Nebylo to lehké, ale když se na to podívám s odstupem a s chladnou hlavou, tak mi to umožnilo dosáhnout v kariéře toho, po čem jsem toužil. Navíc i Chelsea zaznamenala velké úspěchy. Teď jsme zase zpátky spolu a je to skvělé. Myslím, že můžeme začít chystat svatbu a zase být úspěšní a šťastní," dodal Portugalec s již tradičním sebevědomím.

Mourinho? Záruka vzrušení

Jak druhé manželství Mourinho-Chelsea dopadne? To je nyní stále ještě ve hvězdách, již teď je ale jisté, že nudit toto spojení nikoho nebude. Kdo ví, třeba příchod Mourinha předznamená návrat Premier League na vrchol evropských lig, ze kterého postupně anglická nejvyšší soutěž spadla až za španělskou a německou první ligu.

Ale lze čekat něco jiného, když přišel "Special One"? Tuhle posilu asi jen stěží některý z klubů letos v létě na ostrovech překoná...

Vizitka Josého Mourinha:

Datum a místo narození: 26. ledna 1963, Setúbal.

Rodina: ženatý, manželka Tami, dcera Matilde, syn José.

Trenérská kariéra (jako hlavní kouč): Benfica Lisabon (2000-01), UD Leiria (2001-02), FC Porto (2002-04), FC Chelsea (2004-07), Inter Milán (2008-10), Real Madrid (2010-13), FC Chelsea (od 2013).

Největší úspěchy: 2x vítěz Ligy mistrů (2004 a 2010), vítěz Poháru UEFA 2003; 2x mistr portugalské ligy (2003 a 2004), 2x mistr anglické ligy (2005 a 2006), 2x mistr italské ligy (2009 a 2010), mistr španělské ligy 2012; vítěz Portugalského poháru 2003; vítěz Anglického poháru 2007, 2x vítěz anglického Ligového poháru (2005 a 2007), vítěz Italského poháru 2010, vítěz Španělského poháru 2011.

Ocenění: nejlepší trenér světa v anketě FIFA 2010; 4x nejlepší klubový trenér světa v anketě Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků IFFHS (2004-05, 2010, 2012); 2x nejlepší trenér portugalské ligy (2003 a 2004); 2x nejlepší trenér anglické ligy (2005 a 2006); 2x nejlepší trenér italské ligy (2009 a 2010).

Ostatní: jeho otec byl portugalským reprezentantem, Mourinho se ale jako hráč příliš neprosadil; ve velkém fotbale začínal počátkem 90. let jako tlumočník trenéra Bobbyho Robsona ve Sportingu Lisabon, později ho následoval i do FC Porta a Barcelony, kde se už jako asistent postupně zapojoval do vedení tréninků; v roce 2000 byl jmenován hlavním koučem Benfiky Lisabon, velkých úspěchů se dočkal o pár let později s konkurenčním FC Portem; díky loňskému titulu s Realem se zase přiřadil k elitní trojici trenérů, kterým se podařilo získat ligový primát ve čtyřech a více zemích; mezi 23. únorem 2002 a 2. dubnem 2011 neprohrál 150 domácích ligových duelů v řadě.

 

Právě se děje

Další zprávy