VIDEO: Chceš pěstí?! Ostří hoši se valí na Plzeň. Fandí CSKA

Prohlédněte si ve videogalerii, jací ranaři se perou pod vlajkami CSKA Moskva
Fanoušci CSKA Moskva se štěpí do několika klanů. Jaroslavka patří mezi nejbrutálnější. Rvačky s příznivci soupeře probíhají jak v ulicích velkých metropolí, tak i v klidu za městem. Jako tahle s příznivci Petrohradu.
Takhle na stadionech fandí svému týmu ostří příznivci CSKA Moskva. V plzeňském sektoru pro hosty se jich objeví 620.
Letošní bitka s příznivci Spartaku Moskva. Oba tábory formují pravicoví radikálové.
Výlet příznivců CSKA do Petrohradu z roku 2009 skončil brutální rvačkou. Snad se zápas v Plzni odejde bez podobných incidentů.
Foto: Reuters
Luděk Mádl Luděk Mádl
10. 12. 2013 10:34
Duel Plzeň-CSKA Moskva vnímají bezpečnostní experti jako jeden z nejrizikovějších zápasů roku. Rváči z týmu soupeře mají špatnou pověst.

Plzeň - Jsou zvyklí se rvát. Zatnou pěsti a rubou, dokud neteče krev. Fotbaloví chuligáni z Moskvy patří mezi nejobávanější v Evropě. Ty pod prapory CSKA nevyjímaje. Už na ně čekají v Plzni.

Rvačky na ulicích i za městem, nabídka je pestrá. Však se podívejte sami ve videogalerii v úvodu tohoto článku.

Dnešní zápas mezi Viktorií Plzeň a CSKA Moskva tak bude ve skupině Ligy mistrů nejen poslední a nejdůležitější. Ale z hlediska bezpečnosti také nejrizikovajší.

Třetí příčka v tabulce skupiny ještě umožní proskočit do jarní části jiné soutěže UEFA, do Evropské ligy. A právě o ni se dneska bude hrát.

Champions League dnes pro oba týmy končí, ale I taková Evropská liga jako soutěž útěchy může být milá, jen účast v jejím play off by do kasy přihrála bonus 5,5 milionu korun.

Připomeňme, že na podzim Plzeň v pohárech dosud díky postupu z play off a samotné účasti v Lize mistrů vydělala zhruba 280 milionů korun. A v zápase s CSKA leží na trávníku další miliony: milion eur (27,5 milionu korun) za výhru, polovina za remízu.

Při loučení Pavla Vrby s plzeňskou lavičkou jde opravdu o mnohé.

Jaroslavka. Parta, co se nezakecá

„A protože v tom zápase půjde pro oba kluby o všechno, lze předpokládat, že ve velké síle dorazí i příznivci CSKA Moskva,“ říká Martin Synecký, bezpečnostní manažer Fotbalové asociace ČR. A co z toho plyne? „Že jde o nejrizikovější utkání tohoto roku,“ odtuší.

„Příznivce CSKA provází, nechci říct strašidelná, ale prostě jistá pověst… Máme informace, že s nimi byly na podzim problémy v Mnichově i v Manchesteru, tak se na ně pokusíme co nejlépe připravit,“ přikyvuje policejní plukovník Petr Nováček, který bude mít bezpečnostní opatření v Plzni na povel.

Chuligánské klany propojené s moskevskými fotbalovými kluby se hlásí ke krajní pravici. Koncentrují se zejména na vzájemné bitky s příznivci jiných táborů ať už přímo v ulicích nebo někde v lesíku za městem. Na youtube lze najít spoustu amatérských záběrů z takových bitek na pěsti.

Do Plzně se údajně chystá především fanouškovská skupina Jaroslavka. „Z videozáběrů, které jsme měli možnost vidět třeba v Manchesteru od tamní policie, která už s nimi učinila zkušenost, je vidět, že mají takřka vojenskou organizační strukturu,“ říká bezpečnostní expert Synecký.
Lze očekávat, že pokud Jaroslavka a spol. dorazí do Plzně, bude tam také vyhledávat konflikty a narušovat veřejný pořádek.

„Budeme připraveni zhruba ve stejné síle jako na jiné velké zápasy, tedy v počtu několika set policistů,“ říká plukovník Nováček. K dispozici bude patrně i vrtulník a policisté na koních.

„Samozřejmě máme informace o tom, že půjde z bezpečnostního hlediska o rizikové utkání, připravena bude i naše pořadatelská služba, která bude čítat takřka 300 osob,“ prozrazuje Pavel Pillár, mluvčí Viktorie.

Cashpoint: Box ti přijde vhod

„Celý sektor pro fanoušky bude plný. Do něj se vejde 620 lidí, ty vstupenky distribuoval moskevský klub a je na jeho zodpovědnosti, jakým osobám je prodal,“ říká Pillár, který nevylučuje, že se další ruští rowdies objeví ve městě bez vstupenky a budou se chtít dostat na zápas.

„V den zápasu už je ale podle reglementu UEFA na pokladnách nekoupí,“ zdůrazňuje policejní plukovník Petr Nováček. „Možná zkusí koupit vstupenky od našich příznivců, ale předpokládáme, že neuspějí. U předchozích zápasů jsme v tomto ohledu neudělali špatnou zkušenost,“ zdůrazňuje mluvčí Pillár.

Kdo že se to tedy do Plzně chystá?  Na internetu, konkrétně na webu sfotbal/webnode.cz, lze najít i vyjádření vůdců Jaroslavky. Jedním z nich je chlapík vystupující pod přezdívkou Cashpoint.  „Činnost v klanu je pro mě cvičením mysli,“ říká. „Než se vrhnu do boje, musím překonat strach. Dělám to už od patnácti let. Chuligánství je pro mě sport a životní styl. Pečlivě trénuju. Box ti přijde vhod, když začnou mluvit pěsti. Nohy pomáhají držet ostatní na distanc. Myslím, že mám pořádnou ránu.“

Čas od času se bojůvky fotbalových rowdies připojují v Moskvě i k projevům rasové nesnášenlivosti a xenofobie, udržují „válečný stav“ zejména s mladíky z přistěhovaleckých rodin zpoza Kavkazu. Nelze vyloučit ani jejich propojení na sféru organizovaného zločinu.

A tihle lidé se teď valí na Plzeň. Ani vizová povinnost je nezastaví. „Oni na to mají osvědčený trik. Zažádají si o vstupní víza do jiné země Schengenského prostoru. A z ní pak přicestují k nám. Oslovili jsme proto v této věci se žádostí o spolupráci i policii a další úřady v Rakousku, Polsku a Německu,“ vysvětluje Martin Synecký, který před příchodem do služeb Fotbalové asociace ČR pracoval na českém policejním prezidiu právě jako expert na problematiku radikálních fotbalových fanoušků.

„Příznivci CSKA mají navíc družbu s Widzewem Lodž, takže lze očekávat i 40-80 chuligánů z Polska,“ říká Synecký.

„Komunikujeme hodně s pražskou policií, zkušenost je taková, že zahraniční fanoušci míří v České republice nejprve do hlavního města a pak se přesouvají k nám,“ doplňuje ho plukovník Novotný.

Jarní soutěž pro Uhrina?

Pavel Vrba už s Viktorií Plzeň dokázal mnohé, ale dnes se pokusí o poslední bohatýrský kousek. Dostat se s českým týmem třikrát v řadě do jarní části evropských pohárů, to tady ještě po rozpadu federace nebylo.
Kdyby se to zdařilo, užil by si už vyřazovací části Evropské ligy nový kouč, patrně Dušan Uhrin mladší, Vrba totiž odchází k české reprezentaci. Ale tuhle práci by ještě určitě rád dokončil s vítězným gestem.

„Máme velkou šanci se porvat o postup do Evropské ligy. Bude to napínavé a věřím, že se fanoušci na utkání těší stejně jako my. Snad se budeme s podzimem loučit vítězně a úspěšně. Já pro to udělám maximum,“ řekl Vrba.

Situace ve skupině je jasná. Proti Bayernu Mnichov a Manchesteru City neuhráli viktoriáni ani „armějci“ nic. O tom, kdo bude ve skupině třetí, tak rozhodnou jejich vzájemné zápasy.  A CSKA má v tomto ohledu náskok díky výhře 3:2, jíž moskevský celek dosáhl na skoro neutrální půdě v Petrohradu, protože tradiční domácí hřiště CSKA u Moskvy bylo rozbité a nepoužitelné.

Plzni k postupu stačí výhry 1:0, 2:1 nebo jakékoli vítězství o větší počet branek.

Tým CSKA posune do jara, když v Plzni jakkoli zaboduje, stačí mu i prohra 2:3, 3:4, 4:5 a podobně.

Pokud Plzeň prohraje, stane se 16. klubem historie Ligy mistrů, který ve skupině nezískal ani jediný bod.

Utkáním začíná ve 20.45, na Aktuálně.cz z něj přineseme online reportáž.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy