Peníze máme na několik dnů. Na provoz si musíme půjčit od mezinárodní federace, zní z FAČR

David Janeczek ČTK David Janeczek, ČTK
25. 5. 2017 18:02
Vedení fotbalové asociace přivítalo rozhodnutí odstupující ministryně školství Kateřiny Valachové o obnovení rozdělování dotací pro český sport včetně fotbalu. Přesto je situace na FAČR kritická a vedení asociace už předjednalo půjčku s UEFA.
Rudolf Řepka
Rudolf Řepka | Foto: ČTK

Praha - Fotbalová asociace ČR přivítala rozhodnutí odstupující ministryně školství Kateřiny Valachové, která oznámila obnovení rozdělování dotací pro celý český sport včetně fotbalu. 

Generální sekretář Rudolf Řepka dnes uvedl, že asociace má prostředky na provoz jen v řádech dnů. Aby vydržela do konce června, kdy podle dnešního vyjádření ministryně Kateřiny Valachové mají dorazit dotace z MŠMT, bude muset požádat o půjčku na UEFA. "Předjednali jsme s vedením UEFA půjčku ve výši 52 milionů korun. Případné dotažení úvěru ale necháme až po valné hromadě na novém vedení fotbalu," řekl Řepka. 

"Paní ministryně nám na separátním jednání řekla, že by peníze měly přijít do konce června, ale rovněž nás upozornila, že dotace nemusí být v původní výši," upřesnil Řepka. "Nacházíme se v těžké situaci, i ten měsíc je pro nás velmi dlouhý termín. Hospodaříme už pět měsíců pouze s vlastními zdroji, což je pro nás problematické," dodal.

"Je potřeba si uvědomit, že máme za sebou téměř půl roku a z dotací jsme dostali částku okolo 200 milionů. Nemůžeme používat peníze z dotačních programů pro trenéry třeba na chod asociace," vysvětlil ředitel finančního oddělení asociace Libor Kabelka s tím, že fotbal na účtu peníze má, ale již na jiné předem schválené projekty.

Asociaci hrozilo, že nebude moci dotace čerpat vůbec, protože je jako právnická firma obviněná spolu se svým předsedou Miroslavem Peltou ze zneužití investičních dotací. Ministryně školství Valachová však na základě právní analýzy a dnešního rozhodnutí Národní rady pro sport oznámila, že v rámci presumpci neviny může FAČR o dotace žádat a peníze na chod svazů z programu pět jí budou vyplaceny do konce června jako všem ostatním sportovním svazům.

"S tím jsme na dnešní schůzku s ministryní šli, takže to bereme jako úspěch. Je jasné, že vzhledem k blížícímu se odchodu paní ministryně se může stát cokoli. Přijde nový šéf resortu a jiní úředníci, kteří na záležitost budou pohlížet jinak. Ale i ředitelem odboru sportu panem Pavlem Kaňkou nám bylo garantováno, že se tyto procesy nebudou měnit," řekl Řepka.

Za klíčové považuje, aby termín vyplacení do konce června byl dodržen, jinak podle něj nastane katastrofa nejen pro fotbal, ale pro celý český sport. "Kdyby se stalo, že finance do konce června nedorazí a příslib nebude splněn, tak by v té chvíli muselo dojít z naší strany k velmi represivním krokům. Sekretariát FAČR by byl paralyzován a nemohl by provozovat svou práci," prohlásil Řepka.

"FAČR organizuje více než 700 akcí, takže by se to týkalo i některých projektů. Když snížíte stav sekretariátu, tak to bude mít dosah na celý fotbal. Ze zprávy asociace víte, že největší částka je určena na mzdy zaměstnanců sekretariátu. Já ale nechci strašit své lidi. Výkonný výbor asociace dostane návrh personálního auditu, a poté už bude rozhodování na jiných lidech," vysvětlil na závěr Řepka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy