Peníze máme na několik dnů. Na provoz si musíme půjčit od mezinárodní federace, zní z FAČR

David Janeczek ČTK David Janeczek, ČTK
25. 5. 2017 18:02
Vedení fotbalové asociace přivítalo rozhodnutí odstupující ministryně školství Kateřiny Valachové o obnovení rozdělování dotací pro český sport včetně fotbalu. Přesto je situace na FAČR kritická a vedení asociace už předjednalo půjčku s UEFA.
Rudolf Řepka
Rudolf Řepka | Foto: ČTK

Praha - Fotbalová asociace ČR přivítala rozhodnutí odstupující ministryně školství Kateřiny Valachové, která oznámila obnovení rozdělování dotací pro celý český sport včetně fotbalu. 

Generální sekretář Rudolf Řepka dnes uvedl, že asociace má prostředky na provoz jen v řádech dnů. Aby vydržela do konce června, kdy podle dnešního vyjádření ministryně Kateřiny Valachové mají dorazit dotace z MŠMT, bude muset požádat o půjčku na UEFA. "Předjednali jsme s vedením UEFA půjčku ve výši 52 milionů korun. Případné dotažení úvěru ale necháme až po valné hromadě na novém vedení fotbalu," řekl Řepka. 

"Paní ministryně nám na separátním jednání řekla, že by peníze měly přijít do konce června, ale rovněž nás upozornila, že dotace nemusí být v původní výši," upřesnil Řepka. "Nacházíme se v těžké situaci, i ten měsíc je pro nás velmi dlouhý termín. Hospodaříme už pět měsíců pouze s vlastními zdroji, což je pro nás problematické," dodal.

"Je potřeba si uvědomit, že máme za sebou téměř půl roku a z dotací jsme dostali částku okolo 200 milionů. Nemůžeme používat peníze z dotačních programů pro trenéry třeba na chod asociace," vysvětlil ředitel finančního oddělení asociace Libor Kabelka s tím, že fotbal na účtu peníze má, ale již na jiné předem schválené projekty.

Asociaci hrozilo, že nebude moci dotace čerpat vůbec, protože je jako právnická firma obviněná spolu se svým předsedou Miroslavem Peltou ze zneužití investičních dotací. Ministryně školství Valachová však na základě právní analýzy a dnešního rozhodnutí Národní rady pro sport oznámila, že v rámci presumpci neviny může FAČR o dotace žádat a peníze na chod svazů z programu pět jí budou vyplaceny do konce června jako všem ostatním sportovním svazům.

"S tím jsme na dnešní schůzku s ministryní šli, takže to bereme jako úspěch. Je jasné, že vzhledem k blížícímu se odchodu paní ministryně se může stát cokoli. Přijde nový šéf resortu a jiní úředníci, kteří na záležitost budou pohlížet jinak. Ale i ředitelem odboru sportu panem Pavlem Kaňkou nám bylo garantováno, že se tyto procesy nebudou měnit," řekl Řepka.

Za klíčové považuje, aby termín vyplacení do konce června byl dodržen, jinak podle něj nastane katastrofa nejen pro fotbal, ale pro celý český sport. "Kdyby se stalo, že finance do konce června nedorazí a příslib nebude splněn, tak by v té chvíli muselo dojít z naší strany k velmi represivním krokům. Sekretariát FAČR by byl paralyzován a nemohl by provozovat svou práci," prohlásil Řepka.

"FAČR organizuje více než 700 akcí, takže by se to týkalo i některých projektů. Když snížíte stav sekretariátu, tak to bude mít dosah na celý fotbal. Ze zprávy asociace víte, že největší částka je určena na mzdy zaměstnanců sekretariátu. Já ale nechci strašit své lidi. Výkonný výbor asociace dostane návrh personálního auditu, a poté už bude rozhodování na jiných lidech," vysvětlil na závěr Řepka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Senát navzdory kritice umožnil zmrazení platů ústavních činitelů

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak ve čtvrtek na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát využil ústavní možnosti novelou se nezabývat, tedy dovolit její přijetí bez možnosti ji například upravit. Pro návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 ze 62 přítomných senátorů, 14 se zdrželo a jen tři byli proti.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy