Ve fotbale se děly hrozné věci, říká Ivan Hašek. Fandí Šmicrovi, teď by volil Fouska

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
28. 5. 2021 6:21
Ivan Hašek byl nejvyšším mužem českého fotbalu v letech 2009-2011, kdy se pokoušel očistit jeho renomé. Do současného obrodného procesu se osobně nezapojil, sleduje ho zpovzdálí. Ale dobře ví, co se děje.
Ivan Hašek
Ivan Hašek | Foto: ČTK

V roce 2009 jste vyhrál volby s mottem vrátit českému fotbalu jeho důvěryhodnost. Kam se od té doby v tomto ohledu posunul?

Za mého předsednictví žádné aféry nebyly, k žádným skandálům nedocházelo, tak si myslím, že se nám to celkem dařilo. Pak jsem tady delší dobu nebyl, trénoval jsem v zahraničí, takže to těžko mohu posuzovat. Teď se blíží volby a já cítím, že atmosféra okolo nich je daleko svobodnější, demokratičtější, že lidi na okresech pochopili, že se mohou zapojit a nikdo jim nebude vyhrožovat.

A k tomu docházelo?

Bylo to bohužel tak. Ubližovalo se klubům jen za to, že daly někomu nominaci, jako v případě Markéty Haindlové, když v roce 2013 chtěla kandidovat na místo předsedkyně proti Miroslavu Peltovi. Bylo evidentní, jak se při volbách s delegáty manipulovalo. Když někdo říká něco jiného, je to nesmysl a všichni to vědí. Děly se hrozné věci, teď cítím, že se to mění.

Stál za vším pouze Roman Berbr?

Víme, co dělal, ale hodit to na jednoho člověka by bylo moc snadné. Celý systém byl narušený. Před časem obrovskou korupční aféru odnesl za všechny Ivan Horník, teď by měl být opět pouze jeden viník? To nejde. Lidí, kteří ve fotbale dělali neplechu, je daleko víc.

K velkým personálním změnám došlo při okresních a krajských volbách. Dává vám to naději, že se fotbal začne vyrovnávat se svou minulostí?

Naděje tu je, volby by mohly být svobodné. Jsou nesmírně důležité, noví lidé na okresech a krajích jsou toho i zárukou. Samozřejmě nechci odsuzovat všechny, kdo byli ve funkcích předtím. Ne všechno bylo špatně. Ale cítím, že přichází nový vítr, nový luft.

Zůstali dva kandidáti na předsedu, Petr Fousek a Karel Poborský. Komu byste dal hlas?

Nejsem volič. A fandil jsem především Vláďovi Šmicrovi, to je nejen můj velký kamarád, ale uznávám jeho filozofii, aby šel fotbal čistou cestou. Ta se mi líbí, měl jsem podobnou. Důvěřuju mu pořád. Karla Poborského znám dlouho, určitě není ovšem dobře, že je spojován s bývalými nečistými strukturami. Stejně dobře znám i Petra Fouska, to je velice zkušený funkcionář. Ať zvítězí z nich kdokoli, bude to velký posun dopředu.

Vyhnul jste se konkrétní odpovědi.

Volil bych Vláďu Šmicera, který vykonal s Fevolucí neskutečný kus záslužné práce. Nejen moravské, ale už i české kluby v nižších soutěžích se nemusí bát, že je bude někdo trestat za jejich postoje, že si budou muset do soutěží kupovat jízdenky. Když Vláďa při své rezignaci prohlásil, že by podpořil Petra Fouska, tak bych dal jemu. Ale to ne jenom na základě jeho výzvy, mám svůj rozum.

Když jste byl předsedou, měl jste Karla Poborského ve výkonném výboru. Jak se osvědčil?

Karel byl v té době na pozici funkcionáře začátečník, do velkých aktivit se nezapojoval. Ale mně se s ním velice dobře spolupracovalo, komunikoval, nemohu si na něj stěžovat.

Roman Berbr a spolu s ním další funkcionáři byli zatčeni, obviněni z trestných činů. Na povrch vyplouvají další nejasnosti v hospodaření. Má nové vedení udělat podrobnou prověrku?

Věřím, že nové vedení si zadá důkladný audit, aby vědělo, na jaké čáře je. Asi nebudou chtít, kdyby se něco opět provalilo, aby to bylo hozené na ně.

Oba kandidáti v televizní debatě jasně prohlásili: červenou kartu těm, kteří se do nezákonných praktik zapojili. Ozývá se ovšem nevole, že je to čistka. Jak to vidíte?

Věřím, že si nové vedení vybere lidi, kteří nejsou spojováni s nekalostmi z minulosti. A jestli někdo spáchá trestný čin a je usvědčený, není o čem diskutovat, nemůže ve spolku zůstat. Ale fotbal má i svoje nástroje, především disciplinární komisi. Ta by měla posoudit, kdo porušil stanovy, kdo ubližoval fotbalu. Musí ovšem na to být důkazy. Jestliže chceme, aby se lidi opět na fotbal dívali s důvěrou, musí tresty přijít.

Nechce se Ivan Hašek vrátit do struktur FAČR?

Nechce. Jsem opět trenér, moc mě ta práce baví a naplňuje. Teď jsem nějakou dobu neměl angažmá, tak se chci co nejdříve zapojit. Funkcionařina mi vůbec nechybí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy