Sparta při volbách podpoří Poborského, nelíbí se jí jeho očerňování

ČTK ČTK
23. 5. 2021 13:23
Sparta Praha bude v červnu při volbě nového předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) hlasovat pro Karla Poborského. Podle Letenských bývalý reprezentant nabízí lepší řešení než druhý z uchazečů Petr Fousek. Historicky nejúspěšnější český klub také odmítá, jak je Poborský očerňován za své působení na FAČR a některými médii označován za morálně horšího kandidáta.
Karel Poborský.
Karel Poborský. | Foto: DVTV

"Osobně jsem se setkal s oběma kandidáty. Vždy jsem preferoval obsah nad formou. Při sledování debaty kandidátů na ČT sport a zejména při osobním rozhovoru jsem pozoroval u Karla Poborského mnohem větší důraz na to, jaká řešení navrhuje. To vše doložené čísly a statistikami," uvedl pro sparťanský web generální ředitel klubu František Čupr.

"Petr Fousek má jistě lepší projev, nicméně jeho vzletné fráze nejsou většinou naplněné adekvátním obsahem, souborem navrhovaných řešení a plánem konkrétních kroků. A stálé opakovaní jeho vazeb na FIFA a UEFA problémy českého fotbalu nevyřeší," dodal Čupr. Fousek se od roku 1994 pohybuje v orgánech mezinárodních federací FIFA a UEFA.

Sparta se pozastavila nad tím, že Fouska část veřejnosti a některá média označují za morálně lepšího kandidáta. Letenští připomněli, že pro asociaci (dříve svaz) pracoval mnohem déle než Poborský, který je aktuálně ředitel oddělení elitní mládeže.

"V těchto volbách určitě nejde o souboj mezi dobrem a zlem, mezi černou a bílou. Jde o politickou bitvu, v níž se střetnou dva kandidáti, kteří jsou dlouhá léta spojeni s českým fotbalem. Přijde mně proto velmi podezřelé, jak je Karel Poborský některými napadán za působení v centrále FAČR. Tuto osobní historii mají přeci oba kandidáti a Karel Poborský v daleko menší míře než Petr Fousek," řekl Čupr.

"Karel Poborský byl od 90. let profesionální hráč a následně funkcionář, věnující se na asociaci mládeži, Petr Fousek byl přitom funkcionář asociace (dříve svazu) od roku 1993. Pracoval mimo jiné ve funkcích generálního sekretáře či ještě relativně nedávno jako poradce asociačního předsedy Miroslava Pelty. A již několikrát neúspěšně kandidoval na předsedu," dodal Čupr.

Vnímání obou kandidátů by podle něj mohlo spíše opačné. "Není to ve výsledku tak, že Petr Fousek je spíše tím, kdo je spoluzodpovědný za stav, ve kterém se český fotbal nachází? Proč by měl být z morálního hlediska lepším kandidátem než Karel Poborský? Ani jeden z kandidátů nevstupuje do volby z mimofotbalového prostoru nebo bez předchozího propojení s místními fotbalovými strukturami," řekl Čupr.

Fouska podpořil pražský rival Sparty a úřadující ligový mistr Slavia. "Jsem rád, že před volbou předsedy není dopředu jasný výsledek. A že máme kandidáty, kteří ze sebe musí dostat maximum, aby získali hlasy delegátů valné hromady. Věřím, že Karel Poborský by byl dobrým předsedou. A že po vítězství v předsednické volbě by sestavil tým z odborně schopných lidí, kteří společně s ním posunou fotbal správným směrem," dodal Čupr.

Třetí z původní trojice uchazečů o předsednický post Vladimír Šmicer kandidaturu v tomto týdnu vzdal a podpořil Fouska. Volby se uskuteční 3. června v Nymburce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy