Další zbraň pro fotbalovou smetánku. Barcelona pomohla vyvinout program, který předvídá zranění

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
11. 8. 2018 7:07
Vědci z univerzity v italské Pise ve spolupráci s experty Barcelony vytvořili program, který umí předvídat, kdy se fotbalista zraní.
Fotbalová Barcelona se podílela na vývoji programu, který umí odhadnout, kdy se hráč může zranit.
Fotbalová Barcelona se podílela na vývoji programu, který umí odhadnout, kdy se hráč může zranit. | Foto: Reuters

Pisa - Když si Diego Armando Maradona během mistrovství světa stěžoval, že se argentinský tým spoléhá drony a počítače namísto toho, aby v hráčích vzbudil obyčejnou hrdost na národní tým, znělo to spíše jako poslední povzdech z fotbalového pravěku.

Nástup technologií do sportu, v němž se rok od roku točí astronomičtější částky (jen takový Manchester United měl v roce 2017 zisk 619 milionů eur), se zkrátka nedá zastavit. Ilustruje to i nedávný výzkum vědců z univerzity v Pise.

Ti ve spolupráci s fotbalisty jednoho nejmenovaného italského celku a také experty z Maradonova bývalého klubu Barcelony vyvinuli program, jenž dokázal předpovědět více než polovinu zranění, jež si fotbalisté ve sledovaném klubu v průběhu jarní části sezony sami přivodili.

Pokud bychom si opět pomohli příkladem z mistrovství světa, kdyby uruguayský kouč Oscar Tabarez měl podobný program k dispozici, mohl by Edinsona Cavaniho v osmifinále proti Portugalsku vystřídat ještě před svalovým zraněním, které jej vyřadilo ze čtvrtfinále proti Francii.

Messi, střídáme

Jak tento pozoruhodný program funguje, popsali vědci z Pisy v článku, který zveřejnili na konci července v respektovaném časopise PLOS One. Základem pro fungování programu se staly informace, která vědci během jarní části sezony posbírali u 26 fotbalistů jednoho nejmenovaného elitního italského klubu.

S pomocí GPS senzorů pak vědci získali data zejména o jejich zátěži a  pohybu; tedy o naběhaných (kilo)metrech, zrychlení, srážkách s jinými fotbalisty atd. K získaným datům pak přidali biometrické údaje fotbalistů a také historii jejich předchozích zranění.

Tato data pak zpracovali pomocí počítačového modelu, jenž následně dokázal indikovat, kdy je hráč vzhledem k zátěži náchylnější ke zranění. Výsledek je úctyhodný: Program dokázal předpovědět devět ze 14 zranění, jež fotbalisté nakonec během jarní části utrpěli.

Zpočátku byl přitom program velmi nepřesný, ovšem čím více získal dat, tím lépe byl schopen zranění předvídat, až se nakonec jeho úspěšnost vyšplhala na 60 procent. Obdobné programy, které se doposud využívaly, přitom měly úspěšnost jen kolem pěti procent.

Arsenal mezi zájemci?

Tento program nyní využívají už tři elitní evropské kluby, jejichž jména ovšem badatelé nesmí prozradit, aby tyto kluby nepřišly o výhodu, kterou díky němu proti ostatním klubům mají.

Zdali je mezi nimi i londýnský Arsenal tak známo není, pravda ale je, že vzhledem k jeho věčné plné marodce by možná za ozkoušení stál.

Tým italských vědců každopádně plánuje svůj program ještě zdokonalit, aby zahrnoval širší spektrum dat a byl ještě úspěšnější. Podle šéfa výzkumu by navíc v budoucnu mohl předpovídat i přesný typ zranění.

Národní hrdost ale v nikom nevzbudí, v tom měl Maradona bezpochyby pravdu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 46 minutami

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhráli Klaebo a Johauhová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá na klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Michal Novák doběhl v závodu na 15 km jako nejlepší z Čechů těsně za bodovanou třicítkou na 32. místě. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová, mužům kraloval její krajan Johannes Hösflot Klaebo.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

"S výsledkem určitě nemůžu být spokojen. Doufal jsem, že se budeme pohybovat výš. Nejde ale dělat závěry na základě jednoho závodu, podrobné hodnocení budeme dělat až po první periodě," řekl trenér žen Jan Franc v tiskové zprávě.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švédka Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Novák závod rozběhl nadějně. V první polovině se pohyboval ve třetí desítce, nakonec ho od bodované třicítky dělilo 3,3 sekundy. Další body po pátečním sprintu nepřidal ani Luděk Šeller, který doběhl na 71. místě.

"Dnes se povedla máza na stoupání. Děkuju servisu! Myslím, že jsem podal velmi dobrý výkon. Čekal jsem, že to vyjde do 30. místa. Bohužel nevyšlo," posteskl si Novák v tiskové zprávě. "Na prvních závodech je vždy každý v top formě a je skutečně náročné se prosadit. Mrzí mě to, byli prostě lepší," dodal.

Trojnásobný olympijský vítěz Klaebo po druhém místě v úvodním sprintu vyhrál s náskokem 15,2 sekundy před Rusem Alexejem Červotkinem, připsal si 38. úspěch v SP v kariéře a do nedělní stíhačky vyrazí jako lídr finské trojdílné minisérie z prvního místa s náskokem 26 sekund před Rusem Alexandrem Bolšunovem. Obhájce křišťálového glóbu dnes doběhl třetí.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72. Adam Fellner skončil mezi muži na 63. příčce.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - 15 km klasicky:

1. Klaebo (Nor.) 34:04,6, 2. Červotkin -15,2, 3. Bolšunov (oba Rus.) -18,0, 4. Iversen (Nor.) -19,8, 5. Niskanen (Fin.) -21,7, 6. Musgrave (Brit.) -32,8, 7. Semikov -33,2, 8. Bělov -37,7, 9. Poroškin (všichni Rus.) -42,3, 10. Holund (Nor.) -47,2, …32. Novák -1:37,0, 63. Fellner -3:05,6, 71. Šeller (všichni ČR) -3:58,4.

Průběžné pořadí Ruka Triple: 1. Klaebo 36:10, 2. Bolšunov -26, 3. Iversen -31, …30. Novák -2:12, 63. Fellner -3:50, 69. Šeller -4:32.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Klaebo 96, 2. Bolšunov a Iversen oba 86, 4. Hakola (Fin.) 54, 5. Valnes 50, 6. Taugböl (oba Nor.) 48, …34. Šeller 9, 40. Novák 2.

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 25:01,4, 2. Karlssonová -21,8, 3. Anderssonová (obě Švéd.) -26,0, 4. Sorinová -26,1, 5. Něprjajevová (obě Rus.) -30,3, 6. Niskanenová (Fin.) -44,9, 7. T. Wengová (Nor.) -45,5, 8. Brennanová (USA) -46,6, 9. Fosseholmová (Nor.) -50,2, 10. Dahlqvistová (Švéd.) -52,5, …27. Razýmová -1:33,9, 55. Janatová -2:55,3, 61. Nováková -3:11,4, 65. Hynčicová -3:46,9, 72. Beranová (všechny ČR) -4:27,3.

Průběžné pořadí Ruka Triple: 1. Johaugová 28:06, 2. Karlssonová, 3. Něprjajevová obě -16, …30. Razýmová -1:43, 56. Janatová -3:00, 61. Nováková -3:23, 65. Hynčicová -4:00, 70. Beranová -4:33.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Svahnová (Švéd.) 74, 2. Dahlqvistová 72, 3. Něprjajevová 65, 4. Karlssonová 62, 5. Sorinová 60, 6. L. Wengová (Nor.) 58, …37. Razýmová 4.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Dvě nehody aut na náledí uzavřely dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice byla uzavřená několik hodin, směr na Strakonice byl zprůjezdněn po 13:00, směr na Prahu zhruba o dvě hodiny dříve. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Příčiny a okolnosti havárii policisté vyšetřují, podle Truxy řidiči zřejmě nepřizpůsobili jízdu stavu a povaze vozovky.

Dokumentování nehod, odstraňování jejich následků a uklízení vozovky trvalo až do odpoledních hodin. Ve směru na Prahu i na Strakonice se tvořily na dálnici kolony. Na Strakonice se zatím jezdí jedním pruhem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy