Další zbraň pro fotbalovou smetánku. Barcelona pomohla vyvinout program, který předvídá zranění

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
11. 8. 2018 7:07
Vědci z univerzity v italské Pise ve spolupráci s experty Barcelony vytvořili program, který umí předvídat, kdy se fotbalista zraní.
Fotbalová Barcelona se podílela na vývoji programu, který umí odhadnout, kdy se hráč může zranit.
Fotbalová Barcelona se podílela na vývoji programu, který umí odhadnout, kdy se hráč může zranit. | Foto: Reuters

Pisa - Když si Diego Armando Maradona během mistrovství světa stěžoval, že se argentinský tým spoléhá drony a počítače namísto toho, aby v hráčích vzbudil obyčejnou hrdost na národní tým, znělo to spíše jako poslední povzdech z fotbalového pravěku.

Nástup technologií do sportu, v němž se rok od roku točí astronomičtější částky (jen takový Manchester United měl v roce 2017 zisk 619 milionů eur), se zkrátka nedá zastavit. Ilustruje to i nedávný výzkum vědců z univerzity v Pise.

Ti ve spolupráci s fotbalisty jednoho nejmenovaného italského celku a také experty z Maradonova bývalého klubu Barcelony vyvinuli program, jenž dokázal předpovědět více než polovinu zranění, jež si fotbalisté ve sledovaném klubu v průběhu jarní části sezony sami přivodili.

Pokud bychom si opět pomohli příkladem z mistrovství světa, kdyby uruguayský kouč Oscar Tabarez měl podobný program k dispozici, mohl by Edinsona Cavaniho v osmifinále proti Portugalsku vystřídat ještě před svalovým zraněním, které jej vyřadilo ze čtvrtfinále proti Francii.

Messi, střídáme

Jak tento pozoruhodný program funguje, popsali vědci z Pisy v článku, který zveřejnili na konci července v respektovaném časopise PLOS One. Základem pro fungování programu se staly informace, která vědci během jarní části sezony posbírali u 26 fotbalistů jednoho nejmenovaného elitního italského klubu.

S pomocí GPS senzorů pak vědci získali data zejména o jejich zátěži a  pohybu; tedy o naběhaných (kilo)metrech, zrychlení, srážkách s jinými fotbalisty atd. K získaným datům pak přidali biometrické údaje fotbalistů a také historii jejich předchozích zranění.

Tato data pak zpracovali pomocí počítačového modelu, jenž následně dokázal indikovat, kdy je hráč vzhledem k zátěži náchylnější ke zranění. Výsledek je úctyhodný: Program dokázal předpovědět devět ze 14 zranění, jež fotbalisté nakonec během jarní části utrpěli.

Zpočátku byl přitom program velmi nepřesný, ovšem čím více získal dat, tím lépe byl schopen zranění předvídat, až se nakonec jeho úspěšnost vyšplhala na 60 procent. Obdobné programy, které se doposud využívaly, přitom měly úspěšnost jen kolem pěti procent.

Arsenal mezi zájemci?

Tento program nyní využívají už tři elitní evropské kluby, jejichž jména ovšem badatelé nesmí prozradit, aby tyto kluby nepřišly o výhodu, kterou díky němu proti ostatním klubům mají.

Zdali je mezi nimi i londýnský Arsenal tak známo není, pravda ale je, že vzhledem k jeho věčné plné marodce by možná za ozkoušení stál.

Tým italských vědců každopádně plánuje svůj program ještě zdokonalit, aby zahrnoval širší spektrum dat a byl ještě úspěšnější. Podle šéfa výzkumu by navíc v budoucnu mohl předpovídat i přesný typ zranění.

Národní hrdost ale v nikom nevzbudí, v tom měl Maradona bezpochyby pravdu.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 50 minutami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 51 minutami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy