UEFA potrestala reprezentanta Suchého, na Euru 2016 nesmí hrát jeden zápas

Luděk Mádl Luděk Mádl
22. 10. 2015 13:20
Český fotbalový reprezentant Marek Suchý nebude smět na Euru 2016 nastoupit k prvnímu utkání ve skupině. Za vyloučení v závěru kvalifikace v Nizozemsku dostal trest zastavení činnosti právě na jedno utkání.
Marek Suchý dostal za vyloučení v NIzozemsku mírný trest, distanc na jedno utkání. Euro mu tedy patrně neuteče
Marek Suchý dostal za vyloučení v NIzozemsku mírný trest, distanc na jedno utkání. Euro mu tedy patrně neuteče | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Marek Suchý si může oddechnout, jeho nominace na Euro 2016 se nezkomplikovala. Od disciplinární komise UEFA totiž český reprezentant dostal za vyloučení v Nizozemsku trest zastavení činnosti na jedno utkání.

Češi se přitom obávali, že může přijít i o něco přísnější. Po zákroku na unikajícího Depaye byl totiž Suchý vyloučen bez předchozího napomínání, disciplinární komise proto mohla volit mezi trestem na jeden nebo dva zápasy. Zvolila mírnější variantu.

"Marek Suchý dostal trest na jedno soutěžní utkání," sdělil Aktuálně.cz z jednání disciplinární komise UEFA její český člen Rudolf Řepka, jinak generální sekretář FAČR.

Protekci od něj ale český reprezentant Suchý při tomto jednání čekat nemohl. Řepka se totiž konkrétně z jednání o Marku Suchém vyloučil, jak je ostatně v disciplinárce UEFA zavedeným zvykem, když se řeší případ fotbalisty, který je krajanem člena  komise.

V přátelských duelech trest neodmaže

Marek Suchý byl vyloučen v posledním utkání kvalifikační skupiny, v němž Češi zvítězili v Nizozemsku 3:2. A bylo jasné, že za vyloučení disciplinární trest přijde, řešilo se ovšem, jak bude vysoký.

Situace byla a je o to nepříjemnější, že tresty si lze odstát výhradně v soutěžních utkáních. A po odehrání kvalifikace bude nejbližším soutěžním zápasem českých reprezentantů až jejich první vystoupení na turnaji Euro 2016.

V prvním duelu turnaje tedy Pavel Vrba nebude moci Marka Suchého nasadit, v dalších už ano.

Reprezentační kouč už po zápase v Nizozemsku přemítal, jaké důsledky může Suchému disciplinární trest přinést. „Dva zápasy trestu, to je hrana. Jeden zápas není žádný problém, ale pak už bychom museli zvažovat, co s tím," nechal se minulý týden slyšet trenér Vrba.

Obránce švýcarské Basileje tedy bude stát na Euru v jediném utkání. A jak Pavel Vrba předeslal, jeden zápas pro něj vzhledem k nominaci není problém.

Řepka měl před Anglií smůlu

Marek Suchý má tedy velkou naději na lepší osud, než jakého se dočkal Tomáš Řepka, který v roce 1996 dostal po vyloučení v dresu "21" trest na dvě utkání. A Dušan Uhrin ho kvůli tomu nevzal na Euro do Anglie.

Také Patrik Berger měl po vyloučení v posledním kvalifikačním utkání proti Faerským ostrovům distanc hned pro dvě utkání Eura 2000. Když si je odstál, mohl pak už nastoupit jen ke třetímu utkání ve skupině s Dánskem. Protože však předchozí dva duely s Nizozemskem a Francií tým trenéra Jozefa Chovance prohrál, šlo už jen o jeho labutí píseň, po duelu s dánským výběrem už český celek mířil domů.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz
Foto: Economia

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Cenu Arnošta Lustiga získá zakladatel Člověka v tísni Šimon Pánek

Cenu Arnošta Lustiga, kterou její laureáti dostávají za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost, obdrží tuto středu výkonný ředitel a zakladatel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek. V České televizi to řekl předseda výboru ceny kardiochirurg Jan Pirk. Cena se udílí každoročně jednomu z žijících českých občanů, který se obdobným způsobem jako spisovatel Arnošt Lustig příkladně zasloužil o udržení a rozvoj celospolečenských hodnot. V minulosti ji získali například chirurg Pavel Pafko, biskup Václav Malý nebo hlasatelka Kamila Moučková.

Šimon Pánek byl v roce 1989 jedním z výrazných studentských vůdců sametové revoluce a krátce zasedl i v parlamentu. Před politikou dal ale přednost charitativní činnosti, začal se věnovat projektům humanitární a rozvojové pomoci a stál u zrodu společnosti Člověk v tísni. Dnes je stále ředitelem této největší středoevropské organizace svého druhu, která působila v mnoha krizových a válečných oblastech.

Podle Pirka Šimon Pánek splňuje všechna čtyři kritéria - lidskost, spravedlnost, odvahu a statečnost - zcela jednoznačně. "Nedá se nic vypíchnout, protože oni často poskytují pomoc v zemích po přírodních katastrofách, ve válečných konfliktech, na těch nejzapadlejších koutech světa a k tomu všemu je potřeba všechny ty čtyři vlastnosti," podotkl Pirk.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Finále Východní konference NBA otevřelo lépe Miami, zdolalo Boston

Basketbalisté Miami uspěli v prvním utkání finále Východní konference NBA, v němž na domácí palubovce porazili Boston 118:107. Hvězdou duelu byl zkušený křídelník Jimmy Butler, jenž nastřílel 41 bodů, když trefil mimo jiné 17 z 18 trestných hodů, a přidal také devět doskoků a pět asistencí. V sérii hrané na čtyři vítězná utkání se tak floridský celek a nasazená jednička konference ujal vedení 1:0.

Aktualizováno před 2 hodinami

V Praze se zřítila část domu, v sutinách nikdo nebyl

V pražském Braníku se v úterý večer zřítila část opravovaného rodinného domu. V sutinách nikdo nebyl. Na místě zasahovali hasiči, policisté, záchranáři i kynologové městské policie se psy vycvičenými na vyhledávání osob. Na Twitteru to uvedli pražští hasiči. Stav domu prověřil statik, přijel také vyprošťovací kontejner.

Oznámení o sesutí části domu v Údolní ulici dostali policisté krátce po 19:00. "Podle prvotních informací je dům v rekonstrukci a nikdo by se tam neměl nacházet," řekl mluvčí policie Jan Rybanský. Následně byli nasazeni psi na vyhledávání lidí ze sutin, kteří podle hasičů nikoho nenašli.

Ulici policisté uzavřeli. "Před 23:00 jednotky hasičů opustily místo a vrátily se zpět na své základny. Z důvodu špatné stability objektu zůstala ulice i po odjezdu hasičů stále uzavřena," sdělil pozdě večer Daniel Fík z pražského hasičského sboru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy