UEFA potrestala reprezentanta Suchého, na Euru 2016 nesmí hrát jeden zápas

Luděk Mádl Luděk Mádl
22. 10. 2015 13:20
Český fotbalový reprezentant Marek Suchý nebude smět na Euru 2016 nastoupit k prvnímu utkání ve skupině. Za vyloučení v závěru kvalifikace v Nizozemsku dostal trest zastavení činnosti právě na jedno utkání.
Marek Suchý dostal za vyloučení v NIzozemsku mírný trest, distanc na jedno utkání. Euro mu tedy patrně neuteče
Marek Suchý dostal za vyloučení v NIzozemsku mírný trest, distanc na jedno utkání. Euro mu tedy patrně neuteče | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Marek Suchý si může oddechnout, jeho nominace na Euro 2016 se nezkomplikovala. Od disciplinární komise UEFA totiž český reprezentant dostal za vyloučení v Nizozemsku trest zastavení činnosti na jedno utkání.

Češi se přitom obávali, že může přijít i o něco přísnější. Po zákroku na unikajícího Depaye byl totiž Suchý vyloučen bez předchozího napomínání, disciplinární komise proto mohla volit mezi trestem na jeden nebo dva zápasy. Zvolila mírnější variantu.

"Marek Suchý dostal trest na jedno soutěžní utkání," sdělil Aktuálně.cz z jednání disciplinární komise UEFA její český člen Rudolf Řepka, jinak generální sekretář FAČR.

Protekci od něj ale český reprezentant Suchý při tomto jednání čekat nemohl. Řepka se totiž konkrétně z jednání o Marku Suchém vyloučil, jak je ostatně v disciplinárce UEFA zavedeným zvykem, když se řeší případ fotbalisty, který je krajanem člena  komise.

V přátelských duelech trest neodmaže

Marek Suchý byl vyloučen v posledním utkání kvalifikační skupiny, v němž Češi zvítězili v Nizozemsku 3:2. A bylo jasné, že za vyloučení disciplinární trest přijde, řešilo se ovšem, jak bude vysoký.

Situace byla a je o to nepříjemnější, že tresty si lze odstát výhradně v soutěžních utkáních. A po odehrání kvalifikace bude nejbližším soutěžním zápasem českých reprezentantů až jejich první vystoupení na turnaji Euro 2016.

V prvním duelu turnaje tedy Pavel Vrba nebude moci Marka Suchého nasadit, v dalších už ano.

Reprezentační kouč už po zápase v Nizozemsku přemítal, jaké důsledky může Suchému disciplinární trest přinést. „Dva zápasy trestu, to je hrana. Jeden zápas není žádný problém, ale pak už bychom museli zvažovat, co s tím," nechal se minulý týden slyšet trenér Vrba.

Obránce švýcarské Basileje tedy bude stát na Euru v jediném utkání. A jak Pavel Vrba předeslal, jeden zápas pro něj vzhledem k nominaci není problém.

Řepka měl před Anglií smůlu

Marek Suchý má tedy velkou naději na lepší osud, než jakého se dočkal Tomáš Řepka, který v roce 1996 dostal po vyloučení v dresu "21" trest na dvě utkání. A Dušan Uhrin ho kvůli tomu nevzal na Euro do Anglie.

Také Patrik Berger měl po vyloučení v posledním kvalifikačním utkání proti Faerským ostrovům distanc hned pro dvě utkání Eura 2000. Když si je odstál, mohl pak už nastoupit jen ke třetímu utkání ve skupině s Dánskem. Protože však předchozí dva duely s Nizozemskem a Francií tým trenéra Jozefa Chovance prohrál, šlo už jen o jeho labutí píseň, po duelu s dánským výběrem už český celek mířil domů.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy