Táborský: Sestoupí Sigma. Luhový předvídá krutý osud Slavii

Aleš Vávra Aleš Vávra
29. 5. 2014 6:00
Drama o holé přežití vrcholí. Gambrinus ligu ukončí v sobotní podvečer posledních osm utkání sezony.
Olomouc, nebo Slavia? Sestoupí jeden z tradičních ligových týmů? Uvidíme v sobotu.
Olomouc, nebo Slavia? Sestoupí jeden z tradičních ligových týmů? Uvidíme v sobotu. | Foto: ČTK

Praha - Drama o holé přežití vrcholí. Gambrinus ligu ukončí v sobotní podvečer posledních osm utkání sezony. O mistru je rozhodnuto, o účastnících evropských pohárů taktéž. Jedna velká tajenka ale nadále zůstává zahalena rouškou mrazivé nejistoty. Které týmy nejvyšší soutěž opustí?

Zatímco loni byly poměrně jednoznačně nejhoršími týmy v elitní společnosti Hradec Králové a České Budějovice, a předloni Viktoria Žižkov a Bohemians, letos se ohrožené týmy chytají stébla naděje i před závěrečným třicátým kolem.

Táborský: Olomouc má nejhorší formu

Slavia - 30 bodů, Bohemians - 29 bodů, Olomouc - 28 bodů a Znojmo - 27 bodů. To je čtveřice ohrožených klubů. Kdo si vytáhne černého Petra?

Podle experta Vladimíra Táborského to bude překvapivě tým, jehož cílem byl před sezonou atak pohárových příček. Sigma Olomouc.

"Bude to samozřejmě velice složitý rébus, který nelze úplně do detailu předjímat. Ale když sleduji čtyři ohrožené týmy, ten, který je v nejhorší herní formě a který není schopný dělat dobré výsledky, to je právě Olomouc. Tenhle tradiční klub je ve velice složité situaci, to si řekněme na rovinu," podotýká Táborský.

Olomouc v závěrečném kole zavítá na půdu Slovanu Liberec, který má již jisté čtvrté místo v tabulce. "Liberec není ničím motivován, to je pravda, ale pokud zahraje alespoň z poloviny jako proti Teplicím, bude to mít Sigma těžké," míní expert.

Vágner: Znojmo hraje sympaticky

Problém hanáckého týmu se podle Táborského rodil pozvolna a nenápadně. "V posledních letech hodně oslabovali svůj tým. Hráči jako Přikryl, Hubník nebo Doležal hodně chybí," dodává Táborský.

Sestup Olomouce se zdá pravděpodobný také bývalému hráči Slavie či Plzně Robertu Vágnerovi. "Když Sigma v prvním jarním kole porazila Slavii 5:1, nikoho by nenapadlo, jak to s ní může dopadnout. Ale tahle jasná výhra jí paradoxně uškodila a teď je jasným kandidátem sestupu," míní Vágner. Podle jeho názoru sestoupí právě Olomouc a také v tuto chvíli poslední Znojmo.

"U Znojma mě to ale mrzí, viděl jsem je hrát v několika posledních zápasech a velmi se mi líbili. Hrají sympatický fotbal," podotýká bývalý útočník.

Luhový: O osudu Slavie rozhodne Baník

Podstatnou příčinou znojemského sestupu by mohla být ztráta bodů v Příbrami, která vyrovnala v nastavení brankou, která neměla platit. "Tam to tenkrát dopadlo tak, jak mělo. Je to smutné, protože ten moment pravděpodobně odsoudil Znojmo k sestupu," dodává Vágner.

Bývalý fotbalový reprezentant Milan Luhový si myslí, že krutý osud v podobě sestupu do druhé ligy nakonec může potkat Slavii.

"Olomouc zavítá do Liberce, který má jistou účast v druhém předkole Evropské ligy. Zde rozhodne profesionalita libereckých hráčů, jak přistoupí k tomuto utkání. Zdraví hráči a příprava na předkolo je ale pro klub důležitější. Podobně na tom bude i Plzeň, kterou přivítají doma Bohemians," zmiňuje fotbalový expert možná klíčová fakta v nemilosrdném boji o udržení.

Slávisté hrají v posledním kole na Bazalech proti již zachráněnému Baníku. "V sobotu to bude právě on, kdo rozhodne o osudu samotné Slavie," píše na svém webu Luhový.

Táborský věří, že se Slavia zachrání

Táborský naopak Slavii věří. "Venku hraje obvykle o něco lépe než doma. Ostrava si v minulém kole hodně oddechla a neřekl bych, že bude hrát úplně naplno," míní expert.

A nemyslí si, že by uspěli jak fotbalisté Sigmy v Liberci, tak Bohemians doma proti Plzni. "Samozřejmě, nasazení ohrožených týmů bude enormní. Ale i tak by Plzeň neměla mít v Ďolíčku problém bodovat," dodává Táborský.

Program sobotních duelů o udržení: Znojmo - Dukla, Liberec - Olomouc, Bohemians - Plzeň, Ostrava - Slavia.

 

Právě se děje

Další zprávy