Sparta má před derby nevýhodu, mač na Laziu, míní Uhrin. Vybavil si drsný trik, jak na standardky

Luděk Mádl Luděk Mádl
16. 3. 2016 6:00
Dušan Uhrin starší vidí jako favorita nedělního derby Spartu, ale zároveň zdůrazňuje, že únava ze čtvrtečního utkání na Laziu bude před utkání se Slavií velkou nevýhodou letenského týmu.
Dušan Uhrin, kouč finalistů Eura 1996, nebude na derby rozhodně chybět
Dušan Uhrin, kouč finalistů Eura 1996, nebude na derby rozhodně chybět | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Zní to dnes už skoro jako pohádka, ale Dušan Uhrin dokázal na lavičce Sparty porazit i Barcelonu. Získával s Letenskými mistrovské tituly a také do derby proti Slavii je samozřejmě vedl mnohokrát.

"Sparta mi dala příležitost vstoupit do velkého fotbalu, to se nezapomíná. Samozřejmě jsem sparťan. Ale teď, co syn trénuje Slavii, tak musím fandit i jemu," směje se 73letý expert, který stále velmi pozorně sleduje, co se ve fotbale děje.

Ani nedělní derby Sparta-Slavia si pochopitelně utéct nenechá. "Domácí budou samozřejmě favoritem, na jaře se jim zatím daří zápasy zvládat dobře. Ale tentokrát budou mít před derby oproti svému soupeři jednu velkou nevýhodu," upozorňuje kouč finalistů Eura 1996.

Zatímco Slavia má celý týden na to, aby se koncentrovala a připravovala výhradně na duel se Spartou, před Letenskými se rýsuje mnohem komplikovanější program. "Ve čtvrtek hraje Sparta na Laziu. A tam určitě nechá spoustu sil, to je prostě fakt. A s tím se bude muset nějak vypořádat," upozorňuje Uhrin.

Lazio nepřidalo, to spíš Sparta ubrala

Na Stadio Olimpico bude muset Sparta makat minimálně 90 minut, po domácí remíze 1:1 samozřejmě nelze vyloučit ani prodloužení. "Vracejí se až v průběhu pátku a v neděli se hraje, to je hodně narychlo na to, aby se dalo dokonale zregenerovat," ví Uhrin, že kromě fyzických sil čeká sparťany v Římě i nemalé psychické vypětí. A ani cestování samozřejmě relaxu organismu dvakrát neprospívá.

"Právě na síle přitom bude hodně záležet. Jak ve čtvrtek v Římě, tak v neděli proti Slavii. Aby mohla být Sparta proti Laziu úspěšná, musí proti němu zopakovat výkon z první půle, z jejich pražského vzájemného utkání. Mnozí po něm říkali, že se po přestávce Lazio zlepšilo a Spartě tím sebralo aktivitu. Ale já si myslím, že italský tým hrál pořád stejně. Že to byla Sparta, kdo trochu začal silově odcházet," podotýká Dušan Uhrin starší.

Mnozí očekávali, že Ščasný trochu protočí sestavu v ligovém utkání v Olomouci. Jenže deset stejných mužů hrálo znovu. "Trenér Ščasný má v tomhle složitou úlohu. Honí dva zajíce. Na jednu stranu je pro Spartu velmi důležitý domácí titul, na druhou stranu je šance dostat se do čtvrtfinále Evropského poháru pro české týmy svátek, to se opravdu povede málokdy. Obávám se ale, že se to moc nedá zvládat zároveň obojí v jedenácti dvanácti lidech," glosuje Uhrin situaci Sparty.

Ta teď jede v rychlém rytmu. V neděli Jablonec, ve čtvrtek Lazio, v neděli Olomouc, ve čtvrtek odveta v Římě, v neděli od 19.30 derby se Slavií. Až pak následuje reprezentační přestávka, kterou si Sparta ještě ve středu 30. března (den po utkání národního týmu ve Švédsku) zpestří odvetou Mol Cupu s Libercem.

Ukousl mu ušní lalůček

Kromě přetížení hráčů si letenský tým bude muset podle Dušana Uhrina lépe hlídat i standardní situace. Inkasoval z nich ve Zlíně, proti Jablonci, s Laziem... "Právě v tom utkání proti Laziu byla výšková převaha soupeře docela markantní, i na to Sparta musí myslet, vysokých hráčů, jako je třeba Costa, v sestavě moc nemá."

I to se ale dá řešit. "Vzpomínám si, už je to spousta let, přemítali jsme tenkrát, jak ubránit Rosťu Vojáčka z Baníku. To byl tenkrát nejlepší hlavičkář ligy. A já k němu na standardky postavil Milana Vdovjaka. Kdo si ho pamatuje, ví, že byl tak o dvě hlavy menší. Ale bránil ho ohromně natěsno, což je právě způsob, jak v těch soubojích i s výškovým handicapem uspět," říká Uhrin. Jeho vzpomínka má ovšem poněkud drsnější pointu.

"Vdovjak ho tenkrát bránil dokonce tak natěsno, že Vojáčkovi v zápalu boje ukousl kus ucha! Ale jen malý, kousek lalůčku, samozřejmě nechtěně. Myslím, že snad za to tenkrát nedostal ani kartu," vzpomíná Uhrin na opravdu nevšední příběh někdy z přelomu 70. a 80. let. Uvádí ho samozřejmě jako pikantérii, ne jako návod, aby snad někdo Vdovjakova vzoru následoval se vším všudy,  tedy i s "kanibalskou" tečkou.

Co se týče Slavie, má zatím Dušan Uhrin starší z jejích jarních výkonů poněkud smíšené pocity. "Ta forma je kolísavá," všiml si. Jako na houpačce se výkon Slavie někdy změní i v průběhu jediného zápasu. Zatímco v první půli Slavia Zlín zmáčkla a vytvořila si spoustu šancí, po změně stran jako by se vytrácela.

"Jsou tam pořád z různých důvodů nějaké změny v základní sestavě, zatím se neustálila. Dušan tam posledně zkoušel toho Keniu, myslím, že v té první půli se docela osvědčoval," míní otec trenéra Slavie.

Slavia v zimě přivedla osm nových posil. "Ti hráči dosud působili třeba v Jihlavě, ve Zlíně, byli zvyklí hrát spíš o záchranu. Tady jsou najednou vystaveni novému, jinému tlaku. A jejich spoluhráči vlastně také. Na podzim se od Slavie zase až tolik neočekávalo, v řadě zápasů pro ně platilo, že mohou jen získat. Teď se bojuje o třetí, čtvrté místo v lize, o evropské poháry. A to je pak hned jiná situace, jiná psychická zátěž, než na jakou jsou zvyklí," přemýšlí Uhrin.

Sparta syna hned za lavičku nepustí

Synovi prý do sestavy zásadně nemluví. Navzdory tomu, že prezident Slavie Jiří Šimáně dává k lepšímu bonmot, že za jedny peníze pořídil trenéry dva, tedy oba muže, kteří nesou jméno Dušan Uhrin.

"No mně žádné peníze neposílá," směje se ten starší z nich. "Ale vážně. S Dušanem se o fotbale a Slavii pochopitelně bavím, ale vždycky až po utkání. Po Zlíně jsme spolu byli na obědě. A teď s ním budu mluvit zase až po derby."

Pokud nebude Slavia úspěšná se žádostí, aby disciplinárka prominula Uhrinovi mladšímu zbytek trestu, budou červenobílí, podobně jako proti Zlínu, bez kouče. Uhrin pyká za to, že v Mladé Boleslavi hodně hlasitě kritizoval verdikty rozhodčího.

"Jestli je to nevýhoda? S Petrem Čuhelem spolupracuje Dušan dlouho, myslím, že si fotbalově rozumí a že by ho tedy jeho asistent na lavičce uměl zastat. Teď proti Zlínu seděl Dušan kousek za lavičkou, to by ho ale na Spartě nenechali, to jsem si jistý," ví starší z obou trenérů, že v derby nikdo nezná bratra.

Sám se s takovou situací nikdy potýkat nemusel. "Ne, mě za celou kariéru na tribunu nevykázali. Já jsem se totiž rozhodčími nikdy nerozptyloval."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Prezident Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici, jde o plánovanou hospitalizaci

Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Sdělil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, neuvedl. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke sdělila, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci.

"Mohu pouze konstatovat panu prezidentovi končí tento týden dovolená a v týdnu příštím už jsou naplánovány mnohé aktivity - setkání s velvyslanci, setkání s panem premiérem nebo Země živitelka," uvedl Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy