Sparta chystá na Chelsea kouzelné dítě. Riziko! míní Straka

Luděk Mádl Luděk Mádl
12. 2. 2013 5:00
Spartě bude na 99,9 % chybět Jarošík a navíc chce do zápasu roku poslat i Hybše
Jiří Jarošík (vpravo) proti Chelsea nejspíš nenastoupí, zato by se mohlo dostat na mladého Hybše
Jiří Jarošík (vpravo) proti Chelsea nejspíš nenastoupí, zato by se mohlo dostat na mladého Hybše | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Do ligy zatím juknul jen dvakrát a posbíral v ní všeho všudy sedm minutek na trávníku. A právě tenhle klučina si ve čtvrtek bude na své straně hřiště dost možná hlídat Ramirese, Lamparda a další megahvězdy Chelsea.

Co se děje? Sparta vážně uvažuje o tom, že na levý okraj své obrany postaví v zápase roku Matěje Hybše, pro řadu fanoušků dosud v podstatě neznámého mladíka.

Takovému tahu napovídá přinejmenším ten fakt, že v přípravných zápasech na soustředění ve Španělsku hrával na té pozici především on.

Třetího ledna mu bylo teprve dvacet - ale má teď, zdá se, větší důvěru než Manuel Pamič.

Hybš: To by byla bomba!

„Těším se na skvělou atmosféru, která určitě na Letné bude, a zároveň se samozřejmě těším i na samotný zápas. Bude to velká událost pro nás všechny. Pokud bych dostal důvěru v sestavě, tak by to byla bomba," citovaly Hybše webové stránky Sparty.

O nasazení svého "zázračného dítěte" Sparta uvažuje dokonce i v komplikované situaci vycházející z toho, že na 99,9 procenta nepoužije proti Chelsea šéfa obrany Jiřího Jarošíka.

Tady je důvod jasný. Svalové zranění nepustilo nejzkušenějšího plejera Letenských na hřiště už v posledních podzimních duelech - a přes zimu to nebylo o moc lepší.

Teď už se Jarošík do tréninku zapojil, ale přípravy nehrál. A jít na Chelsea "z voleje", to by asi byla příliš velká frajeřina.

Zápotočný, Švejdík, Holek, Hybš?

"Jirka nadále podstupuje léčbu, trenéři s ním i s lékaři jeho zdravotní stav důkladně konzultují. Jak už avizoval trenér Lavička, Jirkova současná příprava směruje k celé jarní části sezony. A od toho se bude postupovat i s ohledem na jeho případnou nominaci na zápasy proti Chelsea," řekl ČTK tiskový mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

A k tomu si přičtěte, že po značnou část přípravy zdravotně laboroval i druhý stabilní stoper Ondřej Švejdík...

Sparťanská obrana tedy nabízí tyto varianty:

Na pravém beku může hrát buď Vidlička, nebo Zápotočný.

Pro pozici stoperů se nabízejí Švejdík, Zápotočný či Holek, dosud zvyklý spíše na pozici defenzivního záložníka. V kádru je i mladičký Polom.

A o místo vlevo se perou Hybš se zkušenějším Pamičem.

Straka: Víťa ví, co dělá

Nabízí se otázka, zda Sparta neměla v zimě zauvažovat o tom, že by si někde půjčila zkušeného stopera, aby nemusela takhle improvizovat. Ve srovnání s útočnou vozbou, kde se na jednu pozici hrotu nabízí asi pět variant, jde o hrubý nepoměr.

"Víťa Lavička si tu situaci určitě uvědomoval a jistě věděl, že má po ruce kvalitní náhradní řešení, když jiného stopera nesháněli," míní František Straka, jeden z Lavičkových předchůdců na letenském trenérském stolci.

Absenci Jarošíka vnímá jako velkou trhlinu ve sparťanské strategii. "Na podzim se profiloval jako dominantní stoper, šéf obrany. Bude chybět, to je jasné."

A jak by Straka řešil dilema Hybš versus Pamič? "Hybše znám, má velký drajv, moc se mi líbí. Ale já osobně bych v takovém zápase volil spíš variantu spojenou s Pamičovou zkušeností. Ta druhá mi přijde riskantní."

Hřebíkův chlapec uspěl i v Bilbau

Mnohem víc než v domácí soutěži už toho Hybš paradoxně odehrál v Evropské lize, tedy v soutěži, v níž se Sparta utká i ve čtvrtek s Chelsea.

Celé "devadesátky", tedy zápasy bez střídání, odehrál v Izraeli v duelu s Hapoelem Šmona a také v epilogu základní skupiny v Bilbau. A zejména tam byl velmi dobře hodnocen, v rozehrávce se jevil jako konstruktivnější hráč než zkušený Pamič.

Hybš je sparťanským odchovancem, v kádru "áčka" je od loňské zimy. Nastupoval v reprezentační "19" vedené Jaroslavem Hřebíkem, sportovním ředitelem Sparty.

Rýsuje se před ním, zdá se, zajímavá budoucnost. Teď se uvidí, jak výraznou kapitolu v ní napíší blížící se exkluzivní zápasy s Chelsea.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy