Šmicer k incidentu: Zoufalí lidé dělají zoufalé činy

Sport Sport
6. 5. 2011 15:45
Bývalí hráči Slavie se vyjadřují k nepokojům
Řádění fanoušků v pražském Edenu.
Řádění fanoušků v pražském Edenu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Částečné pochopení pro čvrteční řádění fotbalových fanoušků Slavie má bývalý hráč sešívaných a ikona klubu Vladimír Šmicer. Současný manažer fotbalové reprezentace násilí neschvaluje, podle jeho názoru ale situace jinak dopadnout nemohla.

"Schvalovat zoufalé kroky sice nelze, ale je třeba vidět, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy. A fanoušci jsou teď opravdu zoufalí," komentoval Šmicer útok na činovníky pražského klubu v poločase pohárového semifinále mezi Slavií a Olomoucí.

Čtěte také:
Slavii hrozí tvrdé tresty. Pokuta i uzavření Edenu
Natland chce Slavii pomoci i po ostudných násilnostech
Šokovaný Platil: Hanba! Fanouškům šlo jen o masakr
Reportáž: Fanouškovské bouře otřásly Slavií
ŽIVĚ ze Slavie. Zuřící fans zastavila až komanda se psy
Slavia nedostala licenci, aby mohla dál hrát první ligu

"Jinak to ani skončit nemohlo, lidé ve vedení Slavie prokázali naprostou nekompetentnost a každému slávistovi je teď smutno," řekl k incidentu. Jak dodal, stále věří, že krizi, která se v posledních dnech rozrostla do obřích rozměrů, Slavia přežije.

K ostudným násilnostem se v médiích vyjádřili i další bývalí hráči pražského celku. Pavel Kuka, někdejší kanonýr a současný ředitel vlastníka stadionu společnosti E-Side, nevidí incident v černobílém světle.

"Tuhle nešťastnou událost beru jako výsledek totální nekomunikace vedení klubu s veřejností a fanoušky. Je smutné, kam až to muselo zajít. Vždy se pak najdou někteří jedinci, kteří takové situace zneužijí k vandalismu a ničení majetku na stadionu," poznamenal Kuka.

Bývalý středopolař Ivo Ulich, který hraje za Slavii futsal, souhlasil s původním protestem fanoušků. Ti totiž nejprve před zápasem v poklidu obsadili středový kruh a vyzvali vedení klubu, aby jim pravdivě vykreslilo situaci, jež ve Slavii nastala.

"To jsem jim fandil a souhlasil s nimi. Ale co následovalo pak, to už schvalovat nemůžu. Ublížili klubu i fanouškům. To byla špatně zvolená forma protestu," komentoval Ulich následné vyhrocení situace.

Ulich zkritizoval také ředitele klubu Miroslava Platila, který přišel za fanoušky a snažil se je uklidnit. Ti se ho ale po několika prvních větách snažili napadnout.

"Když neměl konkrétní informace, které by fanoušky uklidnily, tak mezi ně neměl chodit. Tím je jen znervózněl a naštval," uzavřel Ulich.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy