Ščasný: Utkání jsme si zkomplikovali sami. Chtěli jsme sehrát jasnější zápas

Jakub Martinovský
31. 7. 2016 6:58
Praha - V prvním kole nejvyšší české fotbalové ligy porazila Sparta Slovácko 3:2 po ne příliš přesvědčivém výkonu. Nicméně hlavně dva góly Bořka Dočkala přispěly k těsnému vítězství. Trenér Zdeněk Ščasný vysvětluje, že výkon Sparty ovlivnil hlavně vynucený odchod Aleše Čermáka ze hřiště.
EL, trénink Sparty: Zdeněk Ščasný
EL, trénink Sparty: Zdeněk Ščasný | Foto: Milan Kammermayer

Jak si vysvětlujete špatný druhý poločas?

V prvé řadě to poznamenal odchod Aleše Čermáka, který hrál velmi dobře. Bohužel si řekl opakovaně o střídání, i přes to, že jsem se ho několikrát dotazoval, jestli nemůže ještě chvíli vydržet. To ale nemůže být výmluva. Odchod jednoho hráče by pro mužstvo nemělo mít takový fatální dopad.

Co teda způsobilo zhoršený výkon ve druhé půli?

Za celý první poločas jsme Slovácko nepustili k jediné střele. Samozřejmě jsme mohli ve druhém poločase řešit některé situace lépe. Měli jsme šanci na 3:0 a nedali jsme. Slovácko se dostalo do první příležitosti po našem nešťastném odkopu, který zasáhl rozhodčího. Šlo to do strany a naše obrana se rozestoupilo. Tam začaly naše problémy. Obrana, která hrála do té doby výborně, znervózněla. Po třetím gólu jsme se zase zklidnili a mohli jsme dát gól na 4:1. To jsou momenty, kdy musíme zápas jasně rozhodnout.

Co se stalo Aleši Čermákovi?

Aleš měl silné bolesti v krku. Říkal, že nemůže pokračovat už ani minutu. Prý to cítil i před zápasem, o čemž jsem nevěděl. V podstatě již při odchodu ze hřiště mě prosil o vystřídání.

Dá se říci, že se Čermák stává vaším klíčovým hráčem? Když odešel ze hřiště v utkání se Steauou, tak výkon týmu také upadl.

Nechci motat dohromady tyto dva zápasy. Se Steauou jsme ten střed hřiště na začátku druhé půle neměli. Tím, že odešel, jsme ho neztratili. Dneska tam přišel typologicky jiný hráč. Zvažoval jsme Váchu, že by se mohl rozehrát, ale zase Martin Frýdek hrál velmi dobře. Nechtěl jsem do toho sahat. Dal jsem tam pohyblivého Marečka, ale to je jiný hráč. Dneska jsme ten střed ztratili, to je pravda, ale se Steauou to bylo trošku jinak.

Mohlo to vedení 2:0 tým trochu ukolébat?

Já si myslím, že ne. V určitých fázích jsme hodně spěchali. Oni byli vzadu poměrně dost otevření a my chtěli dávat pořád kolmé přihrávky. Což na jednu stranu jsem chápal. Chtělo to třetí branku. Ve druhé půli trochu k uspokojení došlo.

Potřebovali jste se dobře naladit na odvetu v Rumunsku. Povedlo se vám to?

Tak já nevím, jestli se nám to povedlo. Devadesát minut jsme nepředvedli konstatní výkon, to je pravda. Na druhou stranu, lehké zápasy asi dneska nebudou. My si to hlavně udělali těžké sami sobě, nebylo to tak. Že by nás soupeř k něčemu donutil. Měli jsme tam spoustu krásných věcí a šancí, ale potřebujeme dávat více branek. Mohli jsme klidně vyhrát 4:0 nebo 5:0, místo toho jsme málem dostali na 3:3. Ale myslím, že to na zápas v Rumunsku nebude mít vliv. Chtěli jsme sehrát jasnějsí zápas.

Bořek Dočkal dal dnes dva góly. Potěšil vás jeho výkon?

Nejen, že dal dvě branky, ale bral si i těžké míče, které rozehrával. Bořek byl téměř u všeho. Hrál velmi dobře.

Trenér Plzně Pivarník po zápase přiznal, že měl při zápase s Jihlavou v hlavě odvetu s Karabachem. Byl to i váš případ?

Nevím. Nicméně dva nebo tři hráči se mě v poločase ptali, jestli si můžou odpočinout, když to bude 3:0. Já jsem dneska nechtěl střídat moc hráčů. Pořád ještě nám chybí rytmus. Věřím, že s přibývajícími zápasy to přijde. Snad to bude ve středu lepší než první zápas.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy