Sparta porazila Slovácko, dvakrát se trefil Dočkal. Plzeň veze z Jihlavy tři body, obrat řídil Kopic

Aktualizováno 30. 7. 2016 22:22
Viktoria Plzeň vyhrála na hřišti Jihlavy 2:1. Ve druhém poločase řídil plzeňský obrat záložník Jan Kopic, který první gól připravil a druhý sám vstřelil. Zlín doma porazil Příbram 2:0. Jablonec v divoké přestřelce doma porazil Karvinou 5:3, přestože hosté vedli už od 12 vteřiny zápasu. V posledním dnešním zápase přehrála pražská Sparta na Letné Slovácko 3:2, dvě branky vstřelil reprezentační záložník Bořek Dočkal
Bořek Dočkal
Bořek Dočkal | Foto: Milan Kammermayer

Jihlava - V úvodním kole nové sezony české nejvyšší fotbalové ligy zvítězila mistrovská Plzeň v Jihlavě 2:1. Obrat ve skóre řídil plzeňský Jan Kopic, který přihrál na vyrovnávací branku a rozhodující gól vstřelil sám.

Pražská Sparta na svém stadionu přehrála Slovácko 3:2. Sparťané dvakrát vedli o dvě branky, ale nakonec se ještě svěřenci Zdeňka Ščasného strachovali o tři body. Dvě branky vstřelil Sparťan Bořek Dočkal i útočník hostí Jaroslav Diviš.

Fotbalisté Zlína si doma poradili s Příbramí 2:0, když se trefili v závěrech obou poločasů. Vítěznou branku si připsal obránce Tomáš Hájek.

Jablonec doma přivítal nováčka nejvyšší soutěže z Karviné. Hosté v poločase vedli už o dvě branky, ale Jablonec zásluhou Tomáše Wágnera, který v zápase zaznamenal hattrick, zápas otočil a radoval se z vítězství 5:3. Zápas také ozdobila historicky třetí nejrychlejší branka české nejvyšší soutěže, kterou po 12 vteřinách hry vstřelil útočník Karviné Radek Voltr.

Pivarník udělal čtyři změny v sestavě

Trenér úřadujícího mistra Roman Pivarník, který před lety také v Jihlavě působil, udělal proti zápasu s Karabachem čtyři změny. Dokonce i kapitán Hubník zůstal na lavičce a další obránce Limberský jen na tribuně. Nově složená obrana však byla hodně zranitelná, což domácí v prvním poločase s chutí využívali.

Jenže nově složená obrana byla hodně zranitelná, což domácí v prvním poločase s chutí využívali. "Chtěli jsme soupeře potrápit, což se nám i podařilo. Někteří hráči předvedli výborné výkony," hodnotil po utkání trenér domácích Michal Hipp.

Už v sedmé minutě šel zcela sám na Kozáčika Ikaunieks, ale jeho slabá střela nenadělala gólmanovi hostí žádné starosti. Lotyšský útočník při svém debutu v české lize hýřil aktivitou a ve 27. minutě po Hronkově přihrávce za obranu otevřel skóre. Hned o dvě minuty později mohl vedení zdvojnásobit, ale Kozáčik jeho střelu vyrazil.

"Naše rozehrávka byla laxní, ani nebyla jistá. Měli jsme šance, které jsme měli proměnit, ale místo toho jsme posadili soupeře na koně po našich hrubých chybách," posteskl si Pivarník.

Ještě větší šanci měl Hronek, ale sám před slovenským brankářem neuspěl. Už před přestávkou musel po úderu loktem od plzeňského Matějů střídat domácí kapitán Vaculík s podezřením na zlomeninu spánkové kosti.

Do druhého poločasu udělal Pivarník hned dvě změny. Na místo nervózně hrajícího Matějů vyslal Hubníka a krajního obránce Rajtorala nahradil útočníkem Bakošem. Na vyrovnání stačilo hostům jen pět minut. Po tečované střele se prosadil Kučera, který byl ještě na jaře v Jihlavě doma.

V 64. minutě pak obrat dovršil další jihlavský odchovanec Kopic, který se dostal k odraženému míči a povedenou střelou ho poslal do šibenice. "Musel jsem v kabině zvýšit hlas. Získali jsme vydřenou výhru," zhodnotil druhý poločas Pivarník.

Vyrovnání měl na kopačce Ikaunieks, ale Kozáčik mistra opět podržel. Na druhé straně mohl náskok ještě pojistit Ďuriš, ale ani on jasnou šanci nevyužil. "Vypracovali jsme si hlavně v prvním poločase dost gólových příležitostí, jenže když dáte jen jednu, tak těžko můžete pomýšlet na vítězství," posteskl si Hipp.

Dočkal ukázal kvality

Ráz utkání dala chyba gólmana hostů Hečy už po 102 vteřinách hry. S rozehrávkou váhal natolik, že při odkopu trefil Dočkala a od něj míč doskákal do prázdné branky.

"Takový gól jsem ještě nedal. Normálně bych tam ani nešel, ale přišlo mi, že brankář ztratil nad míčem kontrolu. Koukal, kam to bude dávat, a nevšiml se, že mu míč utekl daleko. V tu chvíli jsme tam šel a on zpanikařil. Štěstí," popsal gól Dočkal.

Spartu rychlý gól uklidnil a soupeře jasně přehrávala. Navíc v 10. minutě se po kombinaci ve středu hřiště dostal ve vápně míč k Julišovi, jehož Košút šlapákem trefil do ramene. Sudí Zelinka musel pískat pokutový kop. Míč si vzal znovu Dočkal a tvrdou ranou navýšil vedení.

"Na penaltu jsme si sáhl, tušil jsem, že to tam kopne, ale čekal jsme do poslední chvíle. Měl jsme tam jít dřív," mrzelo Heču.

Dočkal byl při chuti a neustále zaměstnával obranu soupeře i Heču, ale na hattrick nedosáhl. Neuspěl ani Šural střelou z úhlu. "Nejen že dal Dočkal dva góly, ale chodil si pro míče, rozehrával, měl tam spoustu krásných věcí. Sám měl tři šance, další připravoval spoluhráčům. Byl skoro u všeho," chválil dočkala trenér Zdeněk Ščasný.

V poločase udělal trenér Slovácka Stanislav Levý hned dvě změny a výrazně tak oživil hru svého týmu. Aktivní byl zejména nový muž na hřišti Civič. V 53. minutě se k němu od rozhodčího Zelinky odrazil míč, následný centr propadl až k Divišovi, který střelou k tyči zařídil snížení.

"Na vývoj jsme reagovali dvěma střídáními, i když na vystřídání bylo více hráčů včetně Diviše. Prohrávali jsme hodně soubojů, nebyli jsme aktivní. Nelíbilo se mi nasazení," řekl trenér Levý. "Změnili jsme rozestavení, Kerbra jsme posunuli nahoru, Diviše do strany, přišel Ťok, který tomu dal více agresivity. Náš výkon se pak výrazně zlepšil. Na výkonu v druhé půli můžeme stavět," dodal.

Slovácko najednou začalo Spartu přehrávat a tlačilo se za vyrovnáním, když domácí obránci museli na poslední chvíli zažehnávat nebezpečí. To se nelíbilo sparťanským fanouškům, kteří začínali pískat.

V 64. minutě ale Spartě vyšla rychlá kombinace, Juliš patičkou poslal míč do běhu Dočkalovi, ten ještě v pádu posunul na zcela volného Konatého a před ním už byla jen odkrytá branka. Střelou pod břevno ani nedal šanci Hečovi zasáhnout.

Zdálo se, že zvýšení na 3:1 znovu vrátí Spartu do sedla, jenže chvíli na to zcela propadla při bránění ve středu pole. Daníček uvolnil Diviše a ten podruhé propálil Bičíka. Hned z následné akce mohla znovu udeřit Sparta, ale střídající Lafata v dobré pozici mířil vedle.

Diviš mohl dokonce srovnat, když se snažil přes hlavu vracet míč před branku, ale hattricku stálo v cestě břevno. Pokud by šel míč o trochu níže, brankář Bičík by byl zřejmě bez šance.

"Udělali jsme si zápas těžký sami. Měli jsme vyhrát 4:0, ale nakonec to mohlo být 3:3, kdyby to tam Divišovi spadlo při pokusu přes hlavu. V první půli byl výkon výborný, ale po změně stran nás to možná ukolébalo. Hráči už možná mysleli na Steauu, jelikož se ptali, zda je nechám odpočinout, když to bude 3:0," připomněl trenér Ščasný středeční odvetu 3. předkola Ligy mistrů.

1. kolo první fotbalové ligy:

Vysočina Jihlava - Viktoria Plzeň 1:2 (1:0)

Branky: 27. Ikaunieks - 51. Kučera, 64. Kopic. Rozhodčí: Proske - Urban, Antoníček. ŽK: Urdinov, Rosa - Matějů, Kopic. Diváci: 4049.

Jihlava: Hanuš - Kryštůfek, Krejčí, Rosa, Urdinov - Šulek, Urblík (83. Šamánek) - Vaculík (41. Fulnek), Hronek (72. Štěpánek), Ikaunieks - Dvořák. Trenér: Hipp.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral (46. Bakoš), Hejda, Baránek, Matějů (46. Hubník) - Hrošovský, Kučera - Kopic (81. Řezník), Kolář, Kovařík - Ďuriš. Trenér: Pivarník.

Fastav Zlín - 1. FK Příbram 2:0 (1:0)

Branky: 45. Hájek, 88. Jugas. Rozhodčí: Příhoda - Arnošt, Myška. ŽK: Chaluš, Tregler (oba Příbram). Diváci: 2336.

Zlín: Dostál - Pazdera, Jugas, Hájek, Matejov - Hnaníček (57. Jordan), Živulič - Vukadinovič (84. Janíček), Holík, Štípek (73. Bartolomeu) - Poznar. Trenér: Páník.

Příbram: Hruška - Mareš, Chaluš, Nikolič, Ferrara - Tregler, Pilík (84. Bourenane) - Brandner (67. Mahmutovič), Rezek, Divíšek - Majtán. Trenér: Pulpit.

FK Jablonec - MFK Karviná 5:3 (1:3)

Branky: 15., 47. a 74. Wágner, 49. Pernica, 84. Doležal - 25. a 40. Jurčo, 1. Voltr. Rozhodčí: Orel - Wilczek, Pospíšil. ŽK: Mehanovič, Kubista, Hybš, Beneš - Janečka, Duda, Fiala. Diváci: 2570.

Jablonec: Valeš - Nový, Pernica, Beneš, Hybš - Hübschman (46. Kubista) - Masopust (75. Díl), Mehanovič (46. Doležal), Trávník, Jiráček - Wágner. Trenér: Frťala.

Karviná: Pindroch - Janečka (78. Panák), Toml, Hošek, Eismann - Šisler - Okleštěk (54. Duda), Budínský, Zelený - Voltr - Jurčo (63. Fiala). Trenér: Weber.

Sparta Praha - 1. FC Slovácko 3:2 (2:0)

Branky: 2. a 10. z pen. Dočkal, 64. Konaté - 53. a 70. Diviš. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Paták. ŽK: Konaté, Zahustel, Brabec - Košút, Civič, Kerbr, Šimko, Ťok. Diváci: 7181.

Sparta: Bičík - Holek, Brabec, Kadlec - Zahustel, Frýdek, Dočkal, Čermák (46. Mareček), Konaté - Šural (88. Costa), Juliš (65. Lafata). Trenér: Ščasný.

Slovácko: Heča - Reinberk, Rada, Košút, Šimko - Biolek (46. Civič), Daníček, Šumulikoski, Havlík (46. Ťok), Kerbr - Diviš. Trenér: Levý.