Mimořádná zpráva

Ščasného recept na Evropu: Manželka jako talisman, energii nabírá s vnoučaty

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
5. 4. 2016 16:01
Trenér Sparty Zdeněk Ščasný nedá dopustit na rodinu. Tak jako on bouřlivě prožívá zápasy z lavičky, fandí a drží palce jeho nejbližší. Však jsou také všichni pořádně zasaženi fotbalem. Manželka Hanka objíždí spolu s ním zápasy Evropské ligy, dcera Pavlína s vnoučaty mu dělají domácí kulisu.
Zdeněk Ščasný
Zdeněk Ščasný | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Když se hráčů nebo vedení Sparty zeptáte, co stojí za její letošní úžasnou jízdou Evropskou ligou, většinou na trenéra Zdeňka Ščasného nezapomenou. On zase v rozhovorech myslí na rodinu. Tak jako on bouřlivě prožívá zápasy z lavičky, fandí a drží palce jeho nejbližší. Však jsou také všichni pořádně zasaženi fotbalem.

V první řadě je tu manželka Hana, která ho provází jeho štacemi po celou jeho kariéru. A že už toho má osmapadesátiletý kouč za sebou skutečně hodně. Jako hráč nějaký čas pobýval na Kypru, jako trenér zase třeba v Řecku nebo Maďarsku.

Není divu, že chce mít lodivod Sparty svou choť vždy u sebe, byť se s týmem vydává na dalekou cestu Evropou. Nosí mu štěstí. Před odvetou v Krasnodaru musela paní Ščasná zrušit plánovaná vyšetření, aby mohla s manželem odletět, a vyplatilo se. Sparta vyhrála 3:0 a postoupila, stejně jako poté na půdě Lazia Řím.

"Mamka jezdí s tátou po Evropě pravidelně, jsme i na každém domácím utkání, prožíváme tu jejich jízdu opravdu usilovně," prozradila Aktuálně.cz dcera Zdeňka Ščasného Pavlína, nyní už také bývalá fotbalistka.

Když je sezona, jde na ryby

Sama hrála dlouho za Spartu, než se vydala například do Bayernu Mnichov nebo švédského Malmö. Teď už je ve 34 letech také rodičem, a má tak čas na fandění Letenským. "Tátu ohromně podporujeme, jsme sparťani od malička, takže teď, když ji trénuje, můžeme si to naplno užívat. I když jsme samozřejmě fandili dřív i týmům, které trénoval předtím," dodává.

Ščasný si totiž cestu do Sparty dlouho hledal, přestože za ni sám odehrál sedm let. Poprvé se na Letné zastavil v roce 1996 nejprve jako asistent a poté i jako hlavní trenér, stihl dva tituly, ale pak přišla dlouhá pouť přes cizinu i české kluby jako Žižkov, Most, Mladou Boleslav nebo Teplice. Do pokrevního klubu se vrátil zase až loni.

Děti mu během té doby dospěly a stal se dědečkem. Pro Pavlínu to ovšem znamená, že může maximálně na sparťanské domácí zápasy. "Mám dvě malé děti, takže musím být doma, ale jsou to samozřejmě příjemné starosti," usmívá se Ščasná.

Větší vytížení Ščasného a zápasy dvakrát do týdne se ale prý na chodu rodiny příliš nepodepisují. "Samozřejmě ta předzápasová soustředění tam jsou, ale od rodičů bydlím kousek, takže se vidíme poměrně často," přiznává dcera.

Syn Michal trénuje v Senici

Na lavičce mnohdy hodně energický kouč se prý rád vrací k rodinnému krbu, aby se uklidnil v prostředí mimo fotbal. "Jak má chvíli, tak se snaží odpočívat. Chodívá na ryby, ale na ty ještě doteď nebyla sezona, tak se alespoň věnuje vnoučatům."

Nesmíme zapomenout ani na Ščasného syna Michala, který po vzoru otce také zakořenil u fotbalu. Však ho také měl pod trenérskými křídly chvíli ve Spartě nebo na Žižkově. Jako obránce ale takových úspěchů jako tatínek nebo sestra nedosáhl.

Možná to všechno ještě přijde, v 37 letech totiž nyní rozjíždí na Slovensku trenérskou kariéru. "Dělá asistenta trenéra v Senici. Nejprve trénoval děti, ale teď už se posunul k dospělým, jeho kariéra tedy také stoupá. Je to pro něho první zkušenost na lavičce ligového áčka. Moc se sice nevidíme, ale na dálku mu držíme palce," říká sestra Pavlína.

Na dálku budou děti držet palce i Spartě, kterou ve čtvrtek čeká první čtvrtfinálový zápas Evropské ligy na Villarrealu. Duel začíná ve 21:05, sledovat ho můžete na ČT Sport nebo v naší online reportáži.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Poláci dali zelenou rozšíření dolu Turów, Češi je chtějí žalovat u Evropské komise

Poláci otevřeli cestu k plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Před týdnem vydalo regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA, kterým se záměrem souhlasilo, a to navzdory námitkám z české strany. Na úterním jednání o tom Zastupitelstvo Libereckého kraje informoval radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Liberecký kraj je podle něj připraven využít všech možností, jak se bránit.

Liberecký kraj už podal stížnost k Evropské komisi, postup Polska považuje za nezákonný. Poláci s českou stranou nespolupracují a nesouhlas České republiky i veřejnosti s rozšířením těžby se snaží obejít. Liberecký kraj a obce a města v pohraničí zároveň sbírají podpisy pod petici za záchranu pitné vody určenou Evropskému parlamentu. Podepsat ji lze i na stránkách www.stopturow.cz.

před 40 minutami

Štafeta dorostenců získala na juniorském MS v biatlonu stříbro

Česká biatlonová výprava se zásluhou štafety dorostenců dočkala na juniorském mistrovství světa ve švýcarském Lenzerheide první medaile. Postarali se o ni Ondřej Mánek, Josef Kabrda a Jonáš Mareček, kteří si doběhli pro stříbro v závodě na 3×7,5 kilometru.

Čeští mladíci navázali na své předchůdce z roku 2018, kdy v Estonsku skončili druzí Vítězslav Hornig, Tomáš Mikyska a Mikuláš Karlík. Zlato dnes získali Norové, bronz Rusové.

V juniorské kategorii se zatím o nejlepší český výsledek postarala Tereza Vinklárková pátým místem ve vytrvalostním závodu na 12,5 km. Dorostenec Mareček doběhl na stejné distanci čtvrtý. Šampionát potrvá do neděle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy