Profesionální fotbal je bez černých sázek,poslední dva roky nebyl kritický zápas

ČTK ČTK
22. 3. 2016 17:16
Za poslední dva roky se v první ani druhé fotbalové lize neobjevil žádný zápas s podezřelými sázkami, na který by upozornil systém Sportradar.
Martin Synecký, bezpečnostní manažer FAČR
Martin Synecký, bezpečnostní manažer FAČR | Foto: ČTK

Praha  - Za poslední dva roky se v první ani druhé fotbalové lize neobjevil žádný zápas s podezřelými sázkami, na který by upozornil systém Sportradar. Na dnešní tiskové konferenci pořádané protikorupční organizací Transparency International to uvedl bezpečnostní manažer Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Martin Synecký.

Podezřelé sázky mizí, junioři nahrávají

Společnost Sportradar monitoruje podezřelé sázky na sportovní utkání. FAČR s ní spolupracuje od roku 2009 a loni prodloužila smlouvu do roku 2019. V poslední době je informací o podezřelých sázkách na české zápasy velmi málo, uvedl Synecký. "V první a druhé lize jsme za poslední dva roky na nule. Když jsou problémy, tak se vyskytují v juniorských ligách," řekl.

Zápasy juniorských soutěžích se proto nahrávají a v případě podezření je analyzují experti, například reprezentační trenéři mládežnických výběrů. Ti posuzují charakter chyb hráčů a hodnotí, zda by mohly být způsobeny úmyslně. "Pokud se něco najde, tak to předáváme policii," řekl Synecký. Je totiž možné, že konkrétní případ zapadne do rozsáhlejšího policejního vyšetřování.

Sportradar pro potřeby svazu monitoruje dění na sázkařském trhu na úrovni Synot ligy, Poháru FAČR, Fotbalové národní ligy, Juniorské ligy, ženské nejvyšší soutěže a všech reprezentačních utkání, do nichž zasáhne český tým. Na konkrétní žádost ale může sledovat i jakýkoliv jiný zápas, na který jsou vypsány sázkové příležitosti.

Nemusí se fixlovat jen výsledky

FAČR při osvětové činnosti varuje především mladé fotbalisty. "Jsme si vědomi toho, že nejohroženější kategorií jsou začínající hráči. Vysvětlujeme jim, že to udělají jednou a už se té organizace nezbaví," uvedl Synecký.

Častější je podle něj manipulace u sázkových příležitostí, které nemusejí mít vliv na konečný výsledek. Jedná se například o celkový počet vstřelených branek, počet rohů, žlutých karet nebo poločasový výsledek. Podvody se v 99 procentech případů odehrávají na asijských trzích.

Pokud se prokáže provinění některého z hráčů, znamená to zastavení činnosti ze strany disciplinární komise. "K disciplinárnímu řízení stačí méně důkazů než u trestního řízení před soudem," upozornil Synecký. Fotbalová disciplinárka může použít důkazy uvedené v soudních spisech. FAČR je totiž v těchto případech považována za poškozenou stranu, takže do nich může nahlížet.

Poslední velká sázkařská aféra v českém fotbale, která zasáhla především nižší soutěže, vypukla v roce 2013. Obžalováno bylo 22 lidí. Letos v únoru byli pravomocně odsouzeni tři obžalovaní, kteří přijali podmíněné tresty v řádech několika měsíců navržené soudem formou trestních příkazů. Museli také zaplatit pokutu.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

před 27 minutami

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Devět lidí přišlo v Guineji o život při protestech proti prezidentovi

Nejméně devět lidí nepřežilo v Guineji třídenní protesty proti prezidentově snaze získat právo na další mandát. Oznámila to ve středu agentura AP, podle níž jsou nemocnice přeplněné zraněnými. Stav některých svědčí o tom, že lidé byli zasaženi střelbou z malé vzdálenosti. Protestů se zúčastnily tisíce lidí.

Jednaosmdesátiletý prezident Alpha Condé byl zvolen prezidentem v letech 2010 a 2015. Mandát mu končí příští rok v prosinci, ale letos oznámil, že chce vypsat referendum ve snaze získat možnost usilovat o zvolení znovu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy