Sparta zahajuje éru dominance, Plzeň musí zlepšit přístup

Aleš Vávra Aleš Vávra
22. 7. 2014 5:00
Přečtěte si prognózy fotbalových expertů před zahájením nového ročníku Synot ligy.
Horváth a Matějovský ve vzájemném souboji v utkání superpoháru.
Horváth a Matějovský ve vzájemném souboji v utkání superpoháru. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Uvidíme znovu souboj dvou nejlepších týmů o ligový titul, s tím, že mnohem lepší předpoklady než Viktoria Plzeň má letos obhájce titulu, tedy pražská Sparta. Tak se dají shrnout prognózy fotbalových expertů před zahájením nového ročníku Synot ligy.

Lavičkova squadra vypadá po úvodních dvou duelech sezony suverénně. Může rozjetou Spartu vůbec někdo ohrozit? A může to být ještě někdo jiný kromě Plzně? Martin Frýdek se domnívá, že tým z Letné bude v nadcházející sezoně jasně dominovat.

Sparta jako v devadesátých letech?

"V loňské sezoně se Sparta prezentovala výborným fotbalem a teď na začátku nové je to snad ještě lepší. Věřím, že po těch trochu hluchých letech zase nastává období, kdy bude letenský tým suverénně dominovat, stejně jako my v devadesátých letech," řekl serveru Aktuálně.cz Frýdek, který oslavil v rudém dresu pět mistrovských titulů mezi lety 1991 a 1997.

Podle prvního utkání 2. předkola Ligy mistrů proti Tallinnu, v němž Sparta nasázela sedm gólů a jednoznačného vítězství v superpoháru s Plzní je sice těžké něco hodnotit, Pražané však dle Frýdkova mínění ukázali přinejmenším skvělou pohodu.

"Fotbalově to bylo výborné, v týmu vládne neskutečně pozitivní atmosféra," uvedl Frýdek. Právě nepohoda a rozhádaný tým byly v minulosti jednou z hlavních příčin sparťanského neúspěchu.

Frýdka Plzeň velmi zklamala

"Jestli pojedou nadále v takovém laufu, nedovedu si představit, že by je mohl někdo ohrozit," dodal expert. Pokud by měl Frýdek jmenovat největší konkurenty Sparty, zmiňuje sice Plzeň, ovšem s velkým otazníkem.

"Plzeň mě v superpoháru strašně zklamala, za trenéra Vrby hrála krásným ofenzivním stylem, ale teď se mi herně vůbec nelíbí." I proto si Frýdek myslí, že se v souboji o druhé místo může zrodit překvapení.

"Někdo se tam klidně může vyhoupnout, za černého koně považuji Jablonec a také třeba Ostrava nevypadá vůbec špatně," dodal fotbalový trenér.

Táborský: Plzeň se musí zlepšit

Vladimír Táborský považuje Plzeň stále za jediného vážného konkurenta Sparty. Tým kouče Dušana Uhrina se ale musí výrazně zlepšit.

"Přestože Plzeň hladce prohrála v superpoháru, má dostatečnou kvalitu kádru na to, aby Spartě zatopila. Kvalita kádru ovšem sama o sobě nestačí, u Viktorie musí rychle nastat zlepšení na všech frontách," uvedl Táborský.

Další týmy podle jeho názoru nemají příliš valné šance dva dlouhodobě nejlepší české celky ohrozit. "Jablonec dobře posílil, Mladá Boleslav také, ovšem nemyslím si, že by mohly Spartu a Plzeň ohrozit."

Vágner by Viktorii nezatracoval

Rovněž někdejší útočník Viktoriánů Robert Vágner vyzývá západočeský celek k úplně jinému přístupu, než tomu, kterým se Uhrinovi hoši prezentovali v superpoháru.

"Někteří hráči Plzně předvedli opravdu špatný výkon, chyběl mi tam bojovnější duch. Přesto tam byly světlé momenty. Plzeň bych rozhodně nezatracoval. Sparta má v poslední době sice výsledkovou dominanci, ale rozhodně si nemyslím, že i tu herní," podotkl Vágner.

"Je to všechno v hlavách hráčů. Tým by měl být sehraný, zůstává pohromadě, navíc se vracejí hráči jako je Rajtoral, Pilař či Petržela. Věřím, že Plzeň to zvládne a Spartě bude výrazně konkurovat," dodal expert.

Ani on si nemyslí, že by dvojici top celků ohrozil někdo jiný. "Jablonec bude nesehraný, Teplice budou kousat, ale dlouhodobě tu nejvyšší výkonnost neudrží," poznamenal Vágner.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy