Pelta svolal svou vládu. Chce pozastavit kauzu Chřestýš

Luděk Mádl Luděk Mádl
22. 1. 2013 11:15
Vyčkat do rozhodnutí policie, to má být nová strategie FAČR. Bez toho nikoho netrestat
Předseda FAČR Miroslav Pelta chce korupční průšvih zahrát do autu
Předseda FAČR Miroslav Pelta chce korupční průšvih zahrát do autu | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta svolává na středu dopoledne mimořádné zasedání výkonného výboru FAČR.

Podle všeho chce pozastavit disciplinární vyšetřování korupční kauzy, ve které na sebe narazily pražská Sparta a plzeňská Viktoria a její hlavní postavou je Martin Svoboda, přezdívaný Chřestýš.

"Objeví se požadavek, aby se počkalo na to, jak se případu postaví policie, zda dojde k obvinění nějakých osob. A do té doby případ na fotbalové půdě ponechat bez verdiktu," říká zdroj deníku Aktuálně.cz

Potvrzuje tak informaci, kterou jako první přinesl isport.cz.

O tom, že Pelta chce na případné, dosud neřešené korupční kauzy uvalit amnestii v tom smyslu, že to, co odloží policie, nebude řešit ani disciplinárka FAČR, informoval už v pátek deník Insider.

Teď se ale zdá, že se rozhodnutí výkonného výboru, pokud bude samozřejmě v tomto znění podaného návrhu i odhlasováno, vztáhne i na aktuální kauzu Chřestýš.

Trest ani pro Plzeň, ani pro Spartu?

Pokud by policie případ odložila, nebyla by pak ve fotbalovém prostředí trestána ani Plzeň za korupci, ani Sparta za nepodložená obvinění.

Pokud by tedy disciplinární komise Jiřího Goldy takový pokyn od Peltovy fotbalové vlády akceptovala.

"Výkonný výbor byl skutečně svolán. Bude řešit dva body. 1) Kodex rozhodčích. 2) Upřesnění postupu v případech týkajících se korupce," říká Jaroslav Kolář, mluvčí Fotbalové asociace ČR.

"Návrh by měl naznačit, jak postupovat v případech obdobných tomu, který teď disciplinárka řeší. Komise má nějaké materiály a svědectví na stole, ale nemá prostředky k tomu, aby je dotáhla do konce. Proto by se v takových případech mělo počkat na kvalitní podklady od policie," vysvětluje Kolář.

Na otázku, zda se rozhodnutí výkonného výboru bude týkat i případu Chřestýš, odpovídá: "Takovou konkrétní informaci nemám, nevím přesně, do jaké míry by se rozhodnutí mohlo týkat i tohoto případu."

Členové výkonného výboru podle všeho podklad k jednání nedostanou dopředu, najdou ho až na jednacím stole.

Případ černé tašky míří do ztracena

O co vlastně jde? Připomeňme, že 18. září přijel šéf Sparty Daniel Křetínský s velkou černou taškou do sídla FAČR na schůzku s předsedou Peltou. Médiím pak sdělil, že Sparta disponuje závažnými informacemi o způsobu řízení profesionálního fotbalu a má na to důkazy. Pelta vyjádřil zděšení a věc předal policii.

Ta koncem října informovala, že dostala jen informace, žádné důkazy. Následně se objevila svědectví rozhodčích Tomáše Adámka a Pavla Býmy o údajném korupčním jednání Martina Svobody, řečeného Chřestýš.

Ten prý měl nabídnout a posléze i Adámkovi vyplatit 200 000 korun za to, že v utkání Jablonec-Plzeň (0:2), který jmenovaní sudí řídili, vyhrají hosté.

Chřestýš vše popírá, Viktoria Plzeň odmítá, že by mohl jednat na její objednávku. Jeden z asistentů rozhodčích průhonickou schůzku, o níž hovoří i Adámek s Býmou potvrzuje, druhý si na ni nepamatuje.

Spartě vyměřili lhůtu, ale...

Šéf Sparty Daniel Křetínský slíbil v prosinci disciplinárce další důkazy, ale nedodal, je, proto mu šéf disciplinárky Jiří Golda vyměřil minulý týden mezí lhůtu do 7. února. A jasně naznačil, že pokud Křetínský důkazy nedodá, může ho trestat za znevážení jména svazu.

A tomu se podle všeho návrh, který zítra bude projednávat Peltova fotbalová vláda, snaží zabránit.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Mezi prioritami evropského předsednictví vidí Bek kyberbezpečnost, odlesňování a svobodu médií

Mezi tématy českého předsednictví v Radě EU by se podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) měla objevit kyberbezpečnost či odlesňování spojené s ukládáním oxidu uhličitého. Bek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Česko by mělo během předsednictví, které zemi čeká v druhé polovině roku, mít jako prioritu i téma svobody a odpovědnosti médií.

"To neznamená, že bychom měli kázat polským kolegům," odpověděl na dotaz, zda by diskuse o svobodě médií nenarušila dialog mezi zeměmi visegrádské čtyřky, tedy Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem.

Už dříve Bek uvedl, že vláda hodlá v roce českého předsednictví Evropské unie více než dosud budovat vztahy se zeměmi mimo Visegrádskou skupinu, na niž se orientoval předchozí kabinet. Na prvním jednání v sídle Evropské komise debatoval počátkem ledna mimo jiné o přípravách předsednictví. Mezi nové české partnery by podle Beka měla patřit například Francie, která EU vede v současnosti. Česko podle ministra musí být také připraveno sehrát roli prostředníka ve sporu o vládu práva, který vedou unijní instituce s Polskem a Maďarskem, přičemž by nemělo slevit ze zásadních principů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy