reklama
 
 

Pelta přenechá Jablonec Nizozemci, co hrál za Werder a rozjel vyhlášenou příbramskou akademii

Aktualizováno 24. 5. 2016 18:46
Novým většinovým majitelem prvoligového Jablonce se stane Nizozemec Adrian Kruf, ředitel loterijní společnosti Tipgames. V rozhovoru pro Hospodářské noviny a Aktuálně.cz to uvedl dosavadní šéf Jablonec i FAČR Miroslav Pelta.

Praha - Šéf Fotbalové asociace Miroslav Pelta opouští funkce v jabloneckém fotbalovém klubu. Chce tím po kontroverzním závěru první ligy a následné kritice uklidnit situaci.

Jeho nástupcem v čele klubu se stane Nizozemec Adrian Kruf, ředitel loterijní společnosti Tipgames. Kruf se podle Pelty zároveň stane i jedním z vlastníků klubu. O detailech vlastnické struktury nyní Pelta jedná, sám šéf Fotbalové asociace by si v Jablonci měl nechat minoritní podíl.

"Novým prezidentem a předsedou představenstva bude Adrian Kruf, který je v současné chvíli vlastníkem anebo ředitelem společností nejen v loterijním byznysu,“ řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny a Aktuálně.cz Pelta.

Sám Kruf potvrdil, že s Peltou jednal o majoritním podílu v Jablonci. "Dohodli jsme se, že majoritní podíl budu mít já nebo některá z mých firem. Nebude to ale v žádném případě přes Tipgames, je to moje soukromá aktivita. Tipagames bude nadále figurovat jako sponzor.  Veškeré detaily budeme dolaďovat v příštích týdnech," řekl Kruf, který je v současnosti v USA. Podle svých slov chce, aby se fotbalový Jablonec dál rozvíjel a měl co nejlepší výsledky v lize. "Toto je samozřejmé, chci, aby budoucnost fotbalu v Jablonci byla co nejlepší," prohlásil Kruf.

Pelta přiznává, že v klubu v nějaké funkci zůstane. Zřejmě si také ponechá minoritní podíl. "To je ještě potřeba si ujasnit. V každém případě bych chtěl odejít ze statutárních orgánů klubu,“ dodal. O tom, že by sedmý tým letošního ročníku Synot ligy opustil úplně, nepřemýšlel. "Jablonec je můj život a je to moje dítě. V žádném případě neuvažuju tak, že bych řekl: Tady zabouchávám dveře a už nepřijdu,“ prohlásil s tím, že je potřeba, aby v klubu zůstal někdo, kdo „v regionu má nějaké postavení a vliv.“

Internet je všemocný

Kruf byl doposud spíš spjatý s jiným klubem – v Příbrami se podílel na řízení dorostenecké akademie, kterou mimochodem vede exministr školství Josef Dobeš. Pelta Nizozemce popisuje jako člověka, který miluje fotbal. Jako hráč to dotáhl do rezervy Werderu Brémy, nizozemské druhé ligy a amatérského národního týmu Nizozemska.

Kruf v Česku podniká několik let. Firma Tipgames, kterou řídí, vznikla před čtrnácti lety jako dceřiná společnost sázkové kanceláře Tipsport. Nyní má podle svých webových stránek po Česku zhruba šedesát sportbarů. V minulosti přitom podporovala zcela jiné sporty než fotbal – hokejbal a házenou.

"Pan Kruf má ale i další vlastní nemalé byznysové aktivity,“ upozorňuje jablonecký boss. "Tím, že se chystá nový loterijní zákon, že tu budou internetová kasina, tak i já s ním mám velké plány z hlediska rozvoje, abychom pro český fotbal, nejen pro Jablonec, vytvořili nové prostředky. Naskýtají se nové možnosti, protože internet je všemocný,“ naznačuje Pelta. O přesné podobě svých "velkých plánů“ však mluvit nechce.

Pelta připouští, že jej ke změně v čele Jablonce přiměla i kritika od ministryně školství Kateřiny Valachové po skandálním závěru fotbalové ligy. "Jakmile máme spojení vysokého funkcionáře a majitele klubu, tak ty pochybnosti mohou, ať oprávněně, nebo neoprávněně, vznikat vždycky,“ uvedla ministryně. "Z tohoto pohledu vítám rozhodnutí pana Pelty ohledně toho, že už nebude mít majoritu ve svém současném klubu," dodala.

Podle Valachové se připravuje kodex, který podobné střety bude řešit. "Na Národní radě pro sport jsme se bavili o tom, že ve fotbale i dalších sportech by měla existovat pravidla, která by střet zájmů řešila v situacích, kdy má někdo nějakou vysokou funkci ve sportovním svazu či spolku a zároveň je vlastníkem klubu. Domluvili jsme se na tom, že na srpnové radě  se pokusíme přijmout doporučení, jak by tato pravidla měla vydat.  Pokud někdo takové postavení bude mít, měl by minimálně v klíčových hlasováních o svém střetu informovat," uvedla Valachová.

"Paní ministryně je právnička, připadalo jí to minimálně na hraně z hlediska práva a etiky. My jsme spolek a funguje to u nás trošku jinak. Odchod z Jablonce jsem zvažoval už dříve, teď je to aktuální a určitě to prospěje pro zklidnění celé té situace,“ přiznal Pelta.

autoři: Lukáš Werner, Radek Bartoníček | 24. 5. 2016 16:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama