Pelta: Národní stadion pro Euro 2020? Kdyby pomohl stát....

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 12. 2012 14:00
Bílkův tým si rozdělí na prémiích za Euro 3,6 milionu eur, tedy 90 milionů korun
Miroslav Pelta připustil myšlenku stavby Národního stadionu
Miroslav Pelta připustil myšlenku stavby Národního stadionu | Foto: Eduard Erben

Praha - V českém fotbale se opět zhmotňuje myšlenka na stavbu Národního stadionu.

Podpořilo ji rozhodnutí UEFA, že se v roce 2020 uskuteční turnaj Euro netradičním způsobem: nikoli v jedné zemi, ale rozeseté po celém kontinentu.

"Tu myšlenku jsme podpořili a zabýváme se i myšlenkou, že by se mohlo hrát i u nás," říká Miroslav Pelta, předseda FAČR, ovšem s vědomím, že v Česku nyní není stadion, který by odpovídal kapacitním požadavkům UEFA pro takovou akci.

"Můžeme se zabývat myšlenkou Národního stadionu v Praze, v Brně nebo myslet na přestavbu Edenu, ale jedno je jisté: z vlastních sil Fotbalová asociace ČR investice na takový stadion rozhodně nepokryje," říká Pelta.

"Museli bychom začít u státu, chceme se ho zeptat, jestli je nějaká taková myšlenka vůbec reálná. Mistrovství světa či Evropy by rádi uspořádali také atleti," naznačil možnou víceúčelovost takové investice.

Chybí "drobnost": pár miliard

V případe stavby nového stadionu s kapacitou přes 40 000 diváků by se určitě jednalo o investici v řádu miliard korun.

Celá věc může mít souvislost s tím, že 1. prosince odhlasovala valná hromada ČSTV přesun svého strahovského majetku právě do rukou FAČR. A to včetně chátrajícího Stadionu Evžena Rošického. Právě o jeho zásadní přestavbě, ze které by mohl vyrůst moderní Národní stadion, se mluví nejčastěji.

Za strahovské nemovitosti zaplatí FAČR 128 milionů korun. Má z čeho utrácet. Při konečném vyúčtování účasti na turnaji Euro 2012 zjistil, že se mu podařilo ušetřit.

Finanční polštář se vždycky hodí

Zhruba třísetmilionový příjem od UEFA měl totiž původně rozpočítaný po třetinách na čistý zisk, náklady a prémie pro reprezentační tým.

"Co jsme fotbalistům slíbili, to do konce roku dostanou. Vychází to na 3,6 milionu euro," řekl Pelta. V přepočtu se jedná o 90 milionů korun.

Náklady na pobyt se v Polsku se plánovaly ke 100 milionům korun, nakonec však činily jen 43 milionů. "Co s penězi, které jsme ušetřili? Takový finanční polštář se vždycky hodí," řekl Pelta.

Korupci výbor neřešil

Korupční aféra se podle Peltových slov na dnešním výkonném výboru vůbec neřešila. "Proběhlo to v takové vánočním atmosféře," zasnil se předseda.

Připustil ale, že se do Prahy v souvislosti s aférou chystají poradci z UEFA. "Samozřejmě budou mít jen poradní hlas," dodal Pelta.

Zda k návštěvě dojde ještě letos, nebo až v lednu, zatím neuměl upřesnit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy