Kam s diváky okresního přeboru? Kvazi místa přísnější covidová pravidla nevyřeší

yac yac
24. 9. 2020 11:30
Ode dneška platí přísnější pravidla pro pořádání venkovních sportovních akcí. Zatímco pro většinu profesionálních klubů znamenají nová nařízení vlády "jen" omezení horní hranice návštěvnosti na 2000 sedících fanoušků, pro menší kluby to může být neřešitelný problém.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Zpřísněná opatření proti šíření koronaviru, která minimálně na další dva týdny zavedl nový ministr zdravotnictví Roman Prymula, se přímo dotknou všech venkovních sportovních akcí, které navštíví více než 50 diváků. 

Každý z nich totiž bude muset mít své přesně určené místo k sezení, kde by se měl po většinu sportovního klání zdržovat. Toto místo zároveň musí být dva metry vzdálené od sedadla dalšího návštěvníka akce. 

A právě tohle nařízení v praxi znamená, že kluby, které nedisponují stálými sedačkami, nemohou na své akce vpustit více než 50 diváků. Což může být například na fotbalových hřištích v nižších soutěžích, která velmi často nedisponují ani tribunami, ani jinými pevnými místy k sezení, zásadní problém. 

"Co se týká soutěží amatérského fotbalu, i zde platí, že nad 50 osob musí mít každý své místo k sezení. Aktuálně určitě nelze doporučit pokusy o obcházení v podobě instalace kvazi míst kolem hřiště," uvedl pro Aktuálně.cz Jan Pauly, generální sekretář svazu. 

Situaci alespoň podle Paulyho nelze řešit ani instalací jakýchkoliv dočasných míst, která za normálního provozu na sportovišti nejsou, ať už jde třeba o plastové židle nebo třeba mobilní lavičky. 

"Bohužel, panu ministrovi do hlavy nevidíme, nařízení je staré pár hodin, a my proto můžeme vycházet pouze z toho, co slyšel nebo si může přečíst kdokoliv jiný na stránkách vlády. Hlavní proto bude v této chvíli používat zdravý rozum. Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci je namístě se domnívat, že nařízení nepočítá s tím, že by byla instalována jakákoliv místa navíc v podobě laviček, židlí či jakýchkoliv jiných míst k sezení, která za normálního "provozu" kolem hřiště nejsou," upřesnil Pauly. 

Pravidla pro konání regionálních fotbalových akcí (dle FAČR)

  • Utkání ve venkovních prostorech se smí zúčastnit max. 50 diváků.
  • Nad 50 diváků se smí utkání zúčastnit pouze v případě, že mají všichni pevně určené místo k sezení (max. 1000).
  • Pokud se utkání účastní nad 50 diváků, organizátor je povinen evidovat celkový počet míst k sezení.
  • Organizátor je vždy povinen zabezpečit rozestup mezi diváky nejméně 2m.
  • Místa se NESČÍTAJÍ - nelze mít 50 diváků na státní + další k sezení.
  • Důrazně se nedoporučuje instalovat přenosná místa k sezení navíc.
  • Do divácké kvóty se nezapočítávají osoby, které se podílejí na realizaci utkání a hráči, jsou-li nejméně 2m od diváků.
  • Osoby mimo areál se do divácké kvóty nezapočítávají.
  • Důrazně se doporučuje dodržovat přísná hygienická opatření při pohybu ve vnitřních prostorách.

Naopak pozitivní zprávou pro pořadatele je, že do limitu 50 osob se nepočítají účastníci sportovních akcí ani pořadatelé, a to za předpokladu, že je od sedících diváků dělí požadovaná dvoumetrová vzdálenost. 

Na každý pád ale musí pořadatelé podle nařízení vlády vést seznam všech míst pro návštěvníky akce. 

Fotbalová republika, díl třetí: Návrat k fotbalu v Hýskově | Video: Sport
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy