Oceněný Nedvěd: Sleduji každý Zemanův projev, líbí se mi hlavně názory na uprchlíky a zahalování žen

Luděk Mádl Luděk Mádl
29. 10. 2015 12:15
Bývalý kapitán fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd si medaile Za zásluhy, kterou dostal 28. října od prezidenta Miloše Zemana, považuje víc než Zlatého míče pro nejlepšího hráče Evropy. Nedvěd zmínil, že se Zemanem souhlasí v řadě jeho názorů, například v těch, které se týkají migrantů či zahalování muslimských žen.
Pavel Nedvěd obdržel od prezidenta republiky medaili Za zásluhy
Pavel Nedvěd obdržel od prezidenta republiky medaili Za zásluhy | Foto: ČTK

Praha - Na pocty je Pavel Nedvěd ze své úspěšné fotbalové kariéry zvyklý, ale tentokrát se ocitl v trochu jiném světě. "Překvapilo mě, jak je ten Vladislavský sál velký a kolik se tam vejde lidí," poznamenal vlastně jen pár hodin poté, co z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana převzal medaili Za zásluhy.

"Státní vyznamenání řadím úplně nejvýš, je to pro mě významnější pocta než Zlatý míč," poznamenal nejlepší fotbalista Evropy za rok 2003. A nyní je viceprezident Juventusu Turín na návštěvě nového sídla Fotbalové asociace ČR, kde si s uznáním prohlédl její Síň slávy.

Jak dlouho dopředu jste věděl, že státní vyznamenání od prezidenta dostanete? Prozradil vám to už při vaší společné cestě do Číny?

"Tam mi jenom řekl, ať si na tenhle termín, tedy na státní svátek 28. října, udělám čas. Ale to mohlo znamenat spoustu věcí. Že dostanu medaili, anebo že budu jen mezi pozvanými v sále. Takže jsem do poslední chvíle nevěděl, jak to je. A bylo to pak o to hezčí."

Jaký máte s prezidentem Zemanem vztah? Vyměnili jste si třeba na sebe telefonní čísla?

"Ne, to ne. I když já jsem teď vlastně taky viceprezident (směje se)... Ale teď vážně: Já pana prezidenta velice respektuji. A pozorně sleduji každý jeho projev. Mám je rád, je v nich spousta pravdy, se spoustou věcí, o kterých hovoří, se ztotožňuji."

Například?

"Líbí se mi mnoho jeho názorů. Třeba z poslední doby ty, které se týkají uprchlíků a muslimů. Nebo žen, které by se neměly zahalovat, protože jsou tady u nás, s tím absolutně souhlasím. Našel bych i spoustu dalších věcí, ale tyhle jsou nejčerstvější."

Jak na vás celkově slavnostní večer zapůsobil?

"Bylo to skvělé, beru to tak, že se tam, na předávání státních vyznamenání, prostě jen tak někdo nedostane. Pan prezident mluvil moc hezky. Manželka brečela, když dostával vyznamenání tatínek toho statečného kluka, co položil život za kamarádku. Vyznamenání dostával i Václav Neckář, to byl můj idol z mládí. Nebo Helena Fibingerová. Ti dva mi byli asi nejbližší, ty znám nejvíc. Bylo to opravdu příjemné."

Nedávno jste v Juventusu povýšil z pozice jednoho z ředitelů klubu přímo na viceprezidenta. Co to pro vás bude znamenat?

"Je to pro mě v první řadě velká čest a odpovědnost. Považuji to za velké ocenění, když cizinec dostane takovou roli ve světovém klubu, jako je Juventus. Co se týče náplně práce, věřím, že se toho pro mě zase až tolik nezmění. A že se budu věnovat hlavně té sportovní stránce věci. Pokud teď ale prezident klubu Andrea Agnelli třeba nebude mít čas někde být, budu tam jeho i Juventus zastupovat v roli viceprezidenta já."

Zůstanete v Česku do neděle, kdy se hraje klíčový zápas tuzemské ligy Plzeň-Sparta?

"Bohužel, zůstat nemůžu. Ve středu to byl ve Vladislavském sále skvělý večer, bohužel mi ho trochu pokazili naši kluci, myslím Juventus, kteří prohráli nula jedna v Sassuolu. A v sobotu už zase hrajeme turínské derby, takže to budeme muset rychle dát nějak dohromady."

Budete tedy zápas Plzně se Spartou sledovat nějak na dálku?

"To bezesporu. Sleduju všechny evropské ligy, včetně české. Takže vím, že Sparta je teď na tom psychicky trochu líp, protože se jí povedly poslední zápasy, hlavně v Evropě (na Schalke) předvedla skvělý výkon. Věřil jsem, že Plzeň uhraje ve Vídni lepší výsledek, ale herně v žádné krizi není. Jen neproměňuje šance, což se naopak ve Spartě Lafatovi a Fataiovi daří."

Působil jste v obou těch klubech, ke kterému z nich máte blíž?

"To je, jako byste se mě ptali, jestli mám radši mámu nebo tátu. Srdeční záležitostí jsou pro mě oba ty kluby. Kdyby to skončilo remízou, tak bych byl asi spokojený. Malým favoritem je díky posledním výsledkům asi Sparta, ale tyhle zápasy jsou jako derby a v nich favorit není. Takže nakonec bude záležet na momentální formě, jak se na tu neděli hráči obou týmů vyspí."

Jaké máte s Juventusem ještě plány?

"To je jasné. Vyhrát Ligu mistrů. V manažerské roli tam působím od roku 2010, za těch pět let se nám podařilo získat čtyři tituly, být v semifinále Evropské ligy a finále Champions League. To si myslím, že není špatné. Získal jsem spoustu zkušeností, i klub to ocenil tím, že jsem se stal jeho viceprezidentem. A věřím, že další zkušenosti budu získávat dál. Bavili jsme se s prezidentem Agnellim o horizontu do roku 2018. A budujeme tým tak, abychom na to vítězství v Lize mistrů dosáhnout mohli. Rád bych ji vyhrál, když se mi to jako hráči a zatím jako funkcionáři ještě nepodařilo."

 

Právě se děje

Další zprávy