Nudíte se? Zkuste mývala či Liberec. Ten vás letargie zbaví

Luděk Mádl Luděk Mádl
29. 11. 2013 9:30
Liberec postupový mečbol v Evropské lize neproměnil. Šance stále žije, ale už se zmenšuje. Rozhodne poslední kolo
Ghanská opora Liberce Isaac Sackey bojuje s bundesligovýn protivníkem z Freiburgu
Ghanská opora Liberce Isaac Sackey bojuje s bundesligovýn protivníkem z Freiburgu | Foto: CPA Eduard Erben

Glosář - Nudíte se? Kupte si medvídka mývala, vyřvává slavný strýc Pepin v hrabalovských Postřižinách.

Anebo sledujte pohárové zápasy fotbalistů Liberce, to je další možnost.

Pokud toužíte po tom, aby se vám napětím stahovalo hrdlo a srdce bušilo jak zvon, pak je pro vás Slovan v téhle sezoně Evropské ligy doopravdy tutovka. Ďábelské zvraty, dechberoucí koncovky, kurzy přežití v kulometné palbě, to všechno už se v jeho nabídce objevilo.

Nutno říct, že až dosud ty thrillery na pokračování vycházely Severočechům na výbornou. Takže optimisté čekali, že jejich série vyvrcholí selankovitým postupem "ukuchtěným" v předstihu: "stačilo" porazit doma Freiburg, nebo s ním alespoň plichtit 0:0 či 1:1. Jenže chyba lávky!

Tentokrát se totiž 1:2 prohrálo. Takže platí zlaté pravidlo žánru, že když thriller, tak samozřejmě až do toho nejnapínavějšího finále. Ve filmech to tedy většinou končívá dobře... Jak to skončí tady, je ve hvězdách.

Klíč = urvat víc bodů než Freiburg

Tak se nejdřív podívejme na to, jak jsou vlastně před posledním dějstvím rozdány postupové karty. Takhle vypadá tabulka:

1. FC Sevilla 5 2 3 0 7:4 9
2. Liberec 5 1 3 1 7:7 6
3. Freiburg 5 1 3 1 5:6 6
4. Estoril 5 0 3 2 4:6 3

A 12. prosince se skupina dohrává zápasy Freiburg-Sevilla a Estoril-Liberec.

Platí, že Liberec postoupí, když v posledním kole získá vyšší počet bodů než Freiburg.

V případě shodného bodového zisku by na tom byl německý celek lépe, protože ho hřeje lepší bilance vzájemných utkání (po remíze ve Freiburgu 2:2 vyhrál v Liberci 2:1).

Ano, na 9 bodech se v konečné tabulce můžou teoreticky sejít tři týmy. Ovšem v takovém případě by se vzhledem k minitabulce sestavené podle  jejich vzájemných výsledků srovnaly v pořadí 1. Freiburg, 2: Sevilla, 3. Liberec.

Což mimo jiné zároveň znamená, že Sevillu už nyní oblažuje jistota jistého postupu. A to je pro Liberec nemilé, protože by to mohlo poněkud otupit snahu španělského týmu na stadionu ve Freiburgu...

Pro Estoril, soupeře Liberce v posledním kole, zase platí, že ač je nyní v tabulce poslední, i jeho postupová naděje stále žije, takže v portugalském letovisku žádná selanka Liberecké rozhodně nečeká. Připomeňme, že první vzájemný zápas s Estorilem vyhráli těsně 2:1.

Němcům už asi pomůže Darida

Obecně platí, že úzký kádr libereckých fotbalistů už pouť domácí i evropskou soutěží začíná zmáhat. Dosud na tom Šilhavého hoši tratili hlavně v Gambrinus lize, kde už řadu bodů poztráceli, ale pořád jsou v ní čtvrtí.

To Freiburg najdete v bundesligové tabulce až třetí od konce, v akutním ohrožení sestupem. Mimo jiné proto, že nejdražší posila v dějinách klubu, Vladimír Darida, který z Plzně přišel za 4 miliony eur, zatím víc marodí, než hraje. Proti Liberci se (stejně jako Pilař) nepostavil, na Sevillu už by k dispozici být mohl, což ofenzivní sílu Freiburgu dozajista znásobí.

V Liberci německý tým nepředvedl nic zázračného, ale na výhru mu to stačilo. Důvody?

1) Válečnické štěstí se Liberce nemohlo držet donekonečna.

2) Útočník Michal Rabušic si (oprávněně) spílal za neproměněné tutovky.

3) Trenér Jaroslav Šilhavý po utkání upozornil na příliš pasivní začátek. A shodně s ním se domnívám, že právě v něm byl problém největší.

Snad podvědomé myšlenky na to, že v lize se teď příliš nedaří a že proti Freiburgu víceméně stačí remíza, stáhly Liberec v úvodu utkání  příliš hluboko.

Pimpara, útočník ze zoufalství

A z toho ve finále rezultovala i úvodní branka hostí, která padla poté, co gólman Kovář nezasahoval zrovna nejšťastněji proti balonu, který před jeho bránu putoval od rohového praporku.

Až pak se Liberečtí probrali, vytvářeli si šance, ale neměli tentokrát potřebnou produktivitu.

Alespoň snižující gól vlastně znovu spoluvyčaroval, tentokrát kvalitním zapojením do kombinace, "kouzelný náhradník" Pimpara, povoláním stoper, kterého kouč Šilhavý ve chvílích nejhorších vysunuje na hrot.

Proč? Protože kromě Rabušice jiného útočníka nemá... Je skoro až s podivem, že tým s jediným klasickým "hroťákem" bojuje o postup do jarní části Evropské ligy...

Před poslední "rundou" zápasů je potřeba zmínit ještě jeden faktor. Zatímco německá, španělská i portugalská liga jedou dál bez pauzy, Liberec si zahraje v pondělí v Edenu - a za podzimní částí Gambrinus ligy pak zazvoní zvonec.

Znamená to desetidenní herní pauzu. Na jednu stranu Slovan ztratí zápasový rytmus, na druhou stranu dostane časový prostor zmátořit se a najít ještě v rezervoárech poslední síly. Pro poslední boj.

Tak se nechme překvapit, že to bude zase thriller, na to asi můžeme vzít jed. Jinak by to přece nebyl Liberec.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy