Ronaldo, šampioni Eura, nebo zase Wales. Česku hrozí v boji o MS těžké váhy

Ronaldo, šampioni Eura, nebo zase Wales. Česku hrozí v boji o MS těžké váhy
Jistotu účasti na turnaji má pochopitelně domácí Katar, který bude nasazen přímo do skupiny A. V tuto chvíli je znám další tucet z celkem dvaatřiceti účastníků turnaje.
Letenky do Kataru si může objednávat Brazílie, která už nemůže skončit mimo postupovou čtyřku v jihoamerické kvalifikaci. Ze třinácti odehraných zápasů ani jeden neprohrála.
Po středeční bezbrankové remíze s Brazilci už mají definitivu i Argentinci, kteří v kvalifikaci rovněž dosud nepoznali hořkost porážky.
Němci si zajistili MS jako vůbec první tým, který hrál kvalifikaci. V březnu sice doma nečekaně prohráli se Severní Makedonií, ale po nástupu trenéra Hanse Flicka už předvedli zcela suverénní jízdu.
Foto: Reuters
Sport Sport
17. 11. 2021 10:01
21. listopadu 2022 odstartuje v Kataru 22. mistrovství světa ve fotbale. Podívejte se, které týmy mají jistotu, že si na šampionátu zahrají, a které musí o svou účast ještě bojovat v baráži.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy