Messi vyrovnal Raúlův rekord, Čech remizoval v Mariboru

5. 11. 2014 22:34
Barcelona díky dvěma gólům Lionela Messiho vyhrála na Ajaxu 2:0, Chelsea s Petrem Čechem remizovala v Mariboru 1:1.
Lionel Messi
Lionel Messi | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Barcelony díky dvěma gólům Lionela Messiho porazili ve 4. kole základních skupin Ligy mistrů Ajax Amsterdam 2:0. Argentinský kanonýr se 71 trefami v Lize mistrů vyrovnal rekord legendárního Španěla Raúla a zařídil katalánskému velkoklubu postup do osmifinále.

Jistotu play off po dnešních zápasech 4. kola mají také Bayern Mnichov, Paris St. Germain a Porto.

V brance Chelsea dostal pro zápas v Mariboru přednost Petr Čech, který přispěl k remíze 1:1. Londýňané sahali po vítězství, ovšem v 85. minutě neproměnil Hazard penaltu.

Messi sestřelil Ajax

Sedmadvacetiletý Messi se poprvé trefil v 36. minutě hlavou a druhou branku přidal v závěru zápasu. Argentinskému reprezentantovi na 71 branek stačilo 90 zápasů, tedy o 54 méně než Raúlovi. Rekord vyrovnal den poté, co stejnou šanci promarnil jeho velký rival Cristiano Ronaldo z Realu Madrid, který má na kontě 70 gólů.

Ze skupiny F doprovodí katalánský celek do osmifinále Paris St. Germain. Francouzský klub si poradil 1:0 s APOELem Nikósie a v tabulce má na prvním místě jednobodový náskok před Barcelonou. Ajax ani APOEL už nemůžou vedoucí dvojici ohrozit a čeká je boj o účast v Evropské lize.

Chelsea doháněla, nakonec odmítla výhru

V brance Chelsea dostal místo obvyklé jedničky Courtoise stejně jako v prvním vzájemném zápase šanci Čech, londýnský klub ale na drtivou výhru 6:0 z domácího utkání nenavázal. Naopak od 50. minuty prohrával po pěkné střele Ibraimiho a kdyby Zahovič trestuhodně neminul prázdnou branku, mohli Slovinci vést o dva góly.

Chelsea se nakonec povedlo vyrovnat a neporazitelnost v úvodu sezony protáhla na 16 utkání, čímž vyrovnala klubový rekord. Skóre vyrovnal v 73. minutě Matič a hosté mohli dokonce pomýšlet na tři body, ale Hazardovu nepovedenou penaltu zlikvidoval brankář Handanovič.

CSKA veze výhru z hřiště Citizens

Bayernu zajistila postup domácí výhra 2:0 nad AS Řím, na který se bodově dotáhl CSKA Moskva díky nečekanému vítězství 2:1 na hřišti Manchesteru City. Oba góly hostů dal Doumbia, domácí dohrávali bez vyloučené dvojice Touré, Fernandinho.

Ve skupině H si Šachtar Doněck podruhé proti BATE Borisov zastřílel a na dva týdny starou výhru 7:0 dnes doma navázal vítězstvím 5:0. Třemi góly se na něm podílel Luiz Adriano, který dal ve dvou zápasech proti běloruskému soupeři celkem osm branek.

Šachtar se výrazně přiblížil k postupu od osmifinále, který si už zajistilo Porto. Portugalský tým porazil 2:0 Bilbao a z prvního místa ho může sesadit už jen Doněck, jenž má o dva body méně.

4. kolo základních skupin fotbalové Ligy mistrů:

Skupina E:

Manchester City - CSKA Moskva 1:2 (1:2)
Branky: 8. Y. Touré - 2. a 34. Doumbia. ČK: 70. Fernandinho, 82. Y. Touré (oba Manchester). Rozhodčí: Sidiropulos - Efthimiadis, Kostaras (všichni Řec.)

Bayern Mnichov - AS Řím 2:0 (1:0)
Branky: 38. Ribéry, 64. Götze. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.).

1. Bayern Mnichov 4 4 0 0 11:1 12
2. AS Řím 4 1 1 2 7:11 4
3. CSKA Moskva 4 1 1 2 5:9 4
4. Manchester City 4 0 2 2 4:6 2

Skupina F:

Paris St. Germain - APOEL Nikósie 1:0 (1:0)
Branka: 2. Cavani. Rozhodčí: Benquerenca - Santos, Pereira (všichni Portug.).

Ajax Amsterdam - FC Barcelona 0:2 (0:1)
Branky: 36. a 76. Messi. ČK: 71. Veltman (Ajax). Rozhodčí: Proenca - Miranda, Trigo (všichni Portug.).

1. Paris St. Germain 4 3 1 0 6:3 10
2. FC Barcelona 4 3 0 1 8:4 9
3. Ajax Amsterodam 4 0 2 2 3:7 2
4. Apoel Nikósie 4 0 1 3 1:4 1

Skupina G:

Sporting Lisabon - Schalke 4:2 (1:1)
Branky: 26. Sarr, 52. Jefferson, 72. Nani, 90.+2 Slimaní - 17. vlastní Slimaní, 88. Aogo. Rozhodčí: Tagliavento - Manganelli, Tonolini (všichni It.).

Maribor - Chelsea 1:1 (0:0)
Branky: 50. Ibraimi - 73. Matič. Rozhodčí: Orsato - Faverani, Stefani (všichni It.).

1. Chelsea 4 2 2 0 9:2 8
2. Schalke 4 1 2 1 8:9 5
3. Sporting Lisabon 4 1 1 2 8:8 4
4. Maribor 4 0 3 1 3:9 3

Skupina H:

Bilbao - FC Porto 0:2 (0:0)
Branky: 56. Martínez, 73. Brahímí. Rozhodčí: Brych - Borsch, Lupp (všichni Něm.).

Šachtar Doněck - BATE Borisov 5:0 (1:0)
Branky: 58. z pen., 83. a 90.+3 Luiz Adriano, 19. Srna, 48. Alex Teixeira. ČK: 45.+3 Chaguš (Borisov). Rozhodčí: Stark - Pickel, Schiffner (všichni Něm.).

1. FC Porto 4 3 1 0 12:3 10
2. Šachtar Doněck 4 2 2 0 14:2 8
3. BATE Borisov 4 1 0 3 2:19 3
4. Bilbao 4 0 1 3 2:6 1