Manchester City propustil před koncem sezony kouče Manciniho

14. 5. 2013 0:30
Robertu Mancinimu setla hlavu prohra ve finále Anglického poháru s Wiganem. Manchester City tak letos skončil bez trofeje. | Foto: Reuters

Manchester - Italský trenér Roberto Mancini u fotbalistů Manchesteru City skončil. Vedení klubu ho propustilo ještě před koncem sezony, v níž se bohatému celku nepovedlo obhájit titul v Premier League a neuspěl ani v sobotním finále Anglického poháru s Wiganem.

Vedení klubu v pondělním prohlášení konstatovalo, že se Mancinimu nepovedlo splnit cíle s výjimkou postupu do Ligy mistrů. V letošní sezoně vypadli fotbalisté City v prestižní evropské soutěži v základní skupině. Spolu s hlavním koučem odešel i jeho asistent David Platt, přestože bývalý anglický reprezentant dostal nabídku v klubu pokračovat.

Mancini se může těšit z královského odstupného

"Robertovy výsledky mluví samy za sebe. Má respekt a vděčnost šejka Mansúra, moji a představenstva klubu za všechnu tvrdou práci, kterou tady za poslední tři a půl roku odvedl," uvedl předseda klubu Chaldún Mubarak.

Mancini byl propuštěn navzdory tomu, že po loňském zisku titulu podepsal pětiletý kontrakt. Italský kouč se může těšit na štědré odstupné. Na jeho výši se však britská média neshodují a píšou o částkách v rozmezí 7,5 až 20 milionů liber (228 až 609 milionů korun).

Nahradí Manciniho Pellegrini?

Ve zbylých dvou zápasech anglické ligy povede druhý tým tabulky asistent Brian Kidd, který má mužstvo koučovat i během letního amerického turné. V úterý čeká City utkání na hřišti Readingu.

Hlavním kandidátem na uvolněné místo je podle britských médií chilský kouč Manuel Pellegrini, který dovedl v Lize mistrů Málagu k nečekanému postupu do čtvrtfinále.

Osmačtyřicetiletý Mancini strávil na lavičce City tři a půl roku. Předloni s týmem získal Anglický pohár a ukončil jeho 35 let dlouhé čekání na vítěznou trofej. Loni s ním pak vybojoval první ligový titul po 44 letech.