Los MS: Messi může potkat Ronalda už v základní skupině

ČTK Sport ČTK, Sport
3. 12. 2013 18:08
Ostře sledovaný losovací akt se uskuteční v pátek v brazilském Costa de Sauípe.
Lionel Messi a Cristiano Ronaldo.
Lionel Messi a Cristiano Ronaldo. | Foto: Reuters

Costa do Sauipe - Hned v základní skupině fotbalového mistrovství světa v Brazílii v příštím roce se můžou v přímém souboji poměřit zřejmě nejlepší hráči světa Lionel Messi z Argentiny a portugalská hvězda Cristiano Ronaldo.

Vyplývá to z dnes zveřejněného nasazení 32 zúčastněných týmů do čtyř losovacích košů. Ostře sledovaný losovací akt se uskuteční v pátek v brazilském Costa de Sauípe.

Složitý systém losování

FIFA oznámila rozdělení týmů do košů při tiskové konferenci, na níž také osvětlila systém losování. Ještě než bude vytažen první tým z koše 1, v němž figuruje domácí Brazílie a dalších sedm nejlepších týmů v hodnocení říjnového světového žebříčku, bude vylosován jeden z devíti nenasazených evropských týmů z koše 4 a doplní sedm mužstev v koši 2 tvořeném pěti africkými a dvěma jihoamerickými celky. Pak bude splněna základní podmínka, aby v každém koši figurovalo osm celků.

Evropský tým přidělený do koše 2 pak narazí na jednoho ze čtveřice jihoamerických gigantů Brazílie, Uruguay, Kolumbie a Argentina, které vytvoří provizorní koš X. Tři nevylosované jihoamerické týmy se vzápětí zase vrátí do hlavního osudí.

Hlavní postavou losu bude Pelé

FIFA zvolila takový systém proto, aby zachovala vyváženost následně vylosovaných skupin, v nichž s výjimkou evropských zástupců nemůžou figurovat dva týmy z jednoho kontinentu. Evropa má specifické postavení proto, že na šampionát tradičně "dodala" 13 týmů, nejvíc ze všech kontinentů. Ale také zde platí omezení, že v jedné skupině můžou být nanejvýš dva evropské celky.

Páteční losování začne v 17:00 SEČ, hlavní postavou má být legendární Pelé, trojnásobný brazilský světový šampion.

Na pódiu mu mají sekundovat další světoví šampioni Zinédine Zidane z Francie, Lothar Matthäus z Německa, Alcides Ghiggia z Uruguaye, Angličan Geoff Hurst, Argentinec Mario Kempes, Brazilec Cafú, Ital Fabio Cannavaro a někdejší španělský kapitán Fernando Hierro. Ten jako jediný trofej nad hlavu nepozvedl, ale bude reprezentovat zemi posledních mistrů světa.

Oficiální rozdělení účastníků fotbalového mistrovství světa 2014 v Brazílii do losovacích košů:

1. koš: Brazílie, Španělsko, Německo, Argentina, Kolumbie, Belgie, Uruguay, Švýcarsko,

2. koš: Pobřeží slonoviny, Ghana, Alžírsko, Nigérie, Kamerun, Chile, Ekvádor,

3. koš: Japonsko, Írán, Jižní Korea, Austrálie, USA, Mexiko, Kostarika, Honduras,

4. koš: Itálie, Anglie, Portugalsko, Řecko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Rusko, Francie, Nizozemsko.

Pozn.: Jeden z evropských týmů z koše č. 4 bude ještě před losovacím aktem vylosován do koše č. 2.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicich s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy