Los MS: Messi může potkat Ronalda už v základní skupině

ČTK Sport ČTK, Sport
3. 12. 2013 18:08
Ostře sledovaný losovací akt se uskuteční v pátek v brazilském Costa de Sauípe.
Lionel Messi a Cristiano Ronaldo.
Lionel Messi a Cristiano Ronaldo. | Foto: Reuters

Costa do Sauipe - Hned v základní skupině fotbalového mistrovství světa v Brazílii v příštím roce se můžou v přímém souboji poměřit zřejmě nejlepší hráči světa Lionel Messi z Argentiny a portugalská hvězda Cristiano Ronaldo.

Vyplývá to z dnes zveřejněného nasazení 32 zúčastněných týmů do čtyř losovacích košů. Ostře sledovaný losovací akt se uskuteční v pátek v brazilském Costa de Sauípe.

Složitý systém losování

FIFA oznámila rozdělení týmů do košů při tiskové konferenci, na níž také osvětlila systém losování. Ještě než bude vytažen první tým z koše 1, v němž figuruje domácí Brazílie a dalších sedm nejlepších týmů v hodnocení říjnového světového žebříčku, bude vylosován jeden z devíti nenasazených evropských týmů z koše 4 a doplní sedm mužstev v koši 2 tvořeném pěti africkými a dvěma jihoamerickými celky. Pak bude splněna základní podmínka, aby v každém koši figurovalo osm celků.

Evropský tým přidělený do koše 2 pak narazí na jednoho ze čtveřice jihoamerických gigantů Brazílie, Uruguay, Kolumbie a Argentina, které vytvoří provizorní koš X. Tři nevylosované jihoamerické týmy se vzápětí zase vrátí do hlavního osudí.

Hlavní postavou losu bude Pelé

FIFA zvolila takový systém proto, aby zachovala vyváženost následně vylosovaných skupin, v nichž s výjimkou evropských zástupců nemůžou figurovat dva týmy z jednoho kontinentu. Evropa má specifické postavení proto, že na šampionát tradičně "dodala" 13 týmů, nejvíc ze všech kontinentů. Ale také zde platí omezení, že v jedné skupině můžou být nanejvýš dva evropské celky.

Páteční losování začne v 17:00 SEČ, hlavní postavou má být legendární Pelé, trojnásobný brazilský světový šampion.

Na pódiu mu mají sekundovat další světoví šampioni Zinédine Zidane z Francie, Lothar Matthäus z Německa, Alcides Ghiggia z Uruguaye, Angličan Geoff Hurst, Argentinec Mario Kempes, Brazilec Cafú, Ital Fabio Cannavaro a někdejší španělský kapitán Fernando Hierro. Ten jako jediný trofej nad hlavu nepozvedl, ale bude reprezentovat zemi posledních mistrů světa.

Oficiální rozdělení účastníků fotbalového mistrovství světa 2014 v Brazílii do losovacích košů:

1. koš: Brazílie, Španělsko, Německo, Argentina, Kolumbie, Belgie, Uruguay, Švýcarsko,

2. koš: Pobřeží slonoviny, Ghana, Alžírsko, Nigérie, Kamerun, Chile, Ekvádor,

3. koš: Japonsko, Írán, Jižní Korea, Austrálie, USA, Mexiko, Kostarika, Honduras,

4. koš: Itálie, Anglie, Portugalsko, Řecko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Rusko, Francie, Nizozemsko.

Pozn.: Jeden z evropských týmů z koše č. 4 bude ještě před losovacím aktem vylosován do koše č. 2.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy