Plzeň i Liberec vyhrály odvety a jsou ve skupinách EL

27. 8. 2015 21:55
Fotbalisté Liberce i Plzně vyhráli odvetu play off Evropské ligy a postupují do základní skupiny.
Radost fotbalistů Plzně
Radost fotbalistů Plzně | Foto: Tomáš Liška

Split - Opět stačil dát jeden gól a fotbalisté Slovanu Liberce postupují do základní skupiny Evropské ligy. V odvetě na chorvatské půdě porazili Hajduk Split stejně jako doma 1:0. O jedinou trefu se postaral Šural.

Skvěle si vedla i Plzeň, která po odvetu musela rovněž na Balkán. Na hřišti srbské Vojvodiny vyhrála 2:0 a po domácím triumfu 3:0 tak jednoznačně prošla do Evropské ligy.

Fotbalový večer Evropské ligy se čtyřmi českými zástupci sledujeme ZDE.

Západočeši hned z první povedenější akce mohli v 15. minutě otevřít skóre. Rajtoral na pravé straně obešel dva protihráče, našel Vaňka, ale jeho střelu vyrazil brankář Žakula. O chvíli později měl štěstí Kozáčik, kterého po Ivaničově ráně zachránila tyčka.

Všechno načal vlastní gól

V 19. minutě se Plzeň šťastně dostala do vedení, když si po centru Limberského srazil Djurič míč do vlastní branky. Vojvodina by při tomto skóre potřebovala k postupu vstřelit pět gólů, přesto se domácí dál snažili a útočili. V závěru poločasu Babič trefil boční síť.

Plzeň hned po několika vteřinách druhého poločasu měla velkou šanci: Kopicovu hlavičku po akci Petržely a Limberského však Žakula výborně vytáhl na roh. V 54. minutě musel zřejmě kvůli svalovému zranění střídat stoper Hubník a na jeho místo přišel Baránek.

Po hodině hry se Plzeňští z rychlého brejku prosadili podruhé. Kopic si vyměnil míč s Kolářem a našel před brankou volného Ďuriše, jenž navázal na dva nedělní ligové góly Olomouci.

Poté si ještě zachytal Kozáčik, který zneškodnil Paločevičův přímý kop, na druhé straně zase domácí gólman vychytal Hrošovského. V závěru si skupina asi 160 plzeňských fanoušků ještě vysloužila aplaus stadionu, když ve svém sektoru vyvěsila transparent "Kosovo je Srbsko".

Viktoria potřetí v řadě neinkasovala a skupinu EL si zahraje podruhé v historii, v sezoně 2012/13 z prvního místa postoupila do jarních bojů.

Liberec udržel čisté konto i ve Splitu

Ve Splitu panovala elektrizující atmosféra. Už hodinu před zápasem zpívaly v hledišti tisícovky diváků chorály a dobrou čtvrthodinu před výkopem byl stadion Poljud téměř zcela zaplněný. Liberec se ale mimořádné kulisy a více než 32 tisíc diváků nezalekl, od úvodu se snažil hrát aktivně a vůbec nepustil Hajduk k očekávanému tlaku, natož do šance. Naopak rušněji bylo před Kaliničovou brankou.

Ve dvanácté minutě ještě Coufalovu střelu zblokovali domácí na roh, ale ve 23. minutě už Slovan udeřil. Po závaru ve vápně přihrál Shala z otočky na Šurala a ten povedenou střelou do horního rohu přiblížil svůj tým postupu. Liberec skóroval i v desátém soutěžním duelu této sezony.

Hajduk v té chvíli potřeboval k postupu vstřelit tři góly, ale Slovan pokračoval v zodpovědném výkonu a brankář Koubek, který ve středu oslavil 23. narozeniny, byl překvapivě celou první půli takřka bez práce. Jedinou vážnější šanci před Ohandzou zastavil skluzem Hovorka.

Tři minuty po přestávce upadl domácí Milič v šestnáctce, ale rozhodčí místo penalty ukázal obránci Hajduku žlutou kartu za simulování. Třetí celek uplynulého ročníku chorvatské ligy po pauze přidal a v 64. minutě se po Vlašičově zblokované střele marně dožadoval penalty za údajnou Hovorkovu ruku ve vápně.

Hajduk doma v předchozích devíti soutěžních zápasech od dubna neprohrál, ale dnes se dostal k pořádné šanci až v 89. minutě, kdy Roguljič z dálky trefil horní část břevna. Liberec výhrou a postupem potvrdil povedený start do sezony, od porážky v úvodním Superpoháru neprohrál už devět soutěžních duelů.

Aktualizujeme

Odvetný zápas 4. předkola fotbalové Evropské ligy:

Hajduk Split - Slovan Liberec 0:1 (0:1)

Branka: 23. Šural. Rozhodčí: Dias - Tavares, Soares (všichni Portug.). ŽK: Milič - Delarge, Šural, Koubek, Sackey, Pavelka, Pokorný. Diváci: 32.021. První zápas: 0:1, postoupil Liberec.

Hajduk: Kalinič - Tudor (73. Juranovič), Milovič, Nižič, Milič - Jefferson - Sušič, Balič (34. Maloku), Caktaš (49. Roguljič), Vlašič - Ohandza. Trenér: Burič.

Liberec: Koubek - Coufal, Hovorka, Pokorný, Bartošák - Sackey (75. Fleišman), Pavelka - Delarge (49. Kerbr), Shala (63. Soungole), Šural - Bakoš. Trenér: Trpišovský.

Vojvodina Novi Sad - Viktoria Plzeň 0:2 (0:1)

Branky: 19. vlastní Djurič, 60. Ďuriš. Rozhodčí: Kukulakis - Grevenis, Kurompyliová (všichni Řec.). ŽK: Djurič, Pekarič - Vůch, Limberský. První zápas: 0:3, postoupila Plzeň.

Vojvodina: Žakula - Vasilič, Djurič, Pekarič, Nastič (66. Radovič) - Paločevič, Maksimovič, Sekulič, Babič (64. Zočevič) - Ivanič (80. Stamenič) - Ožegovič. Trenér: Zagorčič.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Hubník (54. Baránek), Procházka, Limberský - Hrošovský, Vaněk - Petržela (73. Vůch), Kolář (81. Mahmutovič), Kopic - Ďuriš. Trenér: Krejčí.