Lavička soudný den přečkal. Evropa ale Spartu přidusí v lize

FOTO Sparťané pro postup přes Zwolle cedili krev
Snaha se vyplatila, sparťané porazili v odvetě 4. předkola Evropské ligy na Letné Zwolle 3:1...
... a po remíze 1:1 z Nizozemska prošli do základní skupiny.
Domácí tak rázně utnuli spekulace o možném odvolání trenéra Vítězslava Lavičky a soupeře pro hlavní fázi jim určí páteční los.
Sparta k zápasu nastoupila ve stínu černé výsledkové série táhnoucí se od vyřazení v kvalifikaci Ligy mistrů, po které se začalo spekulovat o Lavičkově odvolání.
Foto: CPA Eduard Erben
Luděk Mádl Luděk Mádl
29. 8. 2014 9:30
Sparta se přes Zwolle dostala do Evropské ligy. Její čtvrteční termín jí ale bude dělat problémy v lize

Glosář - Sám to slovo použil: Soudný den. Vítězslav Lavička se po něm do zatracení nepropadl. Účast v Evropské lize Sparta pod jeho vedením po remíze 1:1 ve Zwolle a domácí výhře 3:1 vybojovala.

Dnes po 13. hodině se dozví jména tří soupeřů ve skupině - možné varianty najdete zde.

Ve čtvrtek pozdě večer měl Lavička ve svém hodnocení zápasu se Zwolle lehkou tendenci prožívat jisté zadostiučinění vůči kritikům jeho práce (více zde). A trochu se v tom zamotal, když dodatečně zjistil, že mezi ony kritiky, nad nimiž měl ve čtvrtek před půlnocí alespoň na chvilku potřebu triumfovat, se v průběhu čtvrtka zařadil i Jaroslav Hřebík, sportovní ředitel Sparty (více zde)...

Ano, postupové jásání v kotli stadionu zaplněného šestnácti tisícovkami hlav samozřejmě člověka strhne. Nicméně dnes, s chladnější hlavou by si na Spartě měli vyhodnotit, že svůj primární cíl nesplnili. Ligu mistrů Sparta nehraje. A Evropská liga je při vší úctě jen náhražka. A co je důležité pro vlastníky klubu: Mnohem hůř placená (více zde).

Po sportovní linii se ale nabízí i ten výklad, že srpnové výkony Sparty na mezinárodní úrovni byly natolik nepřesvědčivé, že v Lize mistrů by patrně tahala za hodně krátký konec. Takže boje v Evropské lize, kde by teoreticky měla narazit na výkonnostně srovnatelnější soupeře, by týmu v jeho růstu mohly pomoci více.

Až do dnešních dní se odráží tragédie jménem Häcken, která loni Spartě úplně škrtla evropskou sezonu. Čert vem peníze, ale právě absence pravidelné konfrontace týmu s konkurencí v Evropské lize mladé Spartě v zápasech s Malmö, a vlastně i Zwolle, viditelně chyběla.

Evropské soutěže se hrají v jiném tempu a kvalitě než Synot liga. A sledováním televize to tempo nezachytíte, ty těžké zápasy si sparťané musejí odehrát. Pánbůh zaplať za to, že si tentokrát alespoň tuhle šanci vybojovali.

Dvě jedenáctky Sparta nemá

Každá mince má ale dvě strany. A Evropská liga zároveň Spartě způsobí trable právě v Synot lize. Důvod?

Evropská liga se hrává ve čtvrtek. A v minulosti bývalo běžné, že čeští zástupci v Evropské lize hrávali své následné ligové duely v pondělí.

Jenže vůči roztahané termínové listině hudrovali mnozí fanoušci a část médií. A tak šéf ligy Dušan Svoboda slavnostně vyhlásil, že se ligové pondělky ruší. A že v pondělí se bude hrávat jen zcela výjimečně, to když Česká televize nebude mít o víkendu pro ligu vhodné vysílací okno kvůli konkurenci Davis Cupu nebo akcí podobného typu.

Pokud teď stejný Dušan Svoboda, místopředseda Sparty, tuto strategii účelově nezmění, bude muset Lavičkův tým šestkrát za podzim absolvovat dvojboj v rytmu čtvrtek - neděle. A to zejména po evropských zápasech na hřištích soupeře nebude žádná legrace.

Do jámy, kterou Svoboda možná potajmu kopal pro Plzeň, tak spadla Sparta.

Rytmus čtvrtek-neděle není žádný med pro žádného účastníka Evropské ligy. Když se onehdá do této soutěže propadl Manchester United, nadával tehdy sir Alex Ferguson na čtvrteční termín jako špaček.

Mnohé anglické, italské i španělské kluby proto řeší situaci tak, že do Evropské ligy nasazují "tu druhou" sestavu. Dobře si to třeba z předloňské sezony pamatují fotbalisté Plzně ze zápasů s Atlétikem Madrid.

Jenže dvě rovnocenné jedenáctky Sparta rozhodně nemá. A dozajista nepůjde tou cestou, že by ten papírově slabší tým stavěla v Evropě.

A co z toho všeho plyne? Že Viktoria Plzeň, která v Evropské lize vypadla v předkole s Ploještí, získává přinejmenším pro podzimní část sezony v lize velkou výhodu. A dokonce o něco větší, než byla ta, jíž se Sparta těšila v sezoně minulé, kdy sama poháry nehrála vůbec a Plzeň kopala Ligu mistrů.

Odvetu se Zwolle Sparta do značné míry urvala silou. Někteří její hráči, například Vacek, v závěru sotva pletli nohama, i proto se Nizozemci dostali ke snížení skóre a měli ještě v posledních minutách tendenci zlobit. Bude zajímavé sledovat, jak se Spartě podaří vyladit síly do nedělního odpoledne, kdy uvítá ambiciózní Jablonec.

Kdo zachránil Lavičku

Už jsme zmínili, že Lavička po výhře nad Zwolle cítil jisté pokušení zmiňovat svou satisfakci. Takže při té příležitosti pořád zdůrazňoval, jak skvělým soupeřem Zwolle vlastně bylo.

Nutno říct, že pokud měla Sparta původně ambici poměřovat se s Ligou mistrů, tak Zwolle zase až tak skvělým soupeřem nebylo.

A přesto mohlo Spartě zatnout tipec. Na kdyby se sice nehraje, ale kdyby ve čtvrté minutě Necid v čisté šanci prostřelil gólmana Bičíka, byl bych velmi zvědav, jestli by se Sparta z toho traumatu uměla zvednout. Připomeňme, že v lize se jí to v posledních zápasech s Ostravou a na Dukle nepovedlo.

Takže prvním hrdinou, který zachránil Spartu v pohárech a Lavičku v trenérském křesle, byl zmíněný gólman David Bičík.

Dalším pak Maikel van der Werff, což je člověk, který měl na postupovém úspěchu Sparty podíl ze všech největší. Aniž by ho těšil.

Ve Zwolle totiž neproměnil pokutový kop a na Letné nejprve promáchl vzduchem před Krejčího gólem na 1:0 a pak ještě nešťastně tečoval Dočkalovu střelu při gólu na 2:0.

Velký podíl na úspěchu Letenských měl i Ladislav Krejčí, který skóroval v obou utkáních s nizozemským soupeřem. Ukázalo se, jak je jeho efektivita pro Spartu důležitá... Připomeňme, že když se hrálo s Malmö, nastoupil po zranění až ve druhém poločase odvety.

Co hnalo Spartu tentokrát k úspěchu, byli i diváci. Fanoušci na Spartu nezanevřeli a přišli ji podpořit v počtu převyšujícím 16 000 hlav. A co víc, po celý zápas ji srdnatě povzbuzovali, což trenér Lavička vysoce ocenil.

Kdyby si ještě nechali od cesty nechutná skandování na adresu Tomáše Necida, českého útočníka Zwolle, neměla by atmosféra chybu.

Reakce hlasatele na dehonestující popěvky byla velmi slabá a neadekvátní. A je škoda, že ani trenér Lavička, známý gentleman, v sobě nenašel vnitřní sílu vymezit se alespoň slůvkem vůči hulvátům, kteří Necidovi z tribun vzkazovali, že mu pozabíjejí jeho děti. Protože je slávista.

Pravda, Lavička měl toho večera dost starostí sám se sebou. Z Letné nakonec po svém soudném dni odcházel s vítězným úsměvem. Upokojit by se ale Sparta rozhodně neměla. Musí myslet výš.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy