Lafata: Byli bychom pěkní hlupáci, kdybychom přišli o titul

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
10. 4. 2014 6:00
Fotbalisté pražské Sparty mají v čele tabulky osmibodový náskok na druhou Plzeň, a přiznávají tak, že kdyby o titul ve velmi dobře rozehrané sezoně přišli, byli by za hlupáky.
David Lafata, Vítězslav Lavička i Ladislav Krejčí s Pavlem Kadeřábkem věří, že se Sparta po derby ještě víc přiblíží mistrovskému titulu.
David Lafata, Vítězslav Lavička i Ladislav Krejčí s Pavlem Kadeřábkem věří, že se Sparta po derby ještě víc přiblíží mistrovskému titulu. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Sedm kol před koncem tohoto ročníku Gambrinus ligy mají fotbalisté pražské Sparty v čele tabulky osmibodový náskok na druhou Plzeň, a přiznávají tak, že kdyby o titul ve velmi dobře rozehrané sezoně přišli, byli by za hlupáky.

Za všechny to přiznává kapitán David Lafata, který před sobotním 281. derby pražských S zdůraznil, že sparťané v domácím zápase nic nepodcení, přestože mají v tabulce na čtrnáctou Slavii náskok 38 bodů, což je před derby pražských S historický rekord (zápas budeme sledovat v online reportáži).

"Samozřejmě, že se může stát, že prohrajeme, ostatně porážky k fotbalu patří, na druhou stranu bychom byli za hlupáky, kdybychom ten osmibodový náskok ztratili a titul nezískali," řekl Lafata novinářům na středeční tiskové konferenci Sparty v Lobkovickém paláci na Pražském hradě.

"Respektuju sílu Slavie a přeju jí, aby se zachránila. Přeju jí ale, aby ještě týden počkala a chytila se až v dalším zápase s Plzní," doplnil s úsměvem na rtech dvaatřicetiletý útočník Letenských.

Lavička: Věřím, že Slavia nespadne

Slavia má sice pouze čtyřbodový náskok na sestupové pásmo a reálně jí hrozí, že soutěž poprvé v samostatné historii opustí. Tento scénář jí však jejich největší rival ze Sparty nepřeje.

"Zápas se Slavií bereme i kvůli tradici pořád jako největší duel pro Spartu v lize. Jsme rádi, že jsme v roli favorita, cítíme ale k soupeři respekt bez ohledu na to, na kterém místě tabulky se nachází," přiznal trenér Sparty Vítězslav Lavička.

"Derby je vždycky specifický zápas. Přes změny a interní problémy má Slavia stále svou sílu a já jsem přesvědčen, že se Slavií budeme hrát derby i v příští sezoně," dodal kouč Sparty.

Pád Slavie do druhé ligy si nepřejí ani Ladislav Krejčí a Pavel Kadeřábek, tedy odchovanci Sparty, kteří hráli proti Slavii ve všech mládežnických kategoriích a byl to pro ni úhlavní rival.

"Byli jsme odmala vychováváni k tomu, že zápas se Slavií je v jakékoliv kategorii ten největší, a proto bych byl nerad, kdyby Slavia spadla," uvedl Krejčí.

Krejčí: Derby nikdo z nás nepodcení

"Takový rozdíl mezi oběma týmy na papíře jsme sice ještě nezažili, ale derby je derby a to prostě nemůže nikdo podcenit. Chceme se brzy trefit, aby se pak hra otevřela a hrál se pěkný fotbal," doplnil jednadvacetiletý záložník Sparty.

"Nebojím se, že by tohle derby bylo na nějakou dobu poslední. Slavia má podle mě dobré mužstvo a určitě nespadne," připojil se stejně starý Kadeřábek.

Zatímco Krejčí už se v derby trefil loni na jaře, Kadeřábek i vyhlášený kanonýr Lafata na gól v derby čekají. A Lafata by to v sobotu rád změnil.

"Budu se snažit konečně se v derby trefit, důležité je ale vyhrát. Máme před sebou sedm překážek a tou první je Slavia. Na jaře už jsme se několikrát přesvědčili, že je těžké, když mužstvo brání v devíti deseti lidech. Proto by bylo dobré, kdybychom dali rychle gól a uklidnili se," doufá Lafata.

"Byl by ale začátek konce, kdybychom si mysleli, že Slavii teď porazíme třeba 5:0. Derby je derby a to favorita nemá," dodal.

Lafata: Pozor na jejich brejky a standardky

S jakou taktikou Sparta do derby půjde, prozradit nechtěl, přiznal však, že si spolu se svými spoluhráči musí dát pozor především na rychlé kontry Slavie.

"Nechci odkrývat karty, takže vám neřeknu, co na ně trenér vymyslí a čím je zaskočíme. Slavia je naopak silná ve standardních situacích, musíme si také pohlídat jejich rychlé brejky," odhalil Lafata silné stránky soupeře.

"Jsou tam nadějní hráči, kteří mají velkou kvalitu. Pak jsou tam zkušení hráči jako Karel Piták, kteří Slavii výrazně posílili. Pan Pastoor dal týmu čitelný ofenzivní rukopis, snaží se hrát rychlý přechod do útoku," poukázal na stejnou hrozbu i Lavička.

Podle Lafaty však Sparta bude spoléhat na velmi dobrou formu dvojice záložníků Bořek Dočkal - Josef Hušbauer.

"Bořek je famózní, jeho nahrávky jsou ideálně načasované a je jen na vás, jestli ji dokážete proměnit. Já doufám, že alespoň jednu v sobotu proměníme. A co se týče Pepy, jsem rád, že tým netáhnu střelecky jen já, ale že se ke mně připojil i no. Nejsme konkurenti, naopak se hledáme ještě v lepších pozicích," přiznal Lafata.

"Chceme, aby se dohrálo bez potíží"

Jak Lavička, tak jeho svěřenci mají před derby jedno velké přání, aby se zápas dohrál a nebyl kvůli dění na tribunách přerušován.

"Chceme, aby mělo derby takovou kulisu, jakou si zaslouží a že nebude docházet k excesům. Nikdo z nás nechce, aby bylo utkání přerušováno, a už vůbec ne, aby bylo předčasně ukončeno. Apeluji na naše fanoušky, aby nám v tomto zápase pomohli," přeje si Lavička.

"Bylo by pro nás těžké, kdyby se zápas přerušil a dostali jsme se z tempa. Už se nám to stalo na Baníku a nebylo to příjemné. Doufám, že proběhne v sobotu vše v pořádku a že se zápas dohraje," doufá i Krejčí.

 

Právě se děje

Další zprávy