Nervy se šťastným koncem. Češi vyhráli i v Turecku

Podívejte se na fotogalerii z vítězného utkání českých fotbalistů v Turecku
Trenér Pavel Vrba udělal jednu změnu oproti vítěznému duelu s Nizozemskem a do základní sestavy nasadil Sivoka. Hráč Besiktase Istanbul nastoupil poprvé od loňského duelu s Arménií ve stoperské dvojici s Kadlecem, hráčem místního Fenerbahce.
Stadion Sükrü Saracoglu pro 50 tisíc diváků nakonec navzdory předzápasovým prognózám nebyl vyprodaný, přesto v hledišti panovala výbušná atmosféra. Domácí hráči dali svým příznivcům záhy důvod k radosti.
V osmé minutě nacentroval z pravé strany Erkin a nabíhající Bulut...
... hlavou otevřel skóre - 1:0.
10. 10. 2014 22:43
Čeští fotbalisté porazili ve druhém utkání kvalifikace o ME 2016 Turecko 2:1.

Praha - Čeští fotbalisté slaví vítězství i ve druhém utkání kvalifikace o mistrovství Evropy 2016, když dokázali vyhrát v Turecku 2:1.

Přestože domácí měli zvláště v prvním poločasu mnohem více šancí, svěřenci Pavla Vrby těžili z velké efektivity.

Nejprve na brzký gól Buluta odpověděl Sivok, který nahradil v základní sestavě Procházku, a zkraje druhé půle rozhodl Dočkal.

"Nebudu tvrdit, že dnes vyhrálo lepší mužstvo, ale spíše to šťastnější. Za druhý poločas musím hráče pochválit, byli jsme rychlejší a přesnější. Ale hlavně v prvním poločase byli fotbalovější Turci, zaskakovali nás přečíslováním na pravé straně," hodnotil po zápase trenér Pavel Vrba v rozhovoru pro Českou televizi.

Turci brzy udežili, Češi záhy srovnali

Češi chtěli ustát úvodních nápor domácích, kteří potřebovali nutně uspět po úvodní porážce 0:3 na Islandu, to se jim ale nepovedlo. V 8. minutě nacentroval z pravé strany Erkin a nabíhající Bulut hlavou otevřel skóre. Čech jen sledoval, jak míč zapadl k levé tyči.

Vrbovi svěřenci ale rychle odpověděli. Rosickému v 15. minutě ještě stačil do střely strčit nohu Kaya, z následného rohu už ale hosté srovnali.

Na Krejčího centr si naskočil Sivok a hlavou překonal spoluhráče z Besiktase Zengina. Svůj první reprezentační gól od duelu s Černou Horou v roce 2011 vzhledem k působení v Istanbulu příliš neslavil.

Tyč i neodpískaná penalta

Turci si mohli vzít ztracené vedení zpět po půlhodině hry, kdy se do zakončení protlačil Töre a křížnou střelou těsně minul tyč. Neuspěl ani Turan, který pálil těsně nad horní roh branky.

Vzápětí se domácí kapitán po střetu s Váchou marně dožadoval penalty. Turci měli převahu a v závěru poločasu stupňovali tlak, ale neprosadil se ani Erkin, který z přímého kopu trefil tyč.

Češi se po přestávce zlepšili

Do druhé půle vstoupil český celek mnohem aktivněji a snažil se nepouštět Turky k šestnáctce. Nejprve nebezpečně vystřelil Darida a v 58. minutě už Češi otočili po sparťanské spolupráci stav. Kadeřábek přihrál ve vápně Dočkalovi a ten navázal na svůj gól proti Nizozemsku.

Za tři minuty mohl srovnat Turan, Čech ale dokázal míč udržet před čárou. Spoluhráče podržel i při Erkinově střele v 82. minutě a hosté už cennou výhru uhájili.

"Je to skvělý start do kvalifikace. Kdyby mi před tím někdo řekl, že budeme mít po dvou zápasech šest bodů, tak mu řeknu, že je blázen," dodal Vrba.

Utkání skupiny A fotbalové kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2016 v Istanbulu:

Turecko - ČR 1:2 (1:1)
8. Bulut - 16. Sivok, 58. Dočkal. Rozhodčí: Eriksson - Klasenius, Wärnmark (všichni Švéd.). ŽK: Özyakup (Tur.). Diváci: 35.000.

Turecko: Zengin - Gönül, Topal, Kaya, Erkin - Inan (79. Özyakup), Tufan, Turan, Sahan (66. Demir) - Töre (68. Adin), Bulut. Trenér: Terim.