Křetínský, Tvrdík a spol. nebudou s Berbrem ve vedení FAČR bojovat, ani mu finančně pomáhat

Luděk Mádl Luděk Mádl
1. 6. 2017 17:40
Majitelé Sparty a Slavie byli připraveni pomoci Fotbalové asociaci ČR překlenovací půjčkou. Ale podmínka absence Romana Berbra ve vedení nebyla akceptována
Daniel Křetínský vysvětloval majitelům ligových klubů obsah své debaty s Romanem Berbrem
Daniel Křetínský vysvětloval majitelům ligových klubů obsah své debaty s Romanem Berbrem | Foto: Milan Kammermayer

Praha -  Liga nevyhlásí vedení Fotbalové asociace ČR válku, ani s ním neuzavře dohody o těsné pomoci a spolupráci. Majitelé Sparty ani Slavie neposkytnou asociaci překlenovací půjčky, které původně nabízeli.

Tak by se dal shrnout výsledek dnešního jednání majitelů ligových klubů v pražském hotelu Marriott. Před čtrnácti dny se na stejném místě rozešli s tím, že pověřili své zástupce, aby Romanu Berbrovi, kontroverznímu místopředsedovi asociacei sdělil, že si liga nepřeje jeho další působení v předních funkcích českého fotbalu.

Tu výzvu mu pak prezentoval Daniel Křetínský, šéf Sparty.  "Já jsem o tom s panem Berbrem hovořil osobně. Nabídka, kterou jsem mu prezentoval, obsahovala naši představu o složení výkonného výboru FAČR. Pokud by byla akceptována, byli jsme připraveni aktivně pomoci překlenovacími úvěry, v situaci, kdy asociaci kvůli zablokovaným dotacím vznikly vážné problémy," říká Křetínský.

"Řekl jsem panu Berbrovi, že by bylo lepší, kdyby dál nepokračoval. On tu nabídku nepřijal a s tím jsme se rozešli," řekl Křetínský. Připustil, že svou výzvu k Berbrově odchodu z výsluní nepřednesl nijak konfrontačně. "Prezentoval jsem to jako možnost, kterou bychom přivítali."

Na dotaz, jestli Berbr nemohl takto podanou výzvu vnímat i tak, že Spartě jeho další působení sice není milé, ale ani se mu nebude nijak zásadně protivit, Křetínský poznamenal: "Jak si to interpretoval on, to nevím. Já se ale ze zadání, na kterém jsme se usnesli s majiteli dalších klubů, neodchýlil."

Po schůzce Křetínský-Berbr se každopádně začala fotbalovým zákulisím masivně šířit zpráva, že ti dva budou postupovat ve shodě a společně podpoří kandidáta Martina Malíka, přičemž Spartě nevadí ani další angažmá Berbra a jeho suity ve výkonném výboru. "Tahle zpráva se roznesla a po mém soudu asi do značné míry ovlivnila další rozložení sil," říká Jaroslav Tvrdík , šéf Slavie, která až dosud kategoricky trvala na Berbrově odchodu a předsednickém kandidátovi Petru Fouskovi.

Tvrdíkova Slavia chtěla volbu odložit, neuspěla

Jaroslav Tvrdík
Jaroslav Tvrdík | Foto: Milan Kammermayer

"Proč za celou tu dobu Daniel Křetínský či Sparta veřejně nevystoupili a zprávu o dohodě s Berbrem nedementovali nebo nezpřesnili? Nevím, Dan byl možná v zahraničí, on má hodně práce," podotknul Tvrdík.

Poté, co Fotbalová asociace ČR získala slib překlenovacího úvěru od UEFA, a také příslib ministerstva školství, že mu zablokované dotace budou uvolněny, pozbyla nabídka bohaté ligy, učiněná Fotbalové asociaci ČR, na své atraktivitě.

Na setkání zástupců majitelů ligových klubů se objevil návrh iniciovat odložení předsednické volby do prosince. "Ale zůstali jsme v menšině," poznamenal šéf Slavie.

Aspiranty předsednické pozice Petra Fouska a Martina Malíka vyzvaly ligové kluby, aby nejpozději ve svém kandidátském projevu zmínili, že z předsednické funkce odstoupí ve chvíli, kdy se Roman Berbr případně pokusí změnit nějak zásadně situaci v současné komisi rozhodčích. Třetího z kandidátů, tedy Libora Dubu, nikdo z profesionálních klubů ve volbě podpořit nehodlá, alespoň na čtvrtečním setkání s k tomu nikdo nepřihlásil.

Volební valná hromada FAČR se koná v pátek v pražských Vysočanech.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Rodina mrtvého převaděče v Libyi zabila ze msty 30 uprchlíků

Rodina mrtvého libyjského převaděče zabila ze msty 30 uprchlíků a dalších 11 zranila. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo vnitra libyjské vlády sídlící v Tripolisu.

Incident se stal v severolibyjském městě Mizda. Podle ministerstva uprchlíci třicetiletého převaděče zabili, ale jejich motiv není znám. Jeho příbuzní pak povraždili 26 běženců z Bangladéše a čtyři z Afriky. Jedenáct zraněných bylo převezeno do nemocnice v Zintánu. Ministerstvo hodlá viníky najít a soudně stíhat.

"Právě jsme se o té tragédii dověděli, snažíme se získat víc informací a poskytnout pomoc těm, kdo přežili," sdělila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Safa Msehliová.

Po svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 v zemi panuje chaos, země má dvě vlády, jednu v Tripolisu, druhou na východě země. Stala se výchozím bodem pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. V Libyi jich tisíce uvázly a přežívají tam ve špatných podmínkách.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě miliardy eur (téměř 54 miliard Kč). Firma, která měla na konci loňského roku ve Francii zhruba 48 500 zaměstnanců a po celém světě pak necelých 180 000, by svůj záměr měla oznámit na páteční tiskové konferenci.

Renault se dostal do finančních problémů kvůli koronavirové krizi. Nyní čeká na dokončení plánované státní půjčky ve výši pěti miliard eur.

Společnost rozhodnutí o propouštění oznámila ve čtvrtek večer odborové organizaci. Záměrem je vyhnout se přímému propouštění. Počítá se s dobrovolnými odchody, vnitrofiremními přesuny a s rekvalifikacemi, uvádějí zdroje AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy