'Koště' jménem Pulpit zametlo se sérií Baníku bez vítězství

3. 11. 2012 18:27
Nový kouč Baníku Ostrava mohl oslavit v prvním zápase první výhru na lavičce týmu | Foto: David Procházka

Ostrava - Pod novým koučem Martinem Pulpitem skončilo devítizápasové čekání ostravských fotbalistů na výhru - Baník porazil Teplice 3:2 a odlepil se z posledního místa ligové tabulky.

I když domácí vedli už 3:0, ze závěru bylo po dvou gólech Mahmutoviče drama, ale vyrovnat se hostům už nepodařilo.

Pulpit udělal v sestavě pouze dvě změny

S výjimkou avizované výměny na brankářském postu Pulpit provedl v základní sestavě už jen jedinou změnu, když uzdravený Zawada nahradil Vašendu. Úvod měl ale pro Pulpita a spol. hororový nádech: už po padesáti sekundách šel sám na domácí branku Kerič, ale obstřelil Bártu i levou tyčku.

Domácí pak převzali otěže do svých rukou. Teplice jim hrubku v defenzivě "vrátily" v deváté minutě, Zawada po pravé straně pohodlně vnikl do pokutového území a Majtán jeho přihrávku zblízka usměrnil do branky.

Baník diktoval tempo hry a jeho vedení mohl zdvojnásobit Kukec, jenže přízemní ránu k tyči vytáhl Grigar. Severočeši pak přebrali taktovku utkání, ale v územní převaze pouze kroužili kolem ostravského vápna bez výrazné příležitosti.

Brejk přinesl vedení Baníku 2:0

Ostrava se po úvodní snaze o nátlakový fotbal stáhla, ale brejková taktika jí ve 40. minuta přinesla úspěch. Unikajícího Majtána složil před vápnem Lukáš a mohl být rád, že unikl vyloučení, ale o fotbalovou spravedlnost se postaral Kukec, který trestný kop z dvaceti metrů přes zeď nádherně zatočil mimo Grigarův dosah.

Domácí akcie na výhru pak ještě výrazně zvýšil Bárta, který ve 42. minutě bravurně vyrazil hlavičku Keriče a odmítl brzký kontaktní gól.

Teplice diktovaly hru, Baník střílel góly

Přestože celá druhá půle se hrála podle teplických not, Baník kritickým momentům dlouho nečelil. Severočeši svou silnou územní převahu nedokázali ve finální fázi okořenit žádným nápadem a překvapivým řešením situace.

Náskok Pulpitova výběru tak v 82. minutě zvýšil Lukeš, jehož střílený centr z trestného kopu bez teče proletěl vápnem až do hostující branky.

Infarktovým okamžikům však zdaleka nebyl konec. Mahmutovič už o dvě minuty později Vůchovu střelu do tyče dorazil do brány a vzápětí proměnil i penaltu za Kukecův faul. Domácí Kraut pak ještě pálil do tyče a tři body už zůstaly na Bazalech.

13. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - FK Teplice 3:2 (2:0)

Branky: 9. Majtán, 40. Kukec, 82. Lukeš - 84. a 87. z pen. Mahmutovič. Rozhodčí: Kocourek - Ubias, Kříž. ŽK: Mach, Kukec, Bárta - Lukáš, Vachoušek, Kerič, Ježdík. Diváci: 6238.

Ostrava: Bárta - Zawada (77. Vašenda), Frydrych, Kaprálik, Mach - Lukeš, Droppa - Kraut, Fantiš (80. Svěrkoš), Kukec (90. Milosavljev) - Majtán. Trenér: Pulpit.

Teplice: Grigar - Ježdík, Lukáš, Lüftner, Podaný - Jursa (46. Vůch), Ljevakovič - Kerič (73. Chovanec), Jarolím, Vachoušek (63. Jindráček) - Mahmutovič. Trenér: Ščasný.

1. Jablonec 13 7 5 1 23:11 26
2. Sparta 12 7 2 3 19:11 23
3. Olomouc 12 6 5 1 17:9 23
4. Plzeň 12 6 4 2 20:10 22
5. Slavia 12 4 6 2 16:11 18
6. Brno 12 5 3 4 18:20 18