Kanonýr Klose chce hrát do čtyřiceti. Teď má na mušce Spartu

Jakub Martinovský
9. 3. 2016 12:12
Miroslav Klose, legenda německé reprezentace a opora Lazia, si před prvním zápasem na Spartě věří.
Miroslav Klose
Miroslav Klose | Foto: ČTK

Praha - Osmifinálový los ve švýcarském Nyonu přisoudil fotbalistům Sparty za soupeře římské Lazio. Jeho největší osobností je, alespoň co se týče fotbalových úspěchů, Miroslav Klose, historicky nejlepší střelec mistrovství světa se šestnácti góly.

Tento sedmatřicetiletý veterán je sice na sklonku své veleúspěšné kariéry, ale končit rozhodně ještě nehodlá.

"Jsem šťastný, že jsem si před pěti lety vybral Lazio, protože mám zde skvělé spoluhráče a fanoušci jsou nám také velmi nakloněni. Pokud mi to zdraví umožní, chci hrát další dva roky,“ doufá v prodloužení smlouvy, která mu platí do konce letošní sezony.

Kloseho letos trápí zranění

Německého útočníka, který je zároveň se 71 góly nejlepším střelcem své reprezentace, však tuto sezonu sužují zdravotní obtíže. Ve čtvrtém předkole Ligy mistrů proti Leverkusenu musel vinou zranění stehenního svalu střídat již v poločase.

Do hry se vrátil až o dva měsíce později v ligovém zápase proti Sassuolu, kde nastoupil v základní sestavě a odehrál 64 minut. Do konce roku měl ještě problémy s kotníkem a opětovné zranění stehenního svalu ho vyřadilo z prestižního ligového duelu proti Interu Milán.

I proto toho neodehrál tuto sezonu mnoho. Vždyť ještě v té loňské byl se 13 ligovými góly nejlepším střelcem svého mužstva. Letos na svůj první zásah v Serii A stále čeká. Z 28 ligových zápasů nastoupil do 17 a z toho pouze 8 začal v základní sestavě.

Trefil se jenom do sítě tureckého Galatasaraye Istanbul v rámci vyřazovacích bojů Evropské ligy, kde zvyšoval na 3:1. Stačily mu k tomu dvě minuty na hřišti. I to dokládá, jak může být pro soupeře stále nebezpečný, i když nastoupí pouze z lavičky.

Kopa medailí i cena fair play

Když ne aktuální formou, tak přinejmenším historickými úspěchy se Klose chlubit může takřka donekonečna; Je historicky nejlepším střelcem mistrovství světa všech dob. Má na kontě nejvíc vstřelených gólů za německou reprezentaci, titul mistra světa z roku 2014, stříbro i bronz z mistrovství Evropy. Je dvojnásobným šampionem německé ligy s Bayernem Mnichov a vítězem italského poháru s Laziem Řím. V roce 2006 byl vyhlášen nejlepším fotbalistou Německa.

Je také držitelem jednoho netradičního ocenění. V září 2012 vstřelil v Serii A do sítě Neapole vedoucí gól. Sám se ale zařídil o to, aby nebyl uznán. Německý útočník se totiž rozhodčímu přiznal, že míč dopravil do sítě rukou. Za tento sportovní počin dostal od německého svazu medaili fair play. Jeho tým nakonec zápas prohrál 0:3.

"Nemám žádný problém přiznat svou chybu. Udělal jsem to kvůli dětem, které se na nás dívají,“ okomentoval tehdy svůj hrdinský počin.

Klose: Na Spartu máme

Laziu Řím patří v současnosti až osmá příčka v italské lize s devítibodovou ztrátou na šesté místo, které zajišťuje účast v evropských pohárech. I proto mají velkou motivaci proti Spartě v Evropské lize uspět. Klose věří, že se to jeho týmu podaří.

"Myslím, že máme kvalitu na to, abychom dokázali zvítězit. Musíme to ale dokázat na hřišti. V trénincích pracujeme naplno, ale rozhodující je, co předvedeme během utkání,“ ví zkušený útočník.