Plzeň si upevnila první místo, Jablonec opět prohrál

19. 4. 2013 22:50
Pětigólový výprask s Duklou ve 24. kole Gambrinus ligy Jablonec neodčinil a v Budějovicích prohrál 1:2. Jihlava remizovala s Teplicemi 1:1.
Plzeňský Pavel Horváth měl prsty v obou gólech Viktorie
Plzeňský Pavel Horváth měl prsty v obou gólech Viktorie | Foto: Eduard Erben

Plzeň - Dvě branky stačili fotbalistům Plzně k tomu, aby na domácím trávníku porazila Příbram 2:0 a upevnila si tak před sobotním utkáním Sparty první místo v tabulce.

Pětigólový výprask s Duklou ve 24. kole Gambrinus ligy Jablonec neodčinil a v Budějovicích prohrál 1:2. Rozhodující trefu si připsal Benát.

O tři body přišli fotbalisté Teplic až v 88. minutě, když na 1:1 vyrovnal jihlavský Klimenta.

Plzeň nastoupila s Hejdou v obraně a s Ďurišem místo Rajtorala na pravé straně zálohy. Domácí byli od začátku lepší a dotírali na příbramskou obranu. Ďuriš ale v dobré pozici přestřelil, Kolář pak z úhlu nastřelil tyč. Hosté sázeli na brejky, po jednom z nich mohl skórovat Střihavka, ale Kozáčik vychytal i dorážku Pleška.

Střihavka skóroval do vlastní sítě

Viktoriáni si ale do poločasu vedení zajistili. Ve 41. minutě Horváth rozehrál rohový kop, na centr si naskočil Procházka a Hejda letošním premiérovým ligovým gólem hlavou zblízka otevřel skóre.

Brzy po přestávce ale mohlo být srovnáno. Valenta běžel ze strany téměř sám na Kozáčika, ale včas ho doběhl Řezník a zabránil mu v zakončení. Na druhé straně zahrozil po ráně z halfvoleje Darida, ale míč těsně minul břevno.

Plzeň v deštivém počasí kontrolovala hru a snažila se o pojišťovací trefu. Ta přišla až v 77. minutě opět po rohovém kopu. Centroval Horváth a hostující Střihavka zřejmě zavzpomínal na doby v plzeňském dresu a hlavou si srazil míč do branky.

Za Budějovice chytal poprvé Křížek

Českobudějovičtí trenéři udělali několik změn v sestavě. Od první minuty například nastoupil záložník Malakjan a hlavně na lavičce zůstal brankář Daněk a místo něj dostal příležitost poprvé v sezoně Křížek.

Lépe začali hosté, kteří hned v úvodu utkání dvakrát zahrozili. Nejprve se ve 4. minutě dostal do solidní příležitosti Vaněk, ale jeho střelu vyrazil Křížek. Rána Kopice o pár desítek vteřin později šla vedle.

Jablonec se také dostal do vedení. Po rychlé akci středem hřiště se objevil před Křížkem Pázler a snadno jej překonal svou premiérovou brankou po příchodu z Dukly. Jihočeši však dokázali rychle zareagovat. Na přesný pas Mchojana si na hranu ofsajdu naběhl Táborský a střelou k tyči vyrovnal.

Severočeši tlak nepřetavili v gól

Do druhého poločasu však nastoupili lépe domácí. Jejich snahu pak proměnil ve vedení Benát, který si naběhl za obránce, dostal včas přihrávku od Hory a snadno překonal Špita.

Jablonec potom ve zbytku zápasu přidal a natlačil se na českobudějovickou polovinu. Trenér Kotal postupně posílal do utkání střídající ofenzivní hráče, aby ještě více posílil útočnou snahu svého týmu. Jihočeši se však o tříbodový zisk nenechali připravit. Z výhry se radují poprvé od 9. listopadu, kdy porazili Slavii.

Na první šanci zápasu si v Jihlavě diváci museli počkat až do 32. minuty, kdy Masopust dvacet metrů od Blažkovy branky fauloval, ke standardní situaci se postavil Kaufman, ale jihlavská jednička mezi třemi tyčemi dokázala jeho ránu vytěsnit alespoň na roh.

V Jihlavě padaly góly v druhé půli

Teplice měly i po přestávce optickou převahu a držely častěji míč na svých kopačkách, Vysočina Grygarovu branku ohrožovala jen sporadicky ze standardních situací.

Jedna taková přišla v 67. minutě, kdy si na centr Kolouška nejvýše vyskočil domácí forvard Šimonek, ale svou hlavičku nedokázal vměstnat mezi tři tyče teplické brány.

Šestou nulu v řadě ale Blažkovi zkazil v 72. nejlepší střelec Teplic Mahmutovič, jenž na malém vápně poslal míč k levé tyči po přízemním centru Litsingiho.

Severočeši ale svého soupeře počtvrté za sebou neporazili a ani dnes se nedočkali první venkovní výhry v sezoně. Dvě minuty před koncem totiž vstřelil svůj premiérový gól v Gambrinus lize dvacetiletý talent Jihlavy Kliment, který hlavou zužitkoval centr Vaculíka.

24. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - 1. FK Příbram 2:0 (1:0)
Branky:
41. Hejda, 77. vlastní Střihavka. Rozhodčí: Jílek - Mencl, Blažej. ŽK: Dejmek, Valenta, Tarczal (všichni Příbram). Diváci: 8812.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Procházka, Limberský - Darida, Horváth - Ďuriš (68. Rajtoral), Kolář (72. Tecl), Kovařík (87. Fillo) - Bakoš. Trenér: Vrba.
Příbram: Hruška - Jugas, Dejmek, Mišůn, Pleško - Tarczal, Koukal - Pilík, Mašán, Valenta (70. Krbeček) - Střihavka. Trenér: Straka.

Vysočina Jihlava - FK Teplice 1:1 (0:0)
Branky:
88. Kliment - 72. Mahmutovič. Rozhodčí: Příhoda - Peřina, Štěrba. ŽK: Kaufman, Matula (oba Teplice). Diváci: 3043.
Jihlava: Blažek - Vaculík, Tlustý, Šourek, Josl - Masopust (83. Kliment), Marek, Koloušek (77. Kučera), Karlík, Tomeček (57. Kosak) - Šimonek. Trenér: Komňacký.
Teplice: Grigar - Jablonský, Kaufman, Matula - Vondrášek, Ljevakovič, Vachoušek (89. Lüftner), Podaný - Litsingi, Jindráček (78. Chovanec) - Mahmutovič (85. Kerič). Trenér: Ščasný.

Dynamo České Budějovice - Baumit Jablonec 2:1 (1:1)
Branky:
33. Táborský, 55. Benát - 30. Pázler. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Pospíšil. ŽK: Mchojan, Machovec, Hanzlík, Javorek, Hora, Křížek - Kopic, Hubník. Diváci: 2976.
Č. Budějovice: Křížek - Mchojan, Lengyel, Machovec, Hanzlík - Hora, Benát, Rýdel, Malakjan (90. Linhart) - Táborský (74. Javorek), Řezníček (84. Klesa). Trenér: Švantner.
Jablonec: Špit - Kysela (65. Hubník), Štochl, Beneš, Novák - Kopic (60. Čížek), Eliáš, Vaněk, Loučka, Pázler (76. Třešňák) - Zoubele. Trenér: Kotal.

1. Plzeň 24 16 5 3 43:15 53
2. Sparta 23 15 5 3 40:16 50
3. Jablonec 24 11 8 5 42:30 41
4. Olomouc 23 11 6 6 32:22 39
5. Liberec 23 10 5 8 30:29 35
6. Mladá Boleslav 23 10 5 8 27:26 35