Suchý dostal červenou kartu, Basilej v EL přesto postoupila

20. 3. 2014 21:16
Do čtvrtfinále EL prošel Juventus, který v odvětě osmifinále přehrál Fiorentinu 1:0.
Marek Suchý dostává červenou kartu
Marek Suchý dostává červenou kartu | Foto: Reuters

Praha - Český obránce Marek Suchý sice už v deváté minutě dnešní odvety osmifinále Evropské ligy v Salcburku dostal červenou kartu, přesto si s Basilejí zahraje ve čtvrtfinále. Švýcarský celek totiž i v oslabení dokázal otočit na 2:1 a po bezbrankové remíze z úvodního zápasu postoupil.

Poslední český zástupce v soutěži Suchý byl vyloučen po faulu na Alana. Basilej, která v domácím prostředí jako první dokázala zastavit nejproduktivnější útok EL, poté inkasovala ve 22. minutě, kdy se prosadil Soriano a osmou brankou si upevnil první místo v tabulce střelců.

Inkasovaný gól neunesli hostující fanoušci, a když po půlhodině hry podruhé zasypali hráče Salcburku u rohového praporku plastovými lahvemi, přerušil rozhodčí Gräfe zápas. Příznivce Basileje musel uklidňovat majitel klubu i kapitán Streller a hrát se znovu začalo zhruba po deseti minutách.

Streller byl ve druhém poločase i u dalšího důležitého okamžiku, když v 50. minutě hlavou vyrovnal. O deset minut později navíc přidal druhý zásah hostů po rohu Sauro a naději na obrat sebral domácím v závěru po druhé žluté kartě vyloučený Alan.

Ve čtvrtfinále je i finalista předchozího ročníku Benfica, která přežila drama s Tottenhamem. Lisabonský celek před týdnem vyhrál v Londýně 3:1 a po úvodní brance Garaye to v odvetě až do 78. minuty vypadalo, že si postup a dva roky a deset zápasů trvající domácí pohárovou neporazitelnost pohlídá. Pak ale dvěma góly během 90 vteřin otočil skóre Chadli a drama bylo na světě.

Juventus vyhrál italský duel

Hosté však třetí branku, která by poslala utkání do prodloužení, už přidat nestihli. Místo toho v páté minutě nastavení inkasovali, když Sandro fauloval ve vápně Limu a sám brazilský útočník z nařízené penalty vyrovnal na konečných 2:2.

Do čtvrtfinále prošel i Juventus, který potřetí během tří týdnů nastoupil proti Fiorentině a tentokrát italského rivala porazil 1:0. Branku dal v 71. minutě krátce po vyloučení domácího Rodrígueze Pirlo a připsal si pátý zásah ve všech soutěžích v sezoně. Stejně jako předchozí čtyři ji italský reprezentant vstřelil z přímého kopu.

Dál jde po bezbrankové remíze na hřišti Anži Machačkala i přemožitel Liberce Alkmaar, který první zápas vyhrál 1:0. Odvetu zvládla také Valencie, když doma proti Razgradu zvítězila 1:0 a navázala na výhru 3:0 z Bulharska. Po remíze 2:2 v Neapoli uspělo díky předchozí domácí výhře 1:0 i Porto.

Drama se urodilo na hřišti Realu Betis, kde domácí promrhali náskok 2:0, stejným výsledkem prohráli, a tak o postupu rozhodovaly pokutové kopy, které 4:3 vyhrála Sevilla a zajistila si tak místo mezi osmi týmy Evropské ligy v zítřejším čtvrtfinálovém losu.

Odvetné zápasy osmifinále fotbalové Evropské ligy:

Machačkala - Alkmaar 0:0

Rozhodčí: Thomson (Skot.). ČK: 90.+3 Mkrtčjan (Machačkala). První zápas 0:1, postoupil Alkmaar.

Benfica Lisabon - Tottenham 2:2 (1:0)

Branky: 34. Garay, 90.+5 Lima z pen. - 78. a 79. Chadli. Rozhodčí: Skomina (Slovin.). První zápas 3:1, postoupila Benfica.

Fiorentina - Juventus 0:1 (0:0)

Branka: 71. Pirlo. Rozhodčí: Webb (Angl.). ČK: 69. Rodríguez (Fiorentina). První zápas 1:1, postoupil Juventus.

Valencie - Ludogorec Razgrad 1:0 (0:0)

Branka: 59. Alcácer. Rozhodčí: Sidiropulos (Řec.). První zápas 3:0, postoupila Valencie.

Neapol - Porto 2:2 (1:0)

Branka: 21. Panděv, 90.+2 Zapata - 69. Ghilas, 76. Quaresma. Rozhodčí: Atkinson (Angl.). První zápas 0:1, postoupilo Porto.

Salcburk - Basilej 1:2 (1:0)

Branky: 22. Soriano - 50. Streller, 60. Sauro. Rozhodčí: Gräfe (Něm.). ČK: 86. Alan - 9. Suchý. První zápas 0:0, postoupila Basilej.

Betis Sevilla - FC Sevilla 0:2 po prodl. (0:2, 0:1), pen. 3:4

Branky: 20. Reyes, 75. Bacca. Rozhodčí: Proenca (Portug.). První zápas 2:0, postoupil FC Sevilla.

před 35 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.