"Fotbal jsem psychicky nezvládal." Stříbrný talent Wojnar teď objíždí restaurace

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
12. 4. 2020 10:42
Ve finálovém rozstřelu neproměnil klíčovou penaltu a z Eura pro sedmnáctileté fotbalisty si čeští lvíčci přivezli stříbro. Pro záložníka Petra Wojnara to tehdy před 14 lety znamenalo katastrofu. Teď už mu nešťastný moment kariéry připomínají jen urýpaní kamarádi. Velkému fotbalu dal vale, stal se z něj obchodník a užívá si rodinného života.
Petr Wojnar v reprezentaci do 20 let
Petr Wojnar v reprezentaci do 20 let | Foto: ČTK

Ještě si na to vaše slavné Euro 2006 někdy vzpomenete?

Určitě. Bylo to super. Postoupili jsme z těžké kvalifikační skupiny, kde byla třeba Francie nebo Turecko. Na turnaji to bylo skvělé, hlavně semifinále. Španělé dostali červenou, ale stejně nebylo snadné je porazit. Nakonec jsme to ale zvládli. Už je to hrozně dávno.

Nestraší vás ještě teď ta zahozená penalta ve finálovém rozstřelu s Ruskem?

To nejde zapomenout, to si budu pamatovat do konce života. Někteří chytráci mi to ještě dneska připomínají. Tehdy po zápase to pro mě byla úplná katastrofa. Ale teď už je to v pohodě. Teď vím, že penalty nedávají hráči i v Lize mistrů. Byl to tehdy super zápas, hráli jsme prodloužení, v kterém jsme měli šance. Ale co se dá dělat, vyhráli Rusové.

Takový úspěch mládežnického výběru se neděje každou sezonu, v čem tehdy tkvělo vaše kouzlo?

Byla to výborná parta. O ročníku 89 se říkalo, že je velice silný. Ale taky jsme potřebovali štěstí, hlavně v té kvalifikaci jsme mohli klidně vypadnout. Velkou zásluhu na tom měl i trenér Jakub Dovalil se svým týmem. 

Jste ještě s tou partou v kontaktu?

Přiznám se, že už moc ne. Nejvíc v kontaktu jsem asi s Radimem Řezníkem, se kterým jsme pak byli v Baníku. S tím si občas napíšeme. S klukama jsme se pak potkávali v lize, ale teď už jsem z fotbalu vypadl. 

Vypadl a to ještě před třicítkou. Maloval jste si tehdy před 14 lety vaši budoucnost jinak?

Jasně. Nebudu lhát. Maloval. Měl jsem dobře našlápnuto. Ale talent, jestli se tomu u mě dá tak říct, jsem neprodal tak, jak jsem měl. 

Měl jste po zisku evropského stříbra nějaké zajímavé nabídky ze zahraničí?

Kluci kolem mě nějaké nabídky měli, třeba jako Martin Zeman nebo Tomáš Necid. To byli větší kopáči, než jsem byl já. Tehdy jsem měl manažera, ale nic takového se ke mně nedostalo. Že by mě tehdy chtěl třeba Inter Milán, to vám teď neřeknu. (smích)

Je něco, čeho litujete, co třeba i přispělo k tomu, že jste se neprosadil tak, jak jste snil?

Když jsem odešel z Baníku, šel jsem na Kladno, kde jsem ve druhé lize dal na záložníka i docela dost gólů. Pak jsem přestoupil do Mladé Boleslavi, ale asi jsem si špatně vybral. Nedostával jsem tam moc prostoru. Chtěla mě i Dukla, kde trénoval Luboš Kozel. Toho lituju. V Dukle se pořádně začínala hrát liga, zatímco Boleslav hrála vysoko, byla asi třetí. Ale to už je dneska jedno.

Nicméně nějaké příležitosti jste v průběhu kariéry v české nejvyšší soutěži dostal. Proč to nevyšlo?

U sportu je důležitá hlava a když byly důležité zápasy nebo rozhodující momenty, nezvládal jsem to psychicky. To byl u mě asi největší problém.  Možná se to nezdá, ale u fotbalu je docela stres. Vůbec se nedivím, že ty nejlepší zahraniční kluby mají třeba psychology a mentální kouče. Mám teď klidnější život. S manželkou jsme na baráčku a máme se dobře.

Ve vašem fotbalovém životopisu ale přeci jen jedno zahraniční angažmá najdeme, pár měsíců jste strávil v Bánské Bystrici, co se tam přihodilo?

Do Bánské Bystrice jsem přijel, bylo to tam super. Slovenská liga byla taková techničtější, ale trošku asi slabší než ta česká. První tři měsíce jsme výplatu dostali, ale potom už ne. Vzalo to rychlý konec. Kdo mohl, tak odešel. 

Pídil jste se po důvodech?

Klub vlastnil šéf slovenského fotbalového svazu Ján Kováčik. Bylo to i pro mě překvapení, že jako prezident fotbalu dostal klub do dluhů. Bystrica nakonec z ligy spadla a už se z toho nevyhrabala. 

Profesionální kariéru jste před třemi roky ukončil v Hlučíně, jak jste na tom teď, ještě někde hrajete?

Ještě kopu první A třídu v FK Sokol Mokré Lazce. V zimě, když se nehraje si jdu zahrát futsal. Ale už nic profesionálního.

Co vás tedy živí?

Jsem obchodní zástupce v gastrofirmě. Objíždím restaurace, hospody, i školy třeba. Domlouvám zakázky a naše firma je pak zaveze zbožím.

To může být v době karantény kvůli koronaviru docela problém…

Teď je to špatné. Všechno je zavřené, tak není moc kam jezdit, až na nějaké podniky, kde jídlo rozváží, a třeba domovy důchodců, kde se vaří nepřetržitě. Už se všichni těšíme, až to všechno skončí a začneme fungovat zase normálně. 

 

Právě se děje

před 27 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy