FIFA rozhodne, kdo nahradí Blattera. Prezidentem chce být princ i sekretář

ČTK ČTK
25. 2. 2016 12:29
Delegáti z 209 členských zemí FIFA rozhodnou v pátek o novém prvním muži světového fotbalu. Největšími favority jsou bahrajnský šajch Salmán bin Ibráhím Chalífa a generální sekretář UEFA Gianni Infantino.
Delegáti z 209  členských zemí FIFA rozhodnou v pátek o novém prvním muži světového fotbalu.
Delegáti z 209 členských zemí FIFA rozhodnou v pátek o novém prvním muži světového fotbalu. | Foto: Reuters

Curych - V pátek se bude rozhodovat o další budoucnosti Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Na programu je mimořádný kongres v Curychu, který má rozhodnout o reformách organizace zmítané korupcí a také o novém prezidentovi po Seppu Blatterovi, který světovému fotbalu vládl od roku 1998.

Hlavními favority do role lídra "nové" FIFA jsou bahrajnský šajch Salmán bin Ibráhím Chalífa, který vede asijský fotbal, a generální sekretář UEFA Gianni Infantino. Ten se stal lídrem evropské kandidatury poté, co šéf UEFA Michel Platini dostal spolu s Blatterem zákaz působení ve fotbale kvůli netransparentní odměně.

O funkci prezidenta FIFA se ucházejí také jordánský princ Alí bin Husajn, který s Blatterem prohrál na loňském kongresu, bývalý blízký Blatterův spolupracovník Jérome Champagne a jihoafrický obchodník Tokyo Sexwale. Těm se však příliš velké šance nedávají.

Rozhodovat bude 207 delegátů z jednotlivých členských zemí. Zástupci Kuvajtu a Indonésie jsou suspendováni. Infantino se v minulých týdnech nechal slyšet, že vedle Evropy (53 hlasů) má i podporu amerického kontinentu (35 a 10 hlasů). Naopak za Salmánem stojí Asie (44 hlasů) a zřejmě i Afrika (54 hlasů).

To z nich dělá rovnocenné soupeře a rozhodující tak pravděpodobně budou hlasy z Oceánie (11 hlasů). Aby byl jeden z kandidátů zvolen v prvním kole, musí dostat dvě třetiny hlasů (138). Ve druhém kole mu pak stačí nadpoloviční většina, tedy 105 hlasů.

Rozdělení hlasů delegátů FIFA:

Češi zřejmě podpoří Infantina

Fotbalová asociace ČR zatím závazně neoznámila, komu dá svůj hlas. Rozhodovat se bude až na základě dnešních jednání na kongresu UEFA. Očekává se, že předseda Miroslav Pelta dá hlas tomu, za koho se postaví Evropa, což velmi pravděpodobně bude Infantino, pokud bude mít reálnou šanci na zvolení.

"Nějaký obrázek politické situace máme, snažíme si prověřovat programy jednotlivých kandidátů. Čekáme na kongres UEFA, jak se vyjádří ohledně svého kandidáta," řekl generální sekretář FAČR Rudolf Řepka. "My vždy respektujeme názor většiny na UEFA," dodal Pelta, který jednal s Infantinem i Salmánem.

"Infantino má velké zkušenosti s administrativou. Zná, jak tam vše funguje. Toho by mohl využít. Salmán je zas dobrý politik, má zkušenosti z asijské části a je propojený s Afrikou," vyjmenoval přednosti obou kandidátů Řepka. "Oba jsou také pro rozšíření mistrovství světa na 40 účastníků," dodal.

Podle Pelty je možné, že oba hlavní kandidáti uzavřou dohodu. "Situace je teď ale nepřehledná. Dříve existovaly dohody mezi Evropou a Asií, po trestu pro pana Platiniho se však situace změnila a dochází k třenicím. Věřím však, že v den volby bude jasno. Jde o tak důležitou volbu, že si neumím si představit, že by se do toho šlo naostro. Když Evropa nezíská post prezidenta, tak myslím, že alespoň generálního sekretáře," prohlásil Pelta.

FIFA stále bojuje s korupcí

Volba nového prezidenta je o to důležitější, že od loňského kongresu se FIFA potýká s rozsáhlou korupční aférou, kterou započalo zatýkání vysokých funkcionářů právě během kongresu v Curychu. V důsledku toho byl zahájen proces reformy organizace, aby byla výraznější transparentnost vedení FIFA.

Delegáti tak budou schvalovat návrh reformy, která zahrnuje například to, že všichni vrcholní funkcionáři mohou být zvoleni maximálně třikrát na dobu čtyř let. Výkonný výbor se pak změní na dozorčí radu, která bude mít 36 členů a bude rozhodovat jen o politických a strategických záležitostech, nikoli o obchodních věcech. Ty bude mít na starosti finanční komise a generální sekretář.

Kongres začne v pátek v 9:30. Po běžných procesech a volbě sčitatelů bude následovat hlasování o reformách. Volit prezidenta bude kongres až na závěr.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Pražská energetika mění ceníky, zdražila elektřinu pro nově příchozí zákazníky

Pražská energetika (PRE) od začátku srpna zdražila elektřinu pro nově příchozí zákazníky, kteří nechtějí fixovat cenu. Současný produkt nahrazuje jiným, dražším. Cena za megawatthodinu tak stoupla o 63 procent z 4174 korun na 6800 korun, zjistila ČTK. Informaci potvrdil mluvčí PRE Karel Hanzelka. Kvůli růstu velkoobchodních cen zvyšují výrazně ceny i další dodavatelé.

"Skladba produktového portfolia se v čase vyvíjí a mění. I na nás samozřejmě dopadají skokově rostoucí ceny elektřiny na burze, které minulý týden překročily hranici 400 eur (asi 9800 korun) za megawatthodinu. Nemáme jinou možnost, než současný stav promítnout do ceníku," řekl Hanzelka. PRE proto původní produkt nahrazuje novým. Oba produkty nabízí takzvanou hybridní smlouvu, která je uzavřená na dva roky s nefixovanou cenou, při její změně ale může zákazník smlouvu ukončit.

Kromě nefixovaných produktů změnilo PRE ceny také u produktu PREekoproud, kde firma garantuje dodávky stoprocentně zelené elektřiny. Cena megawatthodiny se zvýšila o 2626 korun z původních 4454 korun na 7080 korun. "U produktu PREekoproud je uvedená cena pro nové zákazníky. Nejde tedy o plošné zvýšení cen, stávajících zákazníků se nový ceník z velké části netýká," dodal Hanzelka. Pražská energetika zdražila od 1. srpna také nefixovaný produkt PRE Proud Nefix z původních 4879 korun na 7505 korun za megawatthodinu, tedy zhruba o polovinu.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Policisté na letišti u Paříže zastřelili muže, který ohrožoval cestující nožem

Policisté na letišti Charlese de Gaulla v Roissy u Paříže zastřelili muže, který ohrožoval lidi na terminálu nožem. Podle serveru stanice BFM TV šlo o muže bez domova, který napadl i policisty. Ke střetu došlo ve veřejné části terminálu 2F ve středu ráno, zhruba v 8:20 SELČ.

"Policisté zachovali chladnou hlavu a dnes ráno na letišti Roissy-Charles de Gaulle neutralizovali osobu vyzbrojenou nožem, která byla hrozbou," napsala na Twitteru pařížská policejní prefektura.

Letištní ostraha se snažila bezdomovce přesvědčit, aby prostor opustil. Přivolali si na pomoc policii. Muž strážce pořádku opakovaně urážel, pak na ně vytáhl nůž a začal je ohrožovat. Policisté ho opakovaně vyzvali, aby zbraň odložil. Když tak neučinil a naopak se vydal směrem k nim, padl jeden výstřel. Muž postřelený do břicha na místě zemřel, popsal incident fotograf agentury AFP, který vše viděl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy