FAČR řeší závažný problém. Spolupráci s federací ukončil generální sponzor T-Mobile

Jiří Škuba Jiří Škuba
9. 3. 2020 8:59
Dvaadvacet let je T-Mobile hlavním partnerem fotbalové reprezentace. Od července už nebude: mobilní operátor spolupráci s Fotbalovou asociací České republiky prodloužit nehodlá. Aktuálně.cz to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje.
Písmeno T a čtyři tečky z dresů fotbalové reprezentace brzy zmizí
Písmeno T a čtyři tečky z dresů fotbalové reprezentace brzy zmizí | Foto: Milan Kammermayer

Pro FAČR to znamená potíž: podpora ze strany T-Mobile, která je na českém trhu značkou německé skupiny Deutsche Telekom, se vyšplhala do řádu stovek milionů korun.

Tradiční spojení se datuje k roku 1998; kontrakt tehdy ještě podepisovali zástupci společnosti Radiomobil, která služby poskytovala pod značkou Paegas. Od té doby fotbalisté s logem operátora na hrudi absolvovali jedenáct kvalifikačních cyklů a více než 230 zápasů.

"Stáli jsme po boku české reprezentace déle než dvě dekády, ať už se dařilo, či nikoliv. Sedmý postup na Euro v řadě symbolicky uzavře naši spolupráci. Máme hluboko v srdci český fotbal, emoce, které přináší, jak dokáže spojit a nadchnout fotbalové fanoušky od Aše po Jablunkov. Zároveň ale cítíme, že je čas posunout se dále," vysvětlil Juraj Bóna, výkonný ředitel T-Mobile Czech Republic.

Konec partnerství nastane v létě letošního roku a je vázán na poslední zápas reprezentace na mistrovství Evropy. Pokud národní tým nepostoupí ze skupiny, dlouholetá společná cesta se naplní 23. června zápasem s Anglií.

Představitelé společnosti STES, marketingové agentury FAČR, informaci o tom, že jim chce dát T-Mobile vale, vědí několik měsíců. Na Strahově tak už delší dobu probíhá horečná snaha zacelit pořádnou díru v rozpočtu.

"Bylo to dlouhé a oboustranně prospěšné partnerství, za které je zapotřebí poděkovat. O možnosti skončit jsme se dozvěděli už před několika měsíci, a tak nás konečné rozhodnutí nepřekvapilo," poznamenal předseda FAČR Martin Malík s tím, že jméno nového generálního partnera oznámí asociace v následujících týdnech.

Vodafone konkurenta nenahradí

Podle informací Aktuálně.cz zástupci STES dokonce zjišťovali možnost spolupráce s dalším gigantem na telekomunikačním trhu, společností Vodafone Czech Republic. Její logo ani dotaz "Ready?" se však na nejdražších místech českých dresů neobjeví.

"Vodafone jedná s firemními zákazníky, tedy i s Fotbalovou asociací ČR, vždy komplexně. Snaží se nabídnout businessové partnerství, které se skládá nejen z nabídky telekomunikačních a ICT služeb, ale zaměřuje se i na různé společné rozvojové či komunikační projekty," reagovala na dotaz Aktuálně.cz Kateřina Šantorová z tiskového oddělení.

Jinými slovy: dílčí projekt možná, vážný vztah ovšem nikoliv. "Sponzorská spolupráce však není pro Vodafone aktuální téma," dodala Šantorová.

Proč? Jednou z překážek mohl být dle zdrojů redakce postoj herce Ondřeje Vetchého, který se loni stal hlavní tváří kampaně mobilního operátora. Představitel Jiřího Luňáka z populárního seriálu Okresní přebor údajně nepatří mezi největší sympatizanty současného vedení fotbalové asociace.

Pro FAČR bude letošní rok zlomovým. Kromě T-Mobile totiž končí smlouva dalším dvěma ze čtyř oficiálních partnerů - Pepsi a Hyundai. STESu se naopak v minulém kalendářním roce podařilo podepsat smlouvu se Staropramenem, výrobcem pracovního oblečení Ardon a společností TCL, poslední dva jmenovaní se ovšem zařadili do nižší kategorie Premium. 

 

Právě se děje

před 54 minutami

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy