FAČR řeší závažný problém. Spolupráci s federací ukončil generální sponzor T-Mobile

Jiří Škuba Jiří Škuba
9. 3. 2020 8:59
Dvaadvacet let je T-Mobile hlavním partnerem fotbalové reprezentace. Od července už nebude: mobilní operátor spolupráci s Fotbalovou asociací České republiky prodloužit nehodlá. Aktuálně.cz to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje.
Písmeno T a čtyři tečky z dresů fotbalové reprezentace brzy zmizí
Písmeno T a čtyři tečky z dresů fotbalové reprezentace brzy zmizí | Foto: Milan Kammermayer

Pro FAČR to znamená potíž: podpora ze strany T-Mobile, která je na českém trhu značkou německé skupiny Deutsche Telekom, se vyšplhala do řádu stovek milionů korun.

Tradiční spojení se datuje k roku 1998; kontrakt tehdy ještě podepisovali zástupci společnosti Radiomobil, která služby poskytovala pod značkou Paegas. Od té doby fotbalisté s logem operátora na hrudi absolvovali jedenáct kvalifikačních cyklů a více než 230 zápasů.

"Stáli jsme po boku české reprezentace déle než dvě dekády, ať už se dařilo, či nikoliv. Sedmý postup na Euro v řadě symbolicky uzavře naši spolupráci. Máme hluboko v srdci český fotbal, emoce, které přináší, jak dokáže spojit a nadchnout fotbalové fanoušky od Aše po Jablunkov. Zároveň ale cítíme, že je čas posunout se dále," vysvětlil Juraj Bóna, výkonný ředitel T-Mobile Czech Republic.

Konec partnerství nastane v létě letošního roku a je vázán na poslední zápas reprezentace na mistrovství Evropy. Pokud národní tým nepostoupí ze skupiny, dlouholetá společná cesta se naplní 23. června zápasem s Anglií.

Představitelé společnosti STES, marketingové agentury FAČR, informaci o tom, že jim chce dát T-Mobile vale, vědí několik měsíců. Na Strahově tak už delší dobu probíhá horečná snaha zacelit pořádnou díru v rozpočtu.

"Bylo to dlouhé a oboustranně prospěšné partnerství, za které je zapotřebí poděkovat. O možnosti skončit jsme se dozvěděli už před několika měsíci, a tak nás konečné rozhodnutí nepřekvapilo," poznamenal předseda FAČR Martin Malík s tím, že jméno nového generálního partnera oznámí asociace v následujících týdnech.

Vodafone konkurenta nenahradí

Podle informací Aktuálně.cz zástupci STES dokonce zjišťovali možnost spolupráce s dalším gigantem na telekomunikačním trhu, společností Vodafone Czech Republic. Její logo ani dotaz "Ready?" se však na nejdražších místech českých dresů neobjeví.

"Vodafone jedná s firemními zákazníky, tedy i s Fotbalovou asociací ČR, vždy komplexně. Snaží se nabídnout businessové partnerství, které se skládá nejen z nabídky telekomunikačních a ICT služeb, ale zaměřuje se i na různé společné rozvojové či komunikační projekty," reagovala na dotaz Aktuálně.cz Kateřina Šantorová z tiskového oddělení.

Jinými slovy: dílčí projekt možná, vážný vztah ovšem nikoliv. "Sponzorská spolupráce však není pro Vodafone aktuální téma," dodala Šantorová.

Proč? Jednou z překážek mohl být dle zdrojů redakce postoj herce Ondřeje Vetchého, který se loni stal hlavní tváří kampaně mobilního operátora. Představitel Jiřího Luňáka z populárního seriálu Okresní přebor údajně nepatří mezi největší sympatizanty současného vedení fotbalové asociace.

Pro FAČR bude letošní rok zlomovým. Kromě T-Mobile totiž končí smlouva dalším dvěma ze čtyř oficiálních partnerů - Pepsi a Hyundai. STESu se naopak v minulém kalendářním roce podařilo podepsat smlouvu se Staropramenem, výrobcem pracovního oblečení Ardon a společností TCL, poslední dva jmenovaní se ovšem zařadili do nižší kategorie Premium. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy