Evropská liga • 3. předkolo • 19:30

FCSB - Slovan Liberec

FCSB
0:2
0:0
Konec
Slovan Liberec
64. Yusuf Hilál
82. Michael Rabušic

Dobrý den, vítejte při sledování online přenosu z utkání třetího předkola Evropské ligy mezi rumunským FCSB (někdejší Steauou Bukurešť) a Libercem. Zápas začíná ve čtvrtek 24. září v 19:30.

Rumunský celek FCSB by byl za normálních okolností obrovským favoritem duelu, teď je však spíše outsiderem. V týmu se totiž objevil koronavirus a Rumuni tak museli tým poslepat doslova vším, co mělo ruce a nohy. K duelu nakonec nastoupí jen torzo běžné sestavy, několik hráčů se představí čerstvě z marodky, někteří byli staženi z hostování a někteří dokonce byli zapůjčeni jen na tento duel.  O tom, že se dnes bude hrát, se rozhodlo až dobrých pět hodin před utkáním. Na soupisce se díky nakáze třinácti hráčů objeví jen 15 jmen.

Český celek Slovan Liberec bude nakonec na horké rumunské půdě velkým favoritem. Svěřenci Davida Hoftycha doufali, že se duel nakonec vůbec nebude hrát, ale nakonec se o svůj postup do dalšího předkola EL budou muset poprat na hřišti. Liberec má za sebou úspěšné vystoupení z minulého čtvrtku, kdy vyhrál v litevském Riteraiaii vysoko 5:1. O víkendu pak v lize remizoval s Karvinou 1:1.

Sestavy:

FCSB: Straton - Enache, Cană, Soiledis, Panțîru - Simion, Perianu (C), Sut - Petre, Karanovic, David Caiado
Náhradníci: Udrea - Ion, Pantea, Horsia, Botezatu, Popescu, Ardelean

FC Slovan Liberec: Nguyen - Koscelník, Kačaraba, Tijani, Mikula (C) - Beran, Hromada, Mara, Pešek, Júsuf Hilál, Mosquera
Náhradníci: Knobloch - Jugas, Rabušic, Matoušek, Rondić, Fukala, Chaluš.

Rozhodčí: Aghayev - Zeynalov, Amirali

Otazníky nad regulérností duelu budou ve vzduchu viset ještě dlouho.

Pojďme ale na zápas. Oba celky jsou již na hřišti. Domácí hrají v červeném, hosté v modrém! Vítěz duelu, který se hraje pouze dnes a nikoliv formou dvojutkání, se utká s vítězem APOEL Nikosie (Kypr) vs. Zrinjski (Bosna).

Utkání začíná.

1

Domácí rozehráli, ovšem první dva vysoké nákopy nic nebezpečného nepřinesli. Vpřed jdou hosté z Liberce.

2

Po nepřesném centru od Mosquery vyrazili domácí do útoku, Petre byl však u levé lajny zastaven faulem.

3

Rychlou kombinaci předvedli také hosté. Koscelník byl už ve vápně, ale svůj centr na hlavu spoluhráče neposadil. Následně navíc byl slovenský krajní bek při pokračování akce v ofsajdu.

4

Podobnou akci následně podnikl také Yusuf, ten však také neadresoval do šestnáctky přesný míč - nabíhající Mosquera měl k němu hodně daleko. Domácí jdou vpřed.

5

O zajímavou kolmici mezi stopery si svým náběhem řekl Karanovic, jeho postup vpřed ale zastavil praporek rozhodčího - ofsajd.

6

Beran si ve vápně našel dlouhý centr z poloviny hřiště, který rychle sklepnul na nabíhajícího Mosqueru, ten však míč kolem bránícího hráče na branku nedostal. Následuje rohový kop.

7

Rohový kop ale nic zajímavého nepřinesl. Hosté v útoku pokračovali a opět s centrem přispěchal Koscelník, opět jej však přetáhl. Mosquera byl ovšem polapen v ofsajdu.

8

První zajímavější moment duelu! Adrian Sut dostal prostor k dalekonosné ráně, kterou nasměroval na branku, ovšem Nguyen zvládl jeho pokus směřující pod břevno vyrazit před sebe.

9

Karanovic má potíže s levým stehnem a vypadá to, že bude muset střídat. To by byla pro domácí další velká komplikace.

10

Je tomu opravdu tak. Goran Karanovic musí střídat, do hry místo něj nastupuje Octavian Popescu.

11

Hra pokračovala a hosté zahráli přímý kop z levé strany. Centr z něj byl zblokován, ovšem před vápnem se do míče opřel Beran, jehož ránu směřující pod břevno vyrazil jeden z obránců mimo tři tyče.

12

Domácí se teď dobrou minutu drželi na polovině soupeře, nic z jejich kombinace ale nevzešlo. 

13

Hostům nyní zatrnulo. Koscelník se ve vápně střetl Perianem, který ochotně padl k zemi, rozhodčí však místo penalty daroval domácímu hráči žlutou kartu za simulování.

15

Po čtvrthodině hry se ke střele dostal Petre, jeho technická rána ale letěla zhruba dva metry nad Nguyenovu branku.

16

Ani akce Liberce na druhé straně nic valného nepřinesl. Yusuf s Mosquerou na prudký centr nedosáhli.

17

V další akci Hoftychovi svěrenci rychle kombinovali okolo vápna, nicméně Hromada Berana vysunout nedokázal.

18

FCSB zatím hraje se svým soupeřem více než vyrovnanou partii, v dosavadním průběhu duelu je dle všeho mírně aktivnější.

19

Po pasu Popesca se k míči tlačil Sut, ten ale přes Tijani neprošel.

20

Tak pozor! Mosquera se protlačil před vápnem kolem Cany, který jej jasně poslal v zemi a rozhodčí ze své kapsy tasí nekompromisně rovnou červenou kartu!

21

Hosté reklamovali, že k faulu došlo ve vápně, ale sudí dává Slovanu "jen" přímý kop na samotné hranici vápna.

21

Rozehrávky se chopil Yusuf, který pálil na zadní tyč, ovšem brankář FCSB jeho ránu pokryl a fantasticky pokryl i dorážku dobíhajícího Hromady.

22

Samotný rohový kop nic nepřinesl, následně ale přišel zajímavý centr Hromady, do nějž se položil Mara a hlavičkoval kousek vedle branky!

23

Komplikace pro domácí pokračují i nadále, zdravotní trable nyní signalizuje i brankář Straton. Ten ale bude dle všeho v pořádku.

24

Slovan se aktivně žene do útoku, nicméně domácí vystavili kolem vápna obranný val, který se soupeři nedaří prorazit.

25

Tutovka Liberce! Koscelník našel před brankou krásným centrem Peška, ten ale svoji rybičku hlavou poslal jen těsně vedle levé tyče.

26

Po delší době vepředu také rumunský celk, po nevydařeném odkopu Mary navíc vybojoval rohový kop.

27

Ten však hosté v pohodě přestáli a mohou opět vyrazit vpřed.

29

Několik chyb z obou stran nyní hodně přibrzdilo hru, u míče po faulu Petrea na Koscelníka budou opět Liberečtí.

30

Po půlhodině hry se do dalekonosné rány opřel Mara, jeho pokus však letěl hodně vysoko nad branku soupeře.

31

Liberec drží míč, ale akce řeší zatím jen dlouhými nákopy, což není ta správná cesta. Obránci rumunského celku balóny dobře sbírají.

33

Hra je znovu hodně kouskována drobnými fauly a nepřenostmi, což je voda na mlýn pro domácí, kteří se nemusejí nikam hnát.

34

Slovan akci opět řešil dlouhým nákopem vpřed, míč ale sebral pozorný brankář FCSB.

35

Domácí v kombinaci, soupeř však rychle zapresoval a donutil rumunský celek k chybě.

36

Pešek centrem z pravé strany našel na hranici vápna Yusufa, ten si ale vůbec nerozuměl s Beranem a míč jen odevzdal do držení domácích.

37

Hra Liberce zatím postrádá jakoukoliv kloudnou kombinaci. Hosté proti oslabenému soupeři hrají jen na dlouhé nákopy a tudy opravdu cesta nevede.

38

Mosquera vybojoval rohový kop. Hosté jej rozehráli dlouhým centrem, ovšem hlavička Kačaraby byly zablokována, stejně jako následný centr Koscelníka.

39

Rohový kop si Liberec vzápětí zopakoval, jenže Mosquera, ani Beran neadresovali do šestnáctky přesné centry. Po faulu Peška navíc Severočeši o balón přijdou.

40

Hra je opět přerušena a ve vápně zůstává ležet v problémech jeden z domácích hráčů, ale nepůjde o nic vážného.

41

Rumuni vzápětí rozehráli rohový kop, ale nikdo v červeném se před branku nenatlačil. Slovan však míč jen odkopl a domácí jdou opět vpřed.

42

Nakonec hosté nechali prostor Popescuovi, který vypálil, rána však byla zablokována. Hosté otáčejí hru a kombinují.

43

Po delší době velká šance Liberce. Koscelník posadil krásný centr na hlavu Yusufa, který míč prudce trkl na branku, ovšem ránu směřující k tyči dokázal brankář Straton vyrazit.

44

Pešek se protáhl do vápna, kde mu ale míč utekl a místo něj trefil nohy obránce. Výsledkem je žlutá karta.

45

V první půli se nastavují tři minuty.

45+1

Pešek hledal centrem na zadní tyči Mosqueru, ten byl ovšem dobře pokryt obráncem a navíc ne zrovna ideálně zpracoval.

45+3

Závěr první půle je znovu hodně neurovnaný, oba celky už jsou hlavami nejspíš v kabině.

45+3

První poločas končí.

První půle minulostí, branku jsme však neviděli. Průběh výrazně ovlivnila červená karta pro domácího stopera Cana, následné velké šance Yusufa - jak z přímého kopu, tak po hlavičce - ale gólman FCSB lapil. Hosté měli navrch, ale ve druhé půli musejí ještě výrazně přidat.

Druhý poločas začíná.

46

Hosté uvedli míč do hry a ihned kombinují směrem vpřed.

46

A hned na úvod velká šance! Vápnem FCSB proletěl prudký centr, který netrefil Beran, míč však propadl na Yusufa, který akrobaticky mířil kousek nad!

47

Beran se na útočné polovině provinil šlapákem, za který obdržel žlutou kartu.

48

Do zajímavé akce šli také domácí a prudký centr do vápna adresoval Pantiru, Petre se ale k němu nedostal.

49

Hosté si nyní hodně zahrávali, ale nakonec Tijani své zaváhání napravil. Míč však Liberec daleko neodehrál a domácí pokračují v útoku.

50

Hosté si koledují! Petre dostal krásný pas od Periana za obranu a byl sám před Nguyenem, ten ale jeho ránu reflexivně zastavil!

51

Právě Petre následně dojel Mosqueru u postranní čáry a za svůj zákrok uviděl žlutou kartu.

52

První střídání Hoftychovy družiny - Berana nahrazuje Rabušic.

53

Střídající Rabušic mohl být hned hrdinou, když se na zadní tyči dostal k hlavičce, jeho pokus směřující na opačnou tyč ale domácí brankář reflexivně vyrazil.

54

V pokračování akce přišel další ostrý centr, nicméně hostům byl pískán útočný faul.

55

Hromada s Mosquerou dobře kooperovali ve vápně, nakonec ale vybojovali pouze rohový kop.

56

Po centru z něj se k hlavičce dostal Koscelník, neměl však seřízena mířidla a zakončoval vedle branky.

57

Dlouhý centr z pravé strany dolétl do šestnáctky na hlavu Rabušice, ten ale podobně jako Koscelník před chvílí mířil vedle.

58

Popescu v blízkosti rohového praporku fauloval Koscelníka. Následný přímý kop šanci nepřinesl, jenže míč se vrátil k Peškovi. Ten dal obránci jesličky a vyslal prudký balón do vápna, kde nechybělo mnoho k tomu, aby jeden z tria hostů zakončil do prázdné branky.

59

Hosté tlačí. Další rohový kop přistál na hlavě Tijaniho, který poslal míč před branku na Maru, jeho zakončení ale zablokoval na poslední chvíli jeden z beků.

60

Po rohu se k odraženému míči tlačil Mara, tomu však balón na poslední chvíli ukopl Popescu. 

61

Znovu se Liberec nastěhoval na polovinu svého soupeře, ale opět z akce žádné šance nevzešly. 

62

Znovu ale byli hosté velmi blízko! Další centr přistál na hlavě Yusufa, který hlavičkoval mimo dosah brankáře k tyči, ovšem na čáře balón vyhlavičkoval Sut.

63

A další velká šance. Odražený balón posunul Hromada hlavou na Mikulu, jeho tečovaný pokus ale zamířil kousek vedle levé tyče.

64

Liberec dává gól! Hosté se konečně dostávají ze svého velkého tlaku do vedení. Na rohový kop Mosquery si naskočil aktivní Yusuf Hilál, který se dostal vysoko nad bránícího Suta, a míč nekompromisní hlavičkou poslal k bližší tyči. Gólman se pouze ohlédl - 0:1.

66

Aktivita hostů pokračuje. Mosquera hledal centrem Rabušice, míč byl ovšem sražen na další rohový kop.

67

Z rohu nic nepřišlo, ale po dalších centrech budou hosté mít šanci si celou akci zopakovat.

68

Znovu ale žádné ohrožení branky, gólman Straton si míč sebral.

68

Domácí podruhé střídají. Dohráno má Petre, jehož pozici zaujme Ion.

69

Mosquera si nyní užil gólovou radost jen chvíli, rozhodčí totiž chvíli předtím zapískal a Yusufovi za faul udělil žlutou kartu.

70

Dvacet minut do koncem drží Liberec jednobrankový náskok, rád by však přidal ještě alespoň jednu pojistku.

72

Hromada inkasoval tvrdý direkt na vlastní polovině, nakonec je ale zpět na nohou a hosté rozehrávají.

73

Momentální hluchá pasáž hry vyhovuje více hostům, domácí míče odkopávají a zdá se, že už nemají příliš mnoho sil v zásobě.

74

Naloženo dostal také Mara, který už toho má viditelně plné zuby. Liberec znovu u míče.

75

Yusuf mohl zaznamenat druhý gól v utkání, jeho prudká rána levačkou ale skončila v rukavicích brankáře.

77

Hra byla nyní opět přerušena, když na zemi zůstal ležet jeden z hostů. Lékařský tým ale vše rychle vyřešil.

78

Mosquera si šel za za pojistku, ovšem prudký centr nezpracoval a navíc byl u lajny ustrážen bekem.

79

Ani další akce nic kloudného nepřinesla. Centr na Rabušice byl hodně přetažený, Pešek jej navíc poté u pravé lajny nezachytil.

80

Hosté zaspali ve středu hřiště a domácí šli do brejku, naštěstí pro Liberec ale Ion nedostal vůbec přesný pas.

81

Perianu tentokrát zkusil překvapit brankáře Liberce ránou z vlastní poloviny, Nguyen ale míč lapil.

82

Pešek dobře stopoval dlouhý míč za obranu, ovšem Sut mu zakončení na poslední chvíli ukopl.

82

Liberec dává gól! Slovan přidává pojistku a přibližuje se vítězství po akci hodně podobné té první gólové. Mosquera vyslal do šestnáctky další parádní centr, na který tentokrát vyskočil na zadní tyči střídající Michael Rabušic a jeho prudká hlavička rozvlnila síť - 0:2.

84

Hosté se už nikam neženou, nyní hraje vše pro ně.

85

Druhé střídání hostujících barev, Jakuba Peška nahradil Jan Matoušek.

86

Domácí v závěru sympaticky nic nebalí a drží se na polovině soupeře, Liberec ale nechce dopustit žádné drama.

87

K míči se navíc fotbalisté Slovanu dostali velmi rychle znovu, Mosquera šetří cenné vteřinky.

88

Tijaniho nákop nikoho v modrém nenašel, domácí brankář míč sebral pohodlně do svých rukavic.

89

Ještě jedno střídání hostů - Hromadu nahradil Chaluš.

90

Málem to bylo 0:3. Matoušek dostal kolmici za obranu, kde oběhl brankáře, následně ale ještě chtěl přihrávat Rabušicovi, ovšem pas na něj byl zablokován.

90+1

Nastavují se tři minuty. Po rohu hlavičkoval právě Rabušic, tentokrát ale jeho hlavička mířila vedle branky.

90+2

Utkání už se pouze dohrává, Liberec zkušeně míří za postupem do 4. předkola Evropské ligy.

90+3

Velká šance na závěr duelu, Marovu ránu z jedničky z hranice vápna ale gólman FCSB skvěle vyrazil.

Utkání končí.

Je konec. Liberec nakonec splnil jakousi povinnost a vyřazuje oslabenou FCSB na jejém hřišti. Prvním poločase se sice spíše protrápil, ale ve druhém poločase už byl jasně lepší a vše korunoval po hodině hry svou přesnou hlavičkou Yusuf Hilál. Pojistku nakonec přinesla poslední desetiminutovka, kdy zvýšil na 0:2 Rabušic.

Liberec slaví postup do závěrečného předkola EL, kde utká s lepším z dvojice APOEL vs. Zrinjski. Kypřané prozatím vedou 2:1. Jisté však je, že Liberec bude hrát doma.

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy