V Evropské lize končí Procházka i Necid s Hlouškem, překvapivě končí Tottenham

Aktualizováno 23. 2. 2017 23:10
S Evropskou ligou se loučí před branami osmifinále Legia Varšava s Tomášem Necidem a Adamem Hlouškem i Osmanlispor s Václavem Procházkou. V soutěži končí Tottenham, který doma nenapravil úvodní prohru 0:1 s Gentem a jen remizoval 2:2.
Václav Procházka v Evropské lize končí
Václav Procházka v Evropské lize končí | Foto: ČTK

Praha - Ve 2. kole Evropské ligy končí týmy hned tří českých fotbalistů. Legia Varšava s Tomášem Necidem a Adamem Hlouškem vypadla po prohře 0:1 na hřišti Ajaxu Amsterodam. Osmanlispor s Václavem Procházkou doma prohrál 0:3 s Olympiakosem Pireus. Turecký celek nevyužil nadějnou bezbrankovou remízu z prvního duelu v Řecku. Dva góly dal íránský útočník Karim Ansarifard.

I v odvetě se hrálo dlouho bez branek, na čemž měl podíl i Procházka, který nechyběl v základní sestavě domácího týmu. Jenže krátce po změně stran defenziva Osmanlisporu neuhlídala rohový kop a Ansarifard nasměroval Olympiakos za postupem. U druhého inkasovaného gólu byl i Procházka, který se nechal ve vápně obejít přihrávajícím Andrutsosem.

Také mezi Ajaxem a Legií byl po prvním utkání stav 0:0 a odvetu rozhodl jediný gól. Ve 49. minutě domácí rozebrali obranu Legie a Nick Viergever dorazil míč do odkryté branky. Hloušek odehrál za Legii celé utkání, Necid nastoupil v 73. minutě, ale ani on vyřazení neodvrátil. V sestavě Ajaxu chyběl zraněný Václav Černý.

V soutěži tak vedle Černého zůstává z českých fotbalistů už jen Jakub Brabec, který pomohl Genku k postupu přes Astru Giurgiu. Po úvodním výsledku 2:2 stačila belgickému celku výhra 1:0. Na udržení čistého konta se podílel i Brabec, který odehrál celý zápas.

Dramatický průběh měl souboj Petrohradu s Anderlechtem. Ruský gigant doma smazal prohru 0:2 z prvního duelu a vedl už 3:0, na všech gólech se přitom podílel Giuliano. Jenže v poslední minutě se hlavou prosadil Isaac Kiese Thelin a zařídil Anderlechtu postup zásluhou gólu vstřeleného na hřišti soupeře.

Ani obří chyba Jannika Vestergaarda nezabránila Mönchengladbachu k postupu přes Fiorentinu. Dánský stoper při rozehrávce promáchl a upadl, čímž umožnil Borjovi Valerovi snadný gól už na 2:0, jenže hosty zachránil útočník Lars Stindl. Během jedenácti minut vsítil hattrick, nejrychlejší v Evropské lize od září 2014, a zařídil výhru 4:2 znamenající postup.

Hattrickem se blýskl také Nabil Fékir, který pomohl Lyonu k výhře 7:1 nad Alkmaarem.

V soutěži končí Tottenham, který doma nenapravil úvodní prohru 0:1 s Gentem a jen remizoval 2:2. A to i vinou toho, že 50 minut hrál bez vyloučeného Dele Alliho, který ostře zajel do protihráče šlapákem. I v deseti se Tottenham dostal do vedení 2:1, ale potřebný třetí gól nevstřelil, naopak znovu inkasoval.

Odvetná utkání 2. kola fotbalové Evropské ligy:

Osmanlispor - Olympiakos Pireus 0:3 (0:0)

Branky: 47. a 87. Ansarifard, 70. Elyounoussi. První zápas 0:0, postoupil Olympiakos.

APOEL Nikósie - Athletic Bilbao 2:0 (0:0)

Branky: 46. Sotiriu, 54. Gianniotas z pen. ČK: 65. Sotiriu - 90.+1 Iturraspe. První zápas 2:3, postoupil APOEL.

Ajax Amsterodam - Legia Varšava 1:0 (0:0)

Branka: 49. Viergever. První zápas 0:0, postoupil Ajax.

Zenit Petrohrad - Anderlecht 3:1 (1:0)

Branky: 24. a 78. Giuliano, 72. Dzjuba - 90. Thelin. První zápas 0:2, postoupil Anderlecht.

AS Řím - Villarreal 0:1 (0:1)

Branka: 16. Borré. ČK: 81. Rüdiger (AS). První zápas 4:0, postoupil Řím.

Besiktas Istanbul - Hapoel Beer Ševa 2:1 (1:0)

Branky: 17. Aboubakar, 87. Tosun - 64. Nwakaeme. První zápas 3:1, postoupil Besiktas.

Genk - Astra Giurgiu 1:0 (0:0)

Branka: 67. Pozuelo. První zápas 2:2, postoupil Genk.

FC Kodaň - Ludogorec Razgrad 0:0

První zápas 2:1, postoupila Kodaň.

Tottenham - Gent 2:2 (1:1)

Branky: 10. Eriksen, 61. Wanyama - 20. vlastní Kane, 82. Perbet. ČK: 40. Alli (Totenham). První zápas 0:1, postoupil Gent.

Fiorentina - Mönchengladbach 2:4 (2:1)

Branky: 15. Kalinič, 28. Valero - 44. z pen., 47. a 55. Stindl, 60. Christensen. První zápas 1:0, postoupil Mönchengladbach.

Olympique Lyon - AZ Alkmaar 7:1 (4:1)

Branky: 5., 27. a 78. Fékir, 17. Cornet, 34. Darder, 86. Aouar, 89. Diakhaby - 26. Garcia. První zápas 4:1, postoupil Lyon.

Šachtar Doněck - Celta Vigo 0:2 po prodl. (0:0, 0:1)

Branky: 90. Aspas z pen., 108. Cabral. První zápas 1:0, postoupila Celta.

Zeman jmenoval Václava Čapku předsedou Vrchního soudu v Olomouci

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval Václava Čapku novým předsedou Vrchního soudu v Olomouci. Současný místopředseda olomouckého soudu od října nahradí ve funkci Roberta Grygu, kterému končí sedmileté funkční období. Prezident zároveň jmenoval 29 soudců, kteří budou působit na obecných soudech. Nejvíce nováčků zamíří do obvodu pražského městského soudu.