Rumuni pění: I sudí byl proti nám, měli jsme kopat dvě penalty a vyloučení byla chyba

Rudolf Černík Rudolf Černík
25. 9. 2020 6:03
Od začátku šlo všechno proti nim. Pro utkání 3. předkola fotbalové Evropské ligy se Slovanem Liberec dával FCSB kvůli koronaviru horko těžko dohromady sestavu, musel si půjčovat hráče i nasadit nezkušené mladíky. A ještě je pak podle názoru představitelů rumunského klubu zařízl rozhodčí, který se podepsal pod výhru českého klubu 2:0 a jeho postup.
Alijar Aghajev, rozhodčí duelu FCSB - Liberec ve 3. předkole fotbalové Evropské ligy
Alijar Aghajev, rozhodčí duelu FCSB - Liberec ve 3. předkole fotbalové Evropské ligy | Foto: Reuters

Rumunům vadilo posouzení hned několika situací. "Perianu dostal žlutou kartu za simulování, ale byl to faul. Možná nepadal úplně přirozeně, ale měla to být penalta," upozornil sportovní ředitel bývalé Steauy Mihai Stoica na zákrok Martina Koscelníka ze 13. minuty.

Po něm mohl rozhodčí Alijar Aghajev skutečně klidně nařídit pokutový kop. Pro hosty bylo štěstí, že na utkání nebyl videorozhodčí. "Pak tam byl faul na Suta, jasná penalta," viděl Stoica i další podezřelý zákrok.

Osudem těžce zkoušený domácí celek navíc ještě více poslala dolů 20. minuta a vyloučení. "Před červenou kartou byl v první fázi faul na Canu," prohlásil Stoica a také tohle tvrzení mu mohl stěží někdo zazlívat.

Skutečně to totiž vypadalo, že si liberecký Jhon Mosquera pomohl rukama, aby se dostal před soupeře, a ten ho zatáhl až poté, co se to Kolumbijci podařilo. "Ten mladý kluk, který hrál perfektně, následně udělal chybu, dostal červenou kartu a vypadli jsme," posteskl si funkcionář FCSB.

Ovšem ani při dlouhé přesilovce si Liberec dlouho nevěděl rady. "Myslím, že jsme potřebovali ještě tak dva tři hráče, a porazili bychom je. Mana, Morutana a řekněme Cretua," vyjmenoval kouč Mihai Pintilii, jenž se při skládání týmu musel obejít bez patnácti hráčů kádru včetně největší hvězdy Dennise Mana.

"Covid-19 nás bohužel neopouští, naše smůla," posteskl si Pintilii, jenž ostatně také vedl mužstvo místo rovněž nakaženého hlavního kouče, jímž je Anton Petrea.

"Vinu nenese nikdo. Příště se pokusíme být ještě pozornější k pokynům, ještě zodpovědnější. Nikdo nemůže hráčům nic vyčítat, snažili se, chtěli, nechali tam všechno. Děkuji těm, co nás doplnili. Byli neuvěřitelní," chválil zaskakující trenér posily, které dorazily na poslední chvíli, jen pro tento zápas a s mužstvem neabsolvovaly ani jeden trénink…

Slovan se i tak proti poslepovanému soupeři hodně dlouho trápil, gól mu dal až po hodině hry. "Domácí dali dohromady mužstvo na poslední chvíli. Ale přibylo tam hodně zkušených hráčů, výborných fotbalistů, jak jsme viděli. Respekt před soupeřem, jak to poskládal. Viděli jste český nároďák proti Skotsku," připomněl kouč Liberce Pavel Hoftych podobnou zkušenost, jakou udělala česká reprezentace v Lize národů.

I pro jeho celek prý šlo o složitou situaci. "Věděli jsme, že nás nečeká nic jednoduchého, že to je atypický zápas. Naši hráči zase nemají tolik pohárových zkušeností, aby to pro ně bylo jednoduché. Říkali jsme jim, ať zůstanou v klidu," prozradil Hoftych pokyn, který se ovšem moc nedařilo plnit. 

"Samozřejmě nám pomohlo vyloučení a první gól Hilála. Ulevilo se nám obrovsky. Ještě předtím nás podržel brankář Nguyen, soupeř měl tutovku, do té doby asi největší v zápase," oddechl si Hoftych.

Fotbalová republika, díl třetí: Návrat k fotbalu v Hýskově | Video: Sport
 

Právě se děje

před 5 minutami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 26 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy