Odměna pro Liberec, vyhrál na půdě Gentu 2:1. Dál už ale projít nemůže

3. 12. 2020 20:55
Fotbalisté Liberce vyhráli v předposledním 5. kole skupiny L v Evropské lize v Gentu 2:1, po remíze Crvené zvezdy Bělehrad s Hoffenheimem ale ztratili i teoretickou naději na postup.
Fotbalisté Liberce slaví gól v zápase Evropské ligy Gent - Liberec
Fotbalisté Liberce slaví gól v zápase Evropské ligy Gent - Liberec | Foto: Reuters

Slovan poslal do vedení ve 32. minutě Kamso Mara a pojistku přidal v 55. minutě Taras Kačaraba. Za domácí vzápětí snížil Roman Jaremčuk.

Zápas českého mužského týmu poprvé v pohárových soutěžích UEFA řídila žena. Utkání v Gentu rozhodovala trojice ukrajinských sudí v čele s hlavní Katerynou Monzulovou.

Gent stejně jako v úvodním vzájemném duelu od úvodu více držel míč a byl aktivnější, ale znovu se mu nevedlo ve finální fázi. V šesté minutě se dostal do otevřené obrany Bukari a hosty poprvé zachránil brankář Nguyen, který zmenšil úhel a střelu vyrazil.

Poté se domácí u rozhodčí Monzulové marně dožadovali penalty a na druhé straně v dobré pozici hlavičkoval vedle Hilál. V 21. minutě měl další šanci Bukari, z úhlu ale Nguyena opět nepřekonal. Následně pálil vedle Jaremčuk.

Ve 32. minutě nečekaně otevřeli skóre po povedeném brejku Severočeši. Mara si narazil míč s Peškem a ve vápně s pomočí teče Mohamaddího překonal brankáře Bolata. Liberec se prosadil z první střely mezi tyče.

Gent, kterému patří v belgické lize až 11. místo, inkasovaný gól rozhodil a hosté brzy po přestávce zvýšili. Z přímého kopu z hranice vápna ještě Hilál trefil brankáře Bolata, ale v 55. minutě už Liberečtí dotlačili po závaru míč za čáru. Gól byl připsán Kačarabovi.

V 59. minutě domácí snížili, po narážečce s Dorschem se trefil zhruba z 20 metrů přesně k tyči Jaremčuk. Vzápětí mohl odpovědět Hilál, ale radost mu zkazila tyč. Bahrajnský útočník se neprosadil ani v 80. minutě, kdy nevyužil sólový únik. Hosty už to ale nemuselo příliš mrzet, v nervózním závěru plném žlutých karet cenné vítězství udrželi.

Liberec navázal na úvodní domácí výhru 1:0 nad Gentem a druhý tým předčasně ukončené minulé sezony belgické ligy překvapivě porazil i podruhé.

Další tři duely skupiny ale Severočeši prohráli a před závěrečným zápasem za týden doma s Crvenou zvezdou už nemohou postoupit. Slovan ztrácí na bělehradského soupeře nedostižné čtyři body, má ale jistotu, že skončí v tabulce třetí před Gentem, který je bez bodu.

Utkání 5. kola základní skupiny L fotbalové Evropské ligy:

KAA Gent - Slovan Liberec 1:2 (0:1)

Branky: 59. Jaremčuk - 32. Mara, 55. Kačaraba. Rozhodčí: Monzulová - Ardaševová, Strilecká (všechny Ukr.). ŽK: Mohammadí, Kums, Hanche-Olsen, Bukari, Jaremčuk - Mara, Matoušek, Sadílek, Rabušic. Bez diváků.

Gent: Bolat - Hanche-Olsen, Arslanagic, Fortuna - Castro-Montes (57. Kleindienst), Dorsch, Owusu (62. Bezus), Kums, Mohammadí - Bukari - Jaremčuk. Trenér: De Decker.

Liberec: Nguyen - Koscelník, Kačaraba, Jugas, Mikula - Sadílek - Pešek (74. Matoušek), Mara, Beran (67. Hromada), Mosquera - Hilál (85. Rabušic). Trenér: Hoftych.

Crvena zvezda Bělehrad - Hoffenheim 0:0

CZ: Borjan - Gajič, Pankov, Milunovič, Degenek - N. Petrovič, Sanogo, Kanga (80. Nikolič) - El Fardou Ben (80. Erakovič), Spiridonovič (46. Vukanovič) - Falcinelli (89. Boakye). Trenér: Stankovič.

Hoffenheim: Baumann - Skov (89. Sessegnon), Bogarde, Vogt, Nordtveit, John - Geiger (58. Grillitsch), Rudy (72. Kasim) - Gačinovič (72. Baumgartner), Klauss, Dabbur (46. Kramarič). Trenér: Hoeness.

1. Hoffenheim 5 4 1 0 13:1 13
2. CZ Bělehrad 5 3 1 1 9:4 10
3. Liberec 5 2 0 3 4:13 6
4. Gent 5 0 0 5 3:11 0

před 51 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.