"Rasismu říkáme jasné ne!" Slávisté včetně obviněného Kúdely vystoupili ve videu

ČTK ČTK
21. 3. 2021 15:03
Fotbalisté Slavie vystoupili proti rasismu. Všichni hráči včetně trenéra Jindřicha Trpišovského ve speciálním videu odmítli jakékoliv rasistické projevy a kapitán Jan Bořil zdůraznil, že červenobílí jsou multikulturním mužstvem s 11 národnostmi.

Během čtvrteční odvety osmifinále Evropské ligy v Glasgow obvinil záložník Rangers Glen Kamara slávistu Ondřeje Kúdelu z rasistické urážky, český hráč ale nařčení ostře odmítl, stejně jako pražský klub.

"Rasismus nepatří do fotbalu ani do společnosti, nesmí mít místo nikde v našich životech. Jakékoliv jeho formy jsou nepřijatelné. My jsme Slavia, tým hráčů z 11 zemí a tří kontinentů, a říkáme rasismu jasné ne," uvedl Bořil ve videu.

V něm postupně rasismus odmítli všichni hráči A-týmu včetně Kúdely i zraněného brankáře Ondřeje Koláře, jemuž útočník Rangers Kemar Roofe způsobil ve čtvrtečním duelu brutálním zákrokem po hodině hry zlomeninu v obličeji.

Pražané zveřejnili video v Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace. Zřejmě je i reakcí na události z odvety ve Skotsku, kterou slávisté vyhráli 2:0 a postoupili do čtvrtfinále Evropské ligy.

V 87. minutě Kúdela po jednom z řady nesportovních zákroků domácích, kteří v oslabení o dva vyloučené hráče viditelně neunesli vývoj utkání, přiběhl ke Kamarovi a cosi mu pošeptal. Finský záložník tmavé pleti tvrdí, že mu český obránce v angličtině řekl, že je "z…aná opice". To však Kúdela popřel. Ke Kamarovi prý pronesl, že je "z…aný chlápek".

Ruku přiloženou na ústa slávista vysvětlil tím, že tak běžně komunikuje na hřišti se spoluhráči a trenéry, a to i z taktických důvodů. Pohyb pak podle něj člověk udělá automaticky.

Roztržka pokračovala po zápase. Domácí nechtěli vpustit Pražany do kabin a Kamara podle červenobílých Kúdelu zbil pěstmi v útrobách stadionu při setkání obou hráčů a trenérů, které zorganizovala UEFA. Slavia podala kvůli napadení trestní oznámení prostřednictvím českého velvyslanectví ve Velké Británii a jako svědka uvedla i trenéra Rangers Stevena Gerrarda. UEFA podle Pražanů scénu zdokumentovala v zápise o utkání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Hlavním městem Indonésie bude nově Nusantara na Borneu

Indonéský parlament schválil zákon o přesunu hlavního města z přelidněné Jakarty na ostrov Borneo, informovala agentura Reuters s odvoláním na předsedkyni parlamentu Puan Maharaniovou. Již v pondělí vláda oznámila, že nová metropole ponese jméno Nusantara.

Schválený zákon o hlavním městě poskytuje právní rámec pro realizaci ambiciózního plánu přesunu hlavního města, který prezident Joko Widodo představil v roce 2019. Norma stanovuje, jak bude výstavba nové metropole financována a spravována.

V pondělí ministr pro místní rozvoj Suharso Monoarfa uvedl, že nové hlavní město se bude jmenovat Nusantara, což je ve staré javánštině označení pro indonéské souostroví.

Ostrov Borneo sdílí Indonésie s Malajsií a Brunejí. Budoucí indonéská metropole má vzniknout v džungli provincie Východní Kalimantan, přibližně na půli cesty mezi městy Balikpapan a Samarinda, uvedla agentura DPA.

V nejlidnatější muslimské zemi světa, která má přes 273 milionů obyvatel, se debaty o zbudování nové metropole vedly několik desetiletí. V Jakartě ležící na přelidněném ostrově Jáva v současnosti žije kolem deseti milionů obyvatel, její širší aglomerace jich má až 30 milionů. Město se potýká se špínou a smogem, ale také s častými zemětřeseními a ničivými záplavami. Trápí je rovněž stoupající hladina oceánů i špatná infrastruktura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy