35. Hunt
67. Gando
90. Antonov
63. Mešanovič

Dobrý den, vítejte při sledování online reportáže z prvního utkání 2. předkola Evropské ligy mezi Levadií Tallinn a Slavií Praha. Zápas začne v Estonsku ve čtvrtek 14. července v 18:00.

Pražská Slavia se do evropských pohárů vrací po dlouhých sedmi letech soužení a ve 2. předkole Evropské ligy ji los zavál do Estonska. Jejím soupeřem je devítinásobný mistr estonské soutěže Levadia Tallinn. Sešívaní jsou ve dvojzápase favoritem, ale přeci jen už na evropské scéně dlouho nehráli, a tak jsou očekávání různá. První utkání v Tallinnu začne v 18:00.

Základní sestava Levadie Tallinn:

Lempets - Podholjuzin, Morozov, Tabi Manga, Gando - Kobzar, Kaljumäe, Antonov, Luts – Mirančuk, Hunt (C). Trenér: Igor Prins.

Náhradníci: Pikker – Ojamaa, Kannel, Vainumäe, Kuusma, Raudsepp, Gatagov.

Základní sestava Slavie Praha:

Berkovec – Holík, Ngadeu-Ngadjui, Deli, Bořil (C) – Mingazov, Hušbauer, Souček, Barák, Zmrhal – Mešanovič. Trenér: Dušan Uhrin mladší.

Náhradníci: Pavlenka – Mikula, Kenija, Van Buren, Mihalík, Bílek, Frydrych.

Utkání Levadie se Slavií se odehraje na tomto stadionku Kadriorg v Tallinnu. Stadion pojme 5 000 diváků.

Přestože byl klub Levadie založen teprve v roce 1998, rychle se vyšvihl mezi elitu. V prvních dvou sezonách v nejvyšší soutěži získal s obrovským náskokem titul. V dalších letech přidala Levadia ještě sedm, ten poslední v roce 2014. Před rokem skončila Levadia v Estonsku druhá za městským rivalem Florou. V prvním předkole Evropské ligy si Tallinn poradil s faerským Tórshavnem, ale nebylo to příliš přesvědčivé představení. Postup se zrodil po domácí remíze 1:1 a výhře 2:0 na Faerských ostrovech. V lize je Levadia momentálně třetí, o víkendu ovšem prohrála na půdě předposledního týmu soutěže. Před dvěma lety se Levadia v kvalifikace o Ligu mistrů potkala se Spartou. V Praze prohrála 0:7, domácí remíza 1:1 už nic neřešila. Více čtěte zde.

Slavia Praha se do Evropy vrací po dlouhých letech. Naposled se v roce 2009 představila ve skupině Evropské ligy, kde ale nedokázala přes Lille, Janov a Valencii postoupit dál. V dalších letech přišlo dlouhé ligové trápení, které zlomili sešívaní až v minulé sezoně. Pátá příčka sice sama o sobě postup do Evropy nezajišťovala, ovšem po triumfu Mladé Boleslavi v Mol Cupu mohli slávisté začít slavit. Před začátkem nové sezony čerpala Slavia síly na soustředění v Rakousku, kde však ve třech přátelských zápasech s evropskými kluby jen jednou remizovala. Následovala vítězství 3:0 nad Prešovem a Libercem. V generálce ve Splitu už ale slávisté zase prohráli 0:1. Více informací z tábora Slavie a ohlasy trenéra Uhrina naleznete zde.

Zápas dostali na starosti irští rozhodčí. Jako hlavní bude na trávníku působit Neil Anthony Doyle. Na čarách mu budou asistovat Allen Lynch a Michelle O'Neillová. Trochu netradičně bude mít tedy ženské pohlaví v utkání své zastoupení.

Ze zdravotních důvodů chybí Slavii v Estonsku Jasmin Ščuk, individuální tréninkový plán mají naordinovaný zase Milan Škoda a Dušan Švento, kteří sešívaným v obnovené premiéře v Evropské lize také nepomohou. Hrát nebude ani Gino van Kessel, jehož Slavia podepsala teprve včera. Tento nizozemský fotbalista se představí nejdříve za týden v odvetě.

SL, Slavia-Baník: Milan Škoda
SL, Slavia-Baník: Milan Škoda | Foto: Milan Kammermayer
1.

Utkání právě začalo.

1.

Výkop obstarali slávisté v červeno-bílých dresech, Levadia hraje v zeleném. V Tallinnu panuje slunečné počasí s osmnácti stupni Celsia. V úvodní minutě je slyšet fanoušky Slavie, Pražané také vedou první útočnou akci.

2.

Slavia pronikla po levém křídle a přízemní přihrávka mířila do nebezpečného prostoru ve vápně. Gando stačil odvrátit na rohový kop, při němž sešívaní posléze faulovali.

3.

Hunt nedokázal zpracovat vysoký balon od obránců, na polovině hřiště poté srazil Hušbauera k zemi nedovoleným způsobem Antonov.

4.

Mešanovič se zleva tlačil před branku, ale byl za cenu dalšího rohu ubráněn Tabi Mangou. Levadia odvrátila balon ze šestnáctky, ovšem po faulu napravo bude rozehrávat přímý kop Hušbauer.

5.

Tentokrát slávisty ve vápně zastavil ofsajd Ngadeua-Ngadjuia, což je škoda. Jelikož Hušbauerova standardní situace nebyla zahrána špatně.

6.

Pražský celek potvrzuje v prvních minutách roli favorita a hraje se převážně na obranné polovině Tallinnu. Bořil se s balonem dostal až za brankovou čáru.

8.

Levadia se poprvé v zápase nastěhovala před branku Berkovce, ale nic nebezpečného vyprodukovat nedokázala. Gandova střela zamířila nad branku.

9.

Tallinnská defenziva zvládla ubránit centr z levé strany, ale Pražané se před bránu Lempetse dostávají poměrně lehce. S bráněním má estonský tým problémy.

10.

Slavia zatím útočí permanentně po levém křídle. Po dalším centru se dostal k hlavičce Mingazov, jenomže balon nepustil na branku jeden z obránců.

12.

Hušbauer byl poněkolikáté v zápase faulován, Slavia zakončila útočnou akci střeleckým pokusem z kopačky Baráka. Lempets vyrazil na roh.

14.

Mešanovič střílel po Hušbauerově rohovém kopu mimo branku, na opačné straně mířil jeden z domácích fotbalistů z přímého kopu nepřesně.

15.

Ngadeu-Ngadjui se stal obětí útočného faulu Hunta, ještě předtím zastavilo útočnou akci Slavie postavení mimo hru. Nyní rozehrávají Pražané vzadu.

19.

Levadia nepustila slávisty do zakončení po centru Holíka, načež byl faulován domácí útočník Hunt. Hra pokračuje, Hunt leží za postranní čárou.

20.

Hunt už je zpět na hřišti a mohl sledovat, kterak Mingazov vrací do hry přetažený centr z levé strany. Lempets ale míč v pohodě sebral.

21.

Na opačné straně si pohrál s obránci Slavie na levém křídle Luts a odcentroval před branku. Berkovec byl připraven a jistě zasáhl.

22.

Slávisté nedokázali využít zaváhání v rozehrávce Levadie a Souček byl s balonem vytlačen za postranní čáru. Vhazuje Tallinn.

23.

Levadia se záhy dostala ke standardní situaci z vlastní poloviny a zkusila nakopnout balon před Berkovce. Komunikace gólmana Slavie s beky zafungovala, míč skončil v rukavicích brankáře.

24.

Sešívaní zastavili útok soupeře po pravé straně velmi brzy, ale Tallinn míč znovu vybojoval. Po práci Lutse a centru z levého křídla zasáhl Berkovec, ačkoliv musel zbourat spoluhráče Součka.

25.

Hušbauer rozehrával dva rohové kopy v krátkém časovém sledu a po tom druhém hlavičkoval úplně volný Souček těsně nad Lempetsovu branku.

27.

Ani další obrovská šance není Slavií využita! Přesnou přihrávku si v šestnáctce zpracoval Hušbauer, posadil si na zem Lempetse, ale místo odkryté branky trefil tyč.

28.

Po dvou šancích ze vzduchu můžu slávisty tato Hušbauerova rozhodně nejvíce mrzet. Ale sešívaní pokračují v ofenzivním výkonu.

29.

Levadia zvládla ubránit nepřehlednou skrumáž po Hušbauerově akci, nyní už slávisté útočí po pravé straně. Vhazovat bude Holík.

30.

Zmrhalovu ránu dokázal Lempets vyrazit, ale snažit se nemusel. Slávistickému fotbalistovi byl odpískán ofsajd.

31.

Na druhé straně ztroskotala akce Levadie na hráči s číslem devětadevadesát. Kobzarovi se centr nepodařil, míč skončil vedle Berkovcovy branky.

32.

Tallinnští drží balon na kopačkách a Tabi Manga vzadu pořádně zariskoval. Pustil se mezi dva slávisty a naštěstí pro estonské příznivce o míč nepřišel.

33.

Ngadeu-Ngadjui a Deli. Africká stoperská dvojice v zadní řadě Slavie dnes funguje spolehlivě, avšak žádnou kritickou situaci ještě řešit nemusela. Nyní se stará o rozehrávku.

34.

Levadii se v posledních momentech podařilo tlak Slavie přeci jen trochu otupit. Akce Pražanů po levé straně končí ofsajdem.

35.

A je to tady! Poprvé musela obrana Slavie řešit nějaké nebezpečí, což nezvládla. Na levé straně si domácí hráči vyměnili balon, centr Mirančuka nalezl úplně volného RIMA HUNTA, a ten zakončoval do prázdné branky - 1:0!

37.

Slavia si prohrávat v tomto zápase určitě nezaslouží, před Levadií totiž měla hned tři dobré šance. A tak se Pražané hned po inkasovaném gólu ženou dopředu.

39.

Hušbauerův rohový kop tentokrát žádné ohrožení pro Lempetsovu branku nepřinesl. Estonský brankář si o něco později došel pro pohodlný balon.

40.

Slavia mohla brzy srovnat, jenže ani další gólová šance gólem neskončila. Zmrhal šel po chybě obránců sám na Lempetse, který ovšem jeho střelu dokázal vyrazit!

41.

Gando odvrátil centr slávistů z levé strany na rohový kop. K míči se opět staví Hušbauer.

42.

Ne, z tohoto mráčku nezapršelo. Tallinnská obrana si s Hušbauerovým rohem poradila, navíc o něco později se útočným faulem provinil Zmrhal.

43.

Slavia nepropadá žádné panice, stále má před sebou více než polovinu zápasu. Teď ji ale může mrzet ukončená akce Holíka, jenž se s míčem dostal do zámezí.

45.

Slávisté se prokombinovali až před šestnáctkou Levadie, kde ovšem jejich snahu zhatila nepřesná přihrávka. Na opačné straně bojuje s pražskými obránci Hunt a je při tom oslavován domácími příznivci.

45+1.

V prvním poločase se nastavuje ještě jedna minuta. Hušbauer ji načal přímým kopem z půlící čáry, červeno-bílí se ale ve vápně do zakončení neprodrali.

45+2.

Po faulu Podholjuzina dostali slávisté ještě poslední možnost v podobě standardní situace. Defenziva Tallinnu však Mingazovův balon odvrátila.

45+2.

První poločas skončil.

Druhý poločas začne přibližně v 19:02.

První poločas obnovené slávistické premiéry v Evropské lize skončil, a sice vítězstvím domácí Levadie. Ta byla od počátku pod tlakem Pražanů, ale hlavičku Mingazova zastavili domácí obránci, Souček mířil hlavou pro změnu nad branku. Za další dvě minuty už si Hušbauer dokonce položil brankáře Lempetse, potom ovšem nastřelil pouze tyčku. Zato Tallinn udeřil vlastně z jediné své možnosti. Deset minut před přestávkou rozebral obranu sešívaných na levém křídle a Mirančukův centr přetavil v jednoduchý gól kapitán Hunt. Další velkou příležitost Slavie neproměnil ani Zmrhal, kterého tváří v tvář vychytal brankář Lempets. Slavia svého soupeře po většinu první půle přehrávala, jenže nedokázal vstřelit ani jednu branku.

46.

Druhou půli odstartoval dotekem s míčem dosud jediný střelec Hunt a Levadia mohla do útoku. Po vhazování Podholjuzina se míč vrací až k brankáři Lempetsovi.

47.

Centr Mingazova skončil až v zámezí za postranní čárou. Jinak, obě mužstva ve druhém poločase pokračují beze změn. Slavia momentálně kombinuje na polovině hřiště.

48.

Díky Mešanovičovi se slávisté dostali k prvnímu rohu ve druhém poločase. Hušbauer dostal po rohu ještě možnost nápravy, oba centry ale obrana Levadie odvrátila.

49.

Slavia drží Levadii na začátku druhého poločasu pod zámkem. Souček se do vápna neproboural, po Barákově přihrávce zablokovali domácí pokus Hušbauera.

50.

Ani další střela sešívaných na Lempetse nedošla, protiútok zelených ovšem neměl dlouhého trvání. Deli a Ngadeu-Ngadjui kombinují na vlastní polovině.

51.

Ve druhé půli sledujeme stále stejný obraz hry. Centrum Tallinnu je obestavěno krásnými hradbami a nedobytnou tvrz dnes na trávníku vytvořili také fotbalisté Levadie.

53.

Po autovém vhazování Bořila vybojoval Barák proti dvojici protihráčů rohový kop. Ten rozehrál znovu Hušbauer, Mingazovův oblouček skončil pouze na brance.

54.

Kobzar inkasoval v jednom ze soubojů úder do hlavy a je ošetřován těsně za postranní čárou. Mezitím se chystá vhazovat Podholjuzin.

55.

Jeden z útočníků Levadie byl zachycen v ofsajdu a Slavia se pokusila zaskočit obranu soupeře rychlou rozehrávkou.

56.

Jenže sešívaní o balon brzy přišli a do brejku kvapila pro změnu Levadia. Mirančuk postupoval s balonem do otevřené obrany, naštěstí pro Pražany ale z hranice šestnáctky přestřelil.

57.

Slavia se dopředu neprotlačila po levé straně, a tak stopeři přenesli balon na stranu pravou. Nevyšlo to ani tam, a tak může vhazovat domácí Gando.

58.

Další z hráčů estonského celku si žádá ošetření, a to rovnou na hrací ploše. Hra je přerušena, v posledních momentech se Levadii podařilo dostat ze slávistických kleští.

59.

Tím zraněným hráčem je Luts, jehož ošetřování pokračuje mimo hřiště. Hušbauerova střela zpoza šestnáctky byla přizvednuta na rohový kop.

60

Po Hušbauerově rohu vracel míč před branku, až se jej nakonec povedlo do sítě dostrkat Ngadeuovi-Ngadjuiovi. Jenomže ještě předtím zahrál Mešanovič proti Huntovi vysokou nohou a hra byla přerušena.

61.

Slavia poprvé v zápase střídá. Na závěrečnou půlhodinu se na hřiště podívá Gruzínec Levan Kenija, utkání skončilo pro Antonína Baráka.

62.

Slavii může znovu mrzet Mešanovičův faul na Hunta z před pár minut, jelikož před brankou Lempetsa byla pořádná skrumáž. Situace opravdu zaváněla gólem.

63.

Je to gól, Slavii se podařilo vyrovnat! Střídající Kenija si poradil na levém křídle a dokázal odcentrovat na přední tyč. Hlavičkující MURIS MEŠANOVIČ prodloužil balon ke vzdálenější tyči, od které se odrazil za čáru. Brankář Lempets už jej chytil pozdě - 1:1!

67.

Jenže za další tři minuty si hráči Levadie berou své vedení zpět, to jsou věci! Znovu jejich první šance ve druhé půli a hlavička zapomenutého MARCELINA GANDA končí za zády Berkovce - 2:1!

69.

Střídání v týmu Levadie. Jevgenije Kobzara nahrazuje Andreas Raudsepp.

69.

Také trenér Uhrin reaguje na vývoj utkání střídáním. Stahuje ze hry Ruslana Mingazova a posílá na hřiště Jaroslava Mihalíka.

71.

Domácí obránce Tabi Manga musel být ošetřován za postranní čárou, a tak se nějakou chvíli nehrálo. Nicméně Slavia je po inkasované brance viditelně otřesená.

74.

Přízemní centr Keniji z levé strany jen proskákal tallinnskou šestnáctkou mimo nebezpečné prostory. Po nepřesvědčivě hlavičce Podholjuzina může pokračovat ve hře Mihalík.

75.

Kenija hru skutečně pořádně oživil a na levé straně je velice aktivní. Poslední centry ovšem Levadia odvrátila a gólman Lempets nakonec rozehrává od branky.

76.

A další tallinnský hráč se svíjí na hřišti v bolestech. Ostatní fotbalisté se občerstvují, ošetřovaným hráčem je Hunt. Tak v posledních momentech je hra pořádně rozkouskovaná.

77.

Levadia vrátila balon Berkovcovi a můžeme pokračovat. Zmrhal s Bořilem se však na levém křídle neprosadili. Hra je zpět na polovině hřiště.

78.

Zmrhal dostal míč na Keniju, který vybojoval rohový kop. Ještě před ním je ze hry stažen Muris Mešanovič, jehož střídá Mick van Buren.

79.

Po rohovém kopu se míč vrátil před branku Levadie, kde byl Josefem Hušbauerem (SLA) faulován Lempets. Slávista obdržel žlutou kartu.

82.

Hra už zase pokračuje, ale do konce základní hrací doby už toho moc nezbývá. Slavii sice může těšit vstřelená branka venku, ale přeci jen chtěla od dnešního zápasu určitě více.

83.

Nějaký ten čas ještě Pražané mají a aktuálně jsou nastěhovaní na útočné polovině. Deli a Ngadeu-Ngadjui přemýšlejí, kam dále posunout rozehrávku.

84.

Veliké šance na vyrovnání přišly po rohovém kopu! Brankář Lempets reflexivně vyrazil střelu Zmrhala a neprosadil se ani Ngadeu-Ngadjui, jehož ránu zablokovali obránci.

85.

Levadia ubránila velký závar před vlastní brankou, její brejk potom ale příliš dlouho netrval. Slavia se rychle vrací před Lempetse.

86.

Hušbauer zakončoval nepřesně, po výkopu od Lempetse se slávisté dostali zpět k balonu. Na levé straně hraje po vhazování Bořila Kenija.

87.

Sešívaní si musejí dávat pozor na protiútoky Levadii, které by případná třetí branka hodně pomohla. Raudseppův nepříjemný centr z pravé strany odvrátil Deli.

89.

Slavia se dostala k dalšímu rohovému kopu, který si vzal na starosti Kenija. Míč byl přizvednut na přední tyči, poté už jej obrana Levadie odkopla až k polovině hřiště.

90.

Rozběhla se poslední minuta regulérní hrací doby druhého poločasu. Rozhodčí zcela jistě něco nastaví. Nyní ovšem ožívají fanoušci Tallinnu, Levadia útočí.

90.

Tohle je pro Slavii závěr jako ze zlého sna! Její obrana má s každým útokem Levadie obrovské starosti a inkasovala také potřetí. Balon z levého křídla přešel přes Mirančuka až na volného ILJU ANTONOVA, jenž zakončil přesně k tyči - 3:1!

90+2.

Levadia zvládla ubránit rohový kop Keniji, brankář Lempets musel zasahovat proti dorážce Hušbauera zpoza velkého vápna. Nyní je na hřišti ošetřován jeden z domácích.

90+3.

Ilja Antonov (LEV) obdržel žlutou kartu za protesty proti rozhodčímu, který neodpískal faul na jeho osobu.

90+5.

Slávisté si zhluboka oddychli, když Berkovec dokázal vytěsnit nebezpečnou ránu Mirančuka na rohový kop! Slavia pak ubránila rovnou dva rohy.

90+6.

V Tallinnu se ještě stále hraje, domácí byli v zápase mnohokrát ošetřovaní, a tak se nastavuje velká porce. Kenijův roh už může být tím posledním.

90+6.

Utkání skončilo.

Zápas je u konce, v Tallinnu se zrodilo velké překvapení a domácí Levadia porazila Slavii 3:1. Pražanům nejprve ve druhém poločase nebyl uznán gól kvůli Mešanovičovu faulu, ale po hodině hry už se sešívaní mohli radovat z vyrovnání zrovna po trefě Mešanoviče. Jenomže Levadia si vzala náskok rychle zpět, když slávisté zapomněli na hlavičkující Ganda. Zmrhal ani Ngadeu-Ngadjui své šance nevyužili a v devadesáté minutě inkasovala děravá obrana Slavia potřetí. Přihrávka z levé strany propadla až na Antonova, a ten prostřelil Berkovce. Brankář Slavie musel v nastavení ještě zasahovat proti střele Mirančuka, z mnoha rohových kopů Pražanů už nebezpečí Lempetsově brance nehrozilo. Slavia sice venku vstřelila jednu branku, ale prohrála 1:3 a do české metropole si neveze příznivý výsledek. Nicméně postup do třetího předkola zůstává nadále reálným.

Ode mě je to pro dnešek všechno. Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek večera.