Slavia v Evropské lize postupuje, po gólu Hušbauera to ale byly nervy

4. 8. 2016 22:54
Fotbalisté Slavie Praha pokračují v Evropské lize. Dál je posunula dnešní remíza 1:1 v Portugalsku na hřišti klubu Rio Ave v odvetě 3. předkola.
Josef Hušbauer dal na hřišti Ria Ave důležitý úvodní gól odvety.
Josef Hušbauer dal na hřišti Ria Ave důležitý úvodní gól odvety. | Foto: Milan Kammermayer

Vila do Conde - Fotbalisté pražské Slavie uhráli na hřišti Ria Ave v odvetě 3. předkola Evropské ligy kola remízu 1:1, která je po domácím výsledku 0:0 posunula do dalších bojů.

Slávisté prošli dál díky většímu počtu vstřelených gólů venku. Stejné kritérium jim pomohlo i v 2. předkole k postupu přes Levadii Tallinn.

Hosté v Portugalsku vedli od 22. minuty po trefě Josefa Hušbauera, navíc od závěru první půle hráli přesilovku po vyloučení domácího Nadjacka. Rio Ave i v oslabení srovnalo v 57. minutě zásluhou Rúbena Ribeira, ale hosté už remízu udrželi.

"Potkali jsme se se silným soupeřem, má v týmu velké individuality, silné hráče. Věděli jsme, že to bude těžké," řekl po zápase slávistický kouč Dušan Uhrin mladší.

Kouč Uhrin zatřásl se zálohou

Pražané tak napodobili Plzeň, která po totožných výsledcích postoupila v kvalifikaci Ligy mistrů přes Karabach. Soupeře určí Slavii, která se letos vrátila do pohárů po téměř sedmi letech, páteční los, při němž nebudou červenobílí nasazeni.

Trenér Slavie Dušan Uhrin udělal oproti úvodnímu utkání dvě změny v sestavě a zamíchal se složením zálohy. Na pozici defenzivního středopolaře vedle Součka překvapivě nastoupila posila stoper Ngadeu a nalevo hrál Zmrhal.

Pražané v úvodu dobře pokrývali střed pole a v první půli byli nebezpečnější. Ve 20. minutě nacentroval z pravé strany Hušbauer, ale Škoda nezlomil střelecké trápení z prvního zápasu a hlavičkoval do tyče.

O dvě minuty později už Pražané vedli. Van Kessel vybojoval míč, Mikula přiťukl Hušbauerovi a ten přízemní střelou zpoza vápna ke vzdálenější tyči překonal domácího gólmana. Hostující záložník dal třetí soutěžní branku za Slavii a v pohárech se za červenobílé trefil poprvé.

Domácí tlačili, ale marně

Rio Ave v tu chvíli potřebovalo dát k postupu dva góly. První velkou šanci mělo až v 34. minutě, kdy zakončoval Yazalde, ale brankář Pavlenka zasáhl. V poslední minutě úvodní půle dostal po faulu na Hušbauera druhou žlutou kartu obránce Nadjack, byl vyloučen a zdálo se, že slávisté v klidu míří k postupu.

Jenže po přestávce si Pražané zápas zkomplikovali. Domácí kouč Capucho po pauze dvakrát střídal a jeho svěřenci v 57. minutě srovnali. Deli špatně odvrátil míč k Wakasovi, jehož skákavou ránu Pavlenka nejistě tečoval na tyč a dorážející Ribeiro doklepl míč do odkryté branky.

Slavia znervózněla a Rio Ave jí i v početním oslabení zatápělo. Některé verdikty skotského rozhodčího nelibě nesl domácí kouč Capucho, který byl v 70. minutě vykázán na tribunu. Čtyři minuty nato mohl dodat hostům větší klid Škoda, ale ani tentokrát neuspěl. Hosté se ve zbytku utkání ubránili a už jim nemuselo vadit, že Barák v závěru zahodil dvojitou šanci.

"Druhou půli jsme ztratili koncentraci, proto soupeř vyrovnal. Ale mohli jsme rozhodnout už v první půli, měli jsme tam více šancí. Škoda trefil tyčku hlavou. Měli jsme proměnit alespoň jednu další šanci, zbytečně jsme si utkání zdramatizovali," dodal kouč Uhrin.

Odvetné utkání 3. předkola fotbalové Evropské ligy:

Rio Ave - Slavia Praha 1:1 (0:1)

Branky: 57. Ribeiro - 22. Hušbauer. Rozhodčí: Dallas - Stewart, Stevenson (všichni Skot.). ŽK: Nadjack, Ribeiro, Vilas Boas, Roderick, Tarantini - Mikula, Deli, Hušbauer. ČK: 45. Nadjack. První zápas: 0:0, postoupila Slavia.

Rio Ave: Cássio - Nadjack, Marcelo, Roderick, Rafa Soares - Wakaso - Novais (62. Héldon), Krovinovič (46. Pedrinho), Ribeiro - Yazalde (46. Tarantini), Dias. Trenér: Capucho.

Slavia: Pavlenka - Mikula, Bílek, Deli, Bořil - Ngadeu (90. Barák), Souček - Van Kessel (66. Ščuk), Hušbauer, Zmrhal (90. Mihalík) - Škoda. Trenér: Uhrin ml.