45. Griezmann
59. Giroud
56. Sigthórsson
84. Bjarnason

Dobrý večer, vítejte při sledování online reportáže ze čtvrtfinále Eura 2016 mezi Francií a Islandem. Utkání začíná v neděli ve 21 hodin.

Fotbalové Euro ve Francii dnes pozná posledního semifinalistu. Hvězdami nabitý domácí tým si dělá zálusk na zlaté medaile, na cestě k tomuto cíli ale musí zdolat nejdříve nevyzpytatelné Islanďany.

Rozhodčí: Kuipers – van Roekel, Zeinstra

Základní sestava Francie

Lloris - Sagna, Umtiti, Koscielny, Evra - Pogba, Matuidi - Sissoko, Griezmann, Payet - Giroud

Základní sestava Islandu

Halldórsson – Sävarsson, Árnason, R. Sigurdsson, A. Skúlason – Gudmundsson, Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason – Sigthórsson, Bödvarsson

Do utkání za Francii nemohou nastoupit Adil Rami a záložník N´Golo Kante, kteří se vykartovali v minulém zápase proti Irsku. Naopak v řadách Islandu je k boji připraven záložník Cardiffu Aron Gunnarson, který kvůli problémům se zády vynechal páteční trénink.

Islanďané rozhodně mezi favority čtvrtfinále nepatří, o to víc ale můžou hrát v klidu. To si uvědomuje i jeden ze dvou islandských trenérů Hallgrímson. "Na domácí je vytvářen mnohem větší tlak než na nás. Pro francouzský národ by to byla tragédie, kdyby se domácím nepovedlo vyhrát. My můžeme hrát v klidu, protože od nás se nikdy nic nečekalo. Chceme ukázat to nejlepší. Samozřejmě jsme ale realisté. Taky můžeme odehrát skvělé utkání a prohrát." Kouč ostrovního státu ze severu zároveň dodal: "Myslím, že se mnou budete souhlasit v tom, že jak postupujeme šampionátem a přidáváme další zápasy, náš výkon se neustále zlepšuje. Hrajeme lépe a lépe. Osobně ale doufám, že to nejlepší teprve předvedeme," uvedl islandský trenér Hallgrímson v rozhovoru pro Sky Sport.

Na Francouze jsou kladena velká očekávání, kdy se od nich v domácím prostředí očekává, že vyhrají zlato. Při posledních dvou pokusech to zvládli na výbornou. Mistrovství Evropy v roce 1984 a mistrovství světa v roce 1998, které pořádali, dokázali vyhrát. "Naším největším nepřítelem jsme my sami. Pořád se strašíme a děsíme té odpovědnosti. Pokud v tom budeme pokračovat, nemusíme vůbec postoupit. Lidé hodně mluví o dlouhých autech Islandu, ale ten tým je nebezpečný ve všem. Má skvělé a oddané hráče, takže nás čeká hodně náročné utkání," je si před utkáním vědom obránce Patrice Evra.

Patrice Evra v kvalifikaci na MS 2014
Patrice Evra v kvalifikaci na MS 2014 | Foto: Reuters

Zápasy Francie

Základní skupina

10. 6. Francie – Rumunsko 2:1 (57. Giroud, 89. Payet – 65. Stancu)

15. 6. Francie – Albánie 2:0 (90. Griezmann, 90+6. Payet)

29. 6. Francie – Švýcarsko 0:0

Osmifinále

26. 6. Francie – Irsko 2:1 (58. Griezmann, 61. Griezmann – 2. Brady)

Zápasy Islandu

14. 6. Island – Portugalsko (50. Bjarnason – 31. Nani)

18. 6. Island – Maďarsko 1:1 (40. Sigurdsson – 88. vlastní Saevarsson)

22. 6. Island – Rakousko 2:1 (18. Bodvarsson, 90+4. Traustason – 60. Schopf)

Osmifinále

27. 6. Island – Anglie (6. Sigurdsson, 18. Sigthorsson – 4. Rooney)

Fotbalisté Islandu po historickém postupu ze základní skupiny dokázali uspět i v osmifinále evropského šampionátu, když po výhře 2:1 na stadionu v Nice vyřadili z turnaje slavnou Anglii. Angličané sice brzy vedli, když po pár minutách nařízenou penaltu proměnil kapitán Wayne Rooney. Outsideři ovšem během úvodní dvacetiminutovky zápas dvěma góly otočili.

Osmifinále: Anglie - Island 1:2 (1:2)

Branky: 5. Rooney z pen. - 6. R. Sigurdsson, 18. Sigthórsson. Rozhodčí: Skomina - Praprotnik, Vukan - Jug, Vinčič (všichni Slovin.). ŽK: Sturridge - G. Sigurdsson, Gunnarsson. Diváci: 33.901.

Euro 2016, Anglie-Island: hráči Islandu slaví spolu s fanoušky
Euro 2016, Anglie-Island: hráči Islandu slaví spolu s fanoušky | Foto: Reuters

Fotbalisté ze země galského kohouta postoupili do čtvrtfinále Eura přes Irsko, které na stadionu v Lyonu porazili 2:1. Francouzi už od druhé minuty prohrávali, když pokutový kop proměnil Robbie Brady. Francie ale utkání otočila v úvodu druhého poločasu, kdy se dvakrát během tří minut trefil útočník Atlética Madrid Antoine Griezmann.

Osmifinále Francie - Irsko 2:1 (0:1)

Branky: 58. a 61. Griezmann - 2. Brady z pen. Rozhodčí: Rizzoli - Di Liberatore, Tonolini - Orsato, Damato (všichni It.). ŽK: Kanté, Rami - Coleman, Hendrick, Long. ČK: 66. Duffy (Ir.). Diváci: 56.279.

Euro 2016, Francie-Irsko: Antoine Griezmann  slaví gól na 2:1
Euro 2016, Francie-Irsko: Antoine Griezmann slaví gól na 2:1 | Foto: Reuters

Rozhodčí Kuipers přivádí fotbalisty základních jedenáctek na hrací plochu.

Následují státní hymny obou zemí.

Proběhl předzápasový los, nyní se už vše schyluje k výkopu. Francie dnes nastoupí v modrých dresech, Island v bílé variantě.

Zápas právě začal!

1.

Griezmann byl uprostřed hřiště nedovolen zastaven Bjarnasonem, Francie bude rozehrávat.

2.

Payet kroutil míč do pokutového území, Pogbovi byl ale odpískán útočný faul.

3.

Francii se zcela nepovedla malá domů, Lloris pod tlakem odkopl do autu. Island zřejmě vyprodukuje dlouhé vhazování do vápna.

4.

Islanďané nakonec překvapili a rozehráli aut klasickým způsobem. Sigurdsson pálil z otočky od hranice vápna pouze do náruče Llorise.

5.

Island vyslal na Gudmundssona hezký pas za francouzskou obranu, Gudmundssona ale zradilo zpracování a míč mu utekl za brankovou čáru.

6.

Francie hezky zakombinovala na jeden dotyk, Giroud sklepával míč na střelu Payetovi, jeho pokus ale Halldórsson kryje.

7.

Greizmann si nabíhal na centr Sissoka, brankář Halldórsson ale dobře vyběhl a přihrávku zachytil do svých rukavic.

8.

Island přišel o míč na útočné polovině a unikajícího Payeta poslal k zemi taktickým faulem Gunnarsson. Zákrok se obešel bez žluté karty, bylo to jen s ústním napomenutím.

9.

Sigthórsson vyhrál hlavičkový souboj nad Umtitim a Bjarnason se tak dostal k zakončení. Střela mu ale příliš nesedla a skončila vedle tyče.

11.

Islanďané nyní rozehrávali na veliké riziko, což se jim mohlo vymstít. Sražený míč ale skončil zpět u jejich kopaček.

12.

Francie vede 1:0! Olivier Giroud obdržel fantastickou přihrávku za obranu od Matuidiho a šance se kanonýr Arsenalu nezalekl! Razantní střelu umístil přesně mezi nohami Halldórssona a domácí diváci jsou v euforii!

Euro 2016, Francie-Island: Olivier Giroud dává gól na 1:0
Euro 2016, Francie-Island: Olivier Giroud dává gól na 1:0 | Foto: Reuters
15.

Francie nedokázala přejít s míčem přes půlící čáru a balon vybojoval Bjarnason. Pogba situaci raději řešil taktickým faulem.

17.

Francouzi se snaží dostat postupnou kombinací k brance Islandu. Islanďané pozorně brání.

18.

Bödvarsson vyskočil nejvýše na centr z pravé strany, v tísni ale zakončil hlavou pouze do náruče Llorise. Snadný zákrok pro francouzského brankáře.

19.

Francie vede 2:0! Griezmann vybojoval pro svůj tým rohový kop, který sám rozehrál. Jeho centr usměrnil přesnou hlavičkou k tyči Pogba, Bödvarsson ve vzdušném souboji se střelcem branky nestačil!

Euro 2016, Francie-Island: Paul Pogba dává gól na 2:0
Euro 2016, Francie-Island: Paul Pogba dává gól na 2:0 | Foto: Reuters
22.

Nákop Árnasona skončil u Sagny, který odhlavičkoval ke Griezmannovi a Francouzi mohou opět dopředu.

24.

Gunnarsson vhazoval dlouhý aut do pokutového území Francie, Sigurdsson prodloužil balon k Bödvarssonovi, který ve skluzu pálil jen těsně nad!

25.

Francie po islandském faulu rychle rozehrála, střela Sissoka ale byla zablokována.

27.

Payetovi vypíchl míč Gudmundsson a založil rychlý protiútok. Včas ale v obraně zasáhl Evra a kontr se nyní nabízí Francii.

28.

Giroud se zjevil netradičně na straně hřiště, z jeho kopačky nepřišel přesný centr a Islanďané situaci zvládli.

29.

Nyní se Giroud snažil o individuální průnik do vápna soupeře, Sigurdsson mu míč skluzem odebral, vytvořil tím ale standardní situaci pro Francii. Rohový kop tentokrát rozehraje Payet.

30.

Island ve vzduchu zakraloval, po zahraném rohu ještě vyslal do vápna centr Sissoko, Francouzi se ale k zakončení nedostali.

31.

Gunnarsson chtěl vhodit opět dlouhý aut do hloubi pokutového území, mokrý míč mu ale trochu vyklouzl z ruk a Francie se snadno zmocnila míče.

33.

Francie dobře udržela míč na kopačkách před pokutovým územím Islandu, k zakončení se ale domácí tým neodhodlal a sám se vytlačil až na svou polovinu.

34.

Evrovi nedovolil odcentrovat Gudmundsson, souboj na hranici faulu rozhodčí pustil a odkopávat bude od své branky Halldórsson.

36.

Giroud vybíhal na nákop z ofsajdového postavení. Islandu kombinace po pravé straně nevyšla, nabízející se protiútok ale Francie zbrzdila.

37.

Payet se výborně prokličkoval až před pokutového území, místo střely ale volil přihrávku na Girouda. Islanďané francouzského útočníka k zakončení nepustili.

38.

Francie má utkání ve své moci a v poklidu kombinuje. Diváci se výborně baví.

39.

Po sérii krátkých narážečkách poslal z pravé strany oblouček před vápno Payet. Matuidi se do míče opřel z voleje, jeho střela ale končí vedle tyče.

40.

Giroud se po centru Sagny ocitl proti dvojnásobné přesile, k hlavičce se ale stejně dostal a zakončil na branku. Střela ale nebyla razantní a Halldórsson má míč v rukavicích.

42.

Island zahrozil ze standardní situace. Sigurdsson vyslal do vápna dobrý vzdušný míč, který mířil přímo na branku. Lloris si dokázal nadvakrát poradit!

43.

Francie navyšuje na 3:0! Francouzi se před přestávkou dostávají do tříbrankového vedení! Giroud sklepl hlavou centr Sagny před pokutové území. Po narážečce s Griezmannem vypálil na branku Payet a jeho střela zapadla přesně k tyči!

Euro 2016, Francie-Island: Dimitri Payet dává gól na 3:0
Euro 2016, Francie-Island: Dimitri Payet dává gól na 3:0 | Foto: Reuters
45.

Francie vede už 4:0! Domácí tým se trefuje do přestávky ještě jednou! V přímočaré akci prodloužil Giroud míč za sebe do běhu Griezmannovi a ten vyběhnutého brankáře překonal přesným lobem!

Fauly: 4 - 4

Domácí Francie zcela jasně ovládla první půli, Islanďané udrželi bezbrankový stav pouze dvanáct minut. Úvodní branku zápasu vstřelil Giroud, který obdržel od Matuidiho milimetrově přesný pas za obranu a razantní střelu umístil přesně mezi nohami brankáře Halldórssona. Za pár minut bylo na francouzské straně ještě veseleji. Griezmannův rohový kop usměrnil hlavou k tyči Pogba a favorit vedl brzy o dvě branky.

Francouzi v poklidu dál kombinovali po zbytek poločasu a těsně před přestávkou ještě přidali další dva góly. Chaos v obraně Islandu nejdříve potrestal střelou z hranice vápna Payet, o necelé dvě minuty později přímočarou akci Francouzů zakončil lobem přes brankáře Griezmann. O postupujícím do semifinále je tak zřejmě jasno.

Druhý poločas právě začal.

Island dvojnásobně vystřídal. Do druhé půle místo Árnasona a Bödvarssona nastoupili Finnbogason a Ingason.

47.

Francouzi postupnou kombinací pomalu směřují k islandskému pokutovému území.

48.

Islanďané hrají bez míče a jen se přesouvají ze strany na stranu. Francie chce protivníka nalákat dopředu.

50.

Francouzi na hřišti dominují. Griezmann se zjevil v jasné šanci, první dotyk při zpracování ale nezvládl a balon mu uskočil. Ze druhé vlny posléze ještě vypálil Payet, zamířil ale nad.

52.

Ani ve druhé půli Francouzi míč soupeři téměř vůbec nepůjčují. Z větší vzdálenosti nyní vypálil Pogba, mezi tři tyče se ale netrefil.

53.

Na druhé straně to nyní zkusil Gudmundsson, bez přípravy ale pálil pouze k islandským fanouškům za brankou.

55.

Sigurdssonovi nedovolil z levé strany odcentrovat Matuidi, Island vybojoval alespoň aut.

56.

Island snižuje na 1:4! Islanďané ještě vykřesávají naději! Sigurdsson vyslal do pokutového území přesný přízemní centr a Sigthórsson ve skluzu dopravil míč do sítě!

Euro 2016, Francie-Island: Kolbeinn Sigthórsson dává gól na 4:1
Euro 2016, Francie-Island: Kolbeinn Sigthórsson dává gól na 4:1 | Foto: Reuters
58.

Bjarnason nyní skluzem naložil v souboji Giroudovi a vidí žlutou kartu.

59.

Francie vede 5:1! Favorit má zpět čtyřbrankové vedení. Payet z místa zmíněného faulu posadil vzdušný míč na hlavu Giroudovi, ten v souboji přehlavičkoval islandského obránce i brankáře a zaznamenal svůj druhý gól v zápase!

Euro 2016, Francie-Island: Olivier Giroud slaví gól na 5:1
Euro 2016, Francie-Island: Olivier Giroud slaví gól na 5:1 | Foto: Reuters

Právě pro Girouda zápas končí. Trenér se rozhodl jej šetřit na semifinále, nahrazuje ho Gignac.

63.

Island zahrával po obranném zásahu Sagny roh a vynikající zákrok proti hlavičce Ingasona z bezprostřední blízkosti předvedl Lloris!

64.

Lloris zneškodnil i další roh soupeře, tentokrát si pro míč vyběhl a vyboxoval ho pryč.

65.

Griezmann vedl rychlý protiútok Francie, domácí ale kontr nevyřešili dobře a zakončit se jim nepodařilo.

66.

Gudmundssona předběhl v souboji Sagna a byl faulován. Lloris bude vykopávat.

68.

Payet posunul míč do strany na Sagnu, k jeho centru se ale Gignac neprobojoval.

69.

Bjarnason se u rohového praporku ocitl proti přesile a ve snaze odcentrovat podklouzl. Míč od něj skončil za brankovou čárou, následuje odkop od branky Francie.

70.

Francie zvládla obrannou standardku a mířila do rychlého protiútoku. Payet se rozhodl akci dokončit sám, ale vybojoval pouze roh.

72.

Francie střídá dalšího hráče, Koscielny pouští do hry Mangalu.

74.

Gunnarsson nastavil uprostřed hřiště tělo Griezmannovi a hokejovým bodyčkem jej nedovoleně poslal k zemi.

75.

Tentokrát fauloval Umtiti a bylo to za žlutou kartu. Po jeho zákroku nemohl v úniku pokračovat Gudmundsson.

78.

Lloris zvládl těžší odkop od branky, Sigurdsson hlavičkoval pouze zpátky k Francouzům a domácí mohou dopředu.

79.

Island se probojoval k zakončení, střela zpoza vápna od Sigurdssona ale byla zablokována. Míč sebral Lloris do rukavic.

80.

Střelec jedné z francouzských branek Dimitri Payet přenechává své místo v sestavě Comanovi.

82.

Coman si dobře narazil balon s Gignacem a odcentroval do vápna. Jeden z islandských stoperů byl ale připraven.

83.

Island naposledy střídá. Na hřiště přichází veterán Gudjohnsen, nahrazuje Sigthórssona.

84.

Island snižuje na 2:5! Je zaděláno na hokejový výsledek! Bjarnason si dobře počkal na centr do pokutového území a hlavou překonává Llorise!

Euro 2016, Francie-Island: Birkir Bjarnason dává gól na 5:2
Euro 2016, Francie-Island: Birkir Bjarnason dává gól na 5:2 | Foto: Reuters
85.

Coman se uvolnil v pokutovém území ke střele, levou nohou ale vyprodukoval jen slabou střelu doprostřed brány, Halldórsson byl připraven.

86.

Griezmann zavezl míč před vápno soupeře, ke střele vyzval Sissoka, ten ale neseřídil mířidla přesně.

87.

Zajímavá situace proběhla i na druhé straně. Bjarnason vracel míč nebezpečně zpět před branku Francie, tam ale včas zasáhl v obraně Mangala. Island neuspěl ani z následného rohu.

89.

Pogba byl faulován uprostřed hřiště. Francie už rozehrála a užívá si konec zápasu.

90.

Rozhodčí nastavil dvě minuty.

90+2.

Bjarnason se k zakončení neprobojoval, o míč ho obral čistým zákrokem Matuidi.

90+2.

Střela Griezmanna byla sražena na roh. Ten Francie rozehrála nakrátko a počkala si na závěrečný hvizd.

Fauly: 8 - 11

Island se ve druhé půli i přes razantně nepříznivé skóre prezentoval sympatickým herním projevem a s Eurem se rozloučil se ctí. Podařilo se mu dokonce vstřelit dvě branky zásluhou Sigthórssona a Bjarnasona, jedinou branku Francie po přestávce zaznamenal Giroud.

Francie si ale v poklidu pohlídala svůj velký náskok z první půle a zaslouženě slaví postup mezi nejlepší čtyři týmy šampionátu.

Ode mě to je vše, děkuji za pozornost a přeji dobrou noc.