Island vzal Portugalsku dva body. Maďaři se po 44 letech vrátili na Euro vítězně a vedou skupinu

Aktualizováno 14. 6. 2016 22:50
Fotbalisté Maďarska porazili v prvním dnešním zápase skupiny F na fotbalovém mistrovství Evropy celek Rakouska 2:0. V druhém duelu Portugalsko remizovalo s Islandem 1:1.
Ádám Szalai slaví první branku Maďarska v rakouské síti.
Ádám Szalai slaví první branku Maďarska v rakouské síti. | Foto: Reuters

Bordeaux - Fotbalisté Maďarska po úvodních zápasech nečekaně vedou skupinu F mistrovství Evropy. Poté, co ve svém prvním zápase na šampionátu od roku 1972 porazili Rakušany 2:0, favorizované Portugalsko jen remizovalo s nováčkem ME z Islandu 1:1.

Maďarský brankář Gábor Király se ve 40 letech a 74 stal nejstarším hráčem v historii Eura. Naopak portugalský kanonýr Cristiano Ronaldo se dnes netrefil, a tak stále čeká na to,a by se jako první hráč stal střelcem hned na čtyřech ME.

"Čtyřiačtyřicet let Maďarsko na mistrovství Evropy nehrálo. Podívejte se na fanoušky, co to pro ně znamená, je to splněný sen, historický výsledek," nešetřil nadšením po výhře německý trenér maďarského celku Bernd Storck.

V úvodním poločase poslal Portugalce do vedení Nani, krátce po přestávce však prvním gólem Islandu na ME srovnal Birkir Bjarnason.

"Měli jsme dát víc gólů, to není žádné tajemství," řekl portugalský kouč Fernando Santos po zápase, ve kterém si jeho tým sice vytvořil velký tlak, proměnit šance však nedokázal. "Ale nemá smysl brečet nad rozlitým mlékem," dodal.

Naniho zásah byl jubilejním 600. gólem v dějinách turnaje, o historický zápis se postaral i Ronaldo. Ten nastoupil ke 127. utkání za reprezentaci a vyrovnal tím rekordní bilanci Luíse Figa.

Rakušanům pozice favorita neseděla

Rakušané přitom do zápasu se svým východním sousedem vstupovali do zápasu jako favorit, když v kvalifikaci na turnaj ani jednou neprohráli. Dnes ale neuspěli a po druhé žluté kartě Aleksandra Dragovice dohrávali v deseti.

Největší hvězda rakouské reprezentace Alaba sice půl minuty po zahajovacím hvizdu napřáhl z 25 metrů a trefil tyč, na dlouhou dobu to však byl nejzajímavější okamžik utkání. Oba týmy se nedostávaly do větších šancí, až po půlhodině zpoza vápna nebezpečně vypálil Junuzovic, ale veterán Király předvedl výborný zákrok. Na opačné straně po protiútoku mířil vedle maďarský kapitán Dzsudzsák.

Druhý poločas nabídl aktivnější fotbal, Rakušané však úvodní tlak nevyužili a následně Dzsudzsákovu nebezpečnou střelu vyrazil brankář Almer. V 63. minutě se už diváci branky dočkali, po pohledné kombinaci s Kleinheislerem skóroval Szalai. Maďarsko dalo gól na mistrovství Evropy po 44 letech.

"Dneska to byl zápas celého týmu, rozhodl týmový výkon, vítězství jsme si zasloužili," prohlásil László Kleinheisler, jenž byl vyhlášen mužem zápasu. "Rád bych pogratuloval Királymu, už je sice trochu starší, ale jsme hodně rádi, že ho máme v týmu," dodal s úsměvem na adresu zkušeného gólmana.

Krátce nato dostali do sítě míč i rakouští fotbalisté, už před zakončením však sudí odpískal faul Dragovicovi. Za ten rakouský stoper dostal druhou žlutou kartu a jeho tým tak dohrával v deseti.

Rakouští fotbalisté se i v oslabení dostávali k ofenzivním výpadům, jejich otevřené obrany však využil soupeř. V 87. minutě se po brejku prosadil střídající Stieber a zařídil tak konečné skóre 138. duelu mezi sousedními státy. Vícekrát se na mezinárodní úrovni utkaly pouze Argentina s Uruguayí (181 zápasů).

"Možná to bude znít zvláštně, ale já si myslím, že jsme byli lepší," uvedl David Alaba, největší hvězda Rakouska.

Trenér Koller však se svým svěřencem nesouhlasil. "Maďaři dobře bránili, neztráceli míče a dali důležitý první gól, takže si vítězství zasloužili. Dostat gól samozřejmě zabolí vždycky, ale my jsme inkasovali v nejhorší možný okamžik, protože jsme druhou půli jinak začali dobře. Teď musíme mít hlavy vzhůru a dát do toho všechno v dalším zápase," řekl pětapadesátiletý Švýcar.

Portugalci tlačili, ale na tři body nedosáhli

Do první šance zápasu se ve třetí minutě dostal Gylfi Sigurdsson, jeho střelu z úhlu i dorážku však gólman Patrício dokázal zlikvidovat. Poté převzali iniciativu favorité z Portugalska.

Cristiano Ronaldo, který nastoupil ke 127. utkání za reprezentaci a vyrovnal tím rekordní bilanci Luíse Figa, poslal z levého křídla přesný centr na hlavu Nanimu, ten ale mířil do brankáře. Sám Ronaldo zakončoval hlavou chvíli poté, jeho pokus však šel vedle. V další velké šanci ho v pokutovém území našel dlouhý nákop, forvard Realu Madrid ale netrefil dobře míč.

"Když bráníte Ronalda, je důležitá je práce celého týmu. Někoho, jako je on, nemůže hlídat jen jeden hráč, musí jich na něj být několik. A dneska to kluci zvládli skvěle, odvedli jsme dobrou práci," řekl Hallgrímsson.

V 31. minutě už tlak Portugalska skončil gólem, po pohledné kombinaci na pravém křídle poslal Nani z malého vápna míč do branky. Byl to jubilejní 600. gól v historii mistrovství Evropy.

I do druhé půle vstoupili lépe Portugalci, Ronaldo se dostal k dvěma střelám, ale v 51. minutě nečekaně udeřil Island. Bjarnason, kterého před brankou nikdo nehlídal, dal z voleje po centru zprava premiérový gól severského celku na velkém turnaji.

Portugalsko bylo i ve zbývajícím průběhu zápasu nebezpečnějším týmem. Nanim prodloužený Guerreirův přímý kop skončil těsně vedle tyče, neprosadili se ani střídající Quaresma ani Pepe po rohu.

Šanci strhnout vítězství na stranu Portugalska a stát se prvním hráčem, který by dal gól na čtvrtém mistrovství Evropy, nevyužil ani Ronaldo. Jeho přímý kop v nastaveném čase trefil pouze zeď.

Island čeká další utkání v sobotu 18. června proti Maďarsku, v tentýž den je na programu i zápas Portugalska s Rakouskem.

Mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii:

Skupina F:

Rakousko - Maďarsko 0:2 (0:0)

Branky: 62. Szalai, 87. Stieber. Rozhodčí: Turpin - Cano, Danos - Bastien, Fautrel (všichni Fr.). ŽK: Dragovic - Németh. ČK: 66. Dragovic. Diváci: 42.000.

Rakousko: Almer - Klein, Dragovic, Hinteregger, Fuchs - Baumgartlinger, Alaba - Harnik (77. Schopf), Junuzovic (59. Sabitzer), Arnautovic - Janko (65. Okotie). Trenér: Koller.

Maďarsko: Király - Fiola, Guzmics, Lang, Kádár - Gera - Németh (89. Pintér), Nagy, Kleinheisler (79. Stieber), Dzsudzsák - Szalai (69. Priskin). Trenér: Storck.

Portugalsko - Island 1:1 (1:0)

Branky: 31. Nani - 50. B. Bjarnason. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun - Göcek, Simsek (všichni Tur.). ŽK: B. Bjarnason, Finnbogason (oba Isl.). Diváci: 38.742.

Portugalsko: Patrício - Vieirinha, Carvalho, Pepe, Guerreiro - Mário (76. Quaresma), Danilo, Moutinho (71. Sanches), Gomes (84. Éder) - Nani, Ronaldo. Trenér: Santos.

Island: Halldórsson - Sävarsson, R. Sigurdsson, Árnason, Skúlason - Gudmundsson (90. E. Bjarnason), Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason - Sigthórsson (81. Finnbogason), Bödvarsson. Trenéři: Hallgrímsson, Lagerbäck.